נחל צין הוא אחד הנחלים היפים ביותר בנגב ומספר המעיינות בו הוא הרב ביותר. באגן הניקוז שלו נובעים המעיינות השופעים והיפים ביותר בנגב. ביניהם מעיינות עין עבדת, עין עקב, עין זיק, עין ירקעם ועין צין. סדרת כתבות התוכן של יואב נגב בOUTPANEL מביאה אתכם אל חמשת מעינות הצין, ובפרק הרביעי – מעיין עין ירקעם.

ראשיתו של נחל צין היא באיזור מצפה רמון – הר אריכה (מעל בה״ד 1). מכאן הוא יורד צפונה לכיוון שדה בוקר דרך הקניון המרהיב של עין עבדת ואז פונה בברך של 90 מעלות מזרחה אל הערבה. בדרכו מצטרפים אליו יובלים רבים. הכתבה השלישית בסדרה על עין זיק:

לכתבה 1: עין עבדת

לכתבה 2: עין עקב

לכתבה 3: עין זיק

הגיבו על כתבות ודברו עם קוראים אחרים של הפאנל

עין ירקעם (עין ירקא):

נחל חתירה הוא הנחל המנקז את המכתש הגדול. אורכו מהמכתש ועד לנחל צין אליו הוא נשפך בקרבת מעלה עקרבים הוא 24 ק״מ. עין ירקעם נובע בחלקו העליון של נחל חתירה. הוא ממוקם בתוך נקיק גיר צר שנוצר ע״י מפלי מים עונתיים באפיק. המעיין נובע בד״כ לאורך כל השנה אולם לקראת הקיץ נפסקת זרימתו ומימיו מתרכזים בבריכה גדולה עד לעונת הגשמים הבאה. בשנים שחונות חרבים המעין והבריכה בקיץ. 

בסביבת המעיין שרידים רבים של התיישבות עתיקה. מדרגות עתיקות חצובות בצלע הנקיק מובילות אל המעיין. בערך קילומטר וחצי במורד נחל חתירה נמצא מעלה פלמ״ח (נקב אל יהוד). מעלה פלמ״ח נוצר באחד ממסעות הפלמ״ח מסדום לכיוון צפון הנגב. אנשי הפלמ״ח שרצו להמנע ממפגש עם אנשי משטרת כורנוב (ממשית), החליטו לעשות את מסעם בנחל ימין (ואדי יאמן) ולהגיע לעין ירקעם (עין ירקא). בדרכם הם נתקלו במפל הענק של נחל חתירה והצליחו בעזרת כוחות ההנדסה שהיו עימם לפרוץ נתיב תלול ומסוכן שעקף את המפל. הבדואים שפגשום בעין ירקעם התפלאו מאד לראות את אנשי הפלמח מגיעים לכיוונם בנתיב שנחשב מבחינתם בלתי עביר ולכן קראו למעלה (נקב אל יהוד). לימים הוסדר המעלה. הותקן בו סולם ושמו שונה למעלה פלמ״ח.

נקב אל יהוד

הסולם במעלה פלמ״ח (נקב אל יהוד)

 

מסלול רגלי מומלץ:

מגב ימין לעין ירקעם (מסלול קווי עם הקפצת רכבים ברמת מיטיבי לכת, כ 13 ק״מ) :

נקודת התחלה : חניון נחל ימין

נקודת סיום : חניון עין ירקעם

מעיין ירקעם מסלול רגלי

  • מחניון נחל ימין נרד בשביל הירוק מהלך של 20 דקות אל גב ימין.
  • מגב ימין נמשיך בשביל הירוק במורד הערוץ. בדרך נחלוף על פני דיונת חול מרשימה.
  • אחרי הדיונה עיקול חד בנחל והשביל הירוק מתחיל לטפס מעלה אל מחוץ לערוץ ועולה על הרמה
  • הליכה קצרה בירוק על גבי הרמה עד שהשביל הירוק חוזר בירידה תלולה אל תוך הנחל במעלה שנקרא מעלה ימין.
  • מתחתית מעלה ימין נמשיך בשביל הירוק בתוך ערוץ נחל ימין. בדרך נחלוף על פני כמה גבים שבחורף מלאים עד לפיצול שבילים בתוך נחל חתירה.
  • נבחר להמשיך בירוק במעלה נחל חתירה בערך כשני קילומטרים עד שנראה מולינו את המפל הענק של נחל חתירה. בבסיס מפל זה נמצא גב חתירה. גב ענק שמחזיק מים חודשים אחרי גשם.
  • בנקודה זו סוטה השביל מהנחל ומטפס על המצוק במעלה פלמ״ח (כולל טיפוס בסולם גבוה)
  • אחרי המעלה נמשיך בשביל הירוק עד לעין ירקעם. מעיין עונתי שבשנים ברוכות מחזיק מים גם בקיץ
  • מעין ירקעם נמשיך בירוק עוד כחצי שעה עד לחניון עין ירקעם – ומשם הקפצת רכבים חזרה לחניון גב ימין.

 

הירשמו לניוזלטר וקבלו עדכונים לכתבות הבאות בסדרה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים