נחל צין הוא אחד הנחלים היפים ביותר בנגב ומספר המעיינות בו הוא הרב ביותר. באגן הניקוז שלו נובעים המעיינות השופעים והיפים ביותר בנגב. ביניהם מעיינות עין עבדת, עין עקב, עין זיק, עין ירקעם ועין צין. סדרת כתבות התוכן של יואב נגב בOUTPANEL מביאה אתכם אל חמשת המעיינות לאורך הנחל. 

ראשיתו של נחל צין היא באיזור מצפה רמון – הר אריכה (מעל בה״ד 1). מכאן הוא יורד צפונה לכיוון שדה בוקר דרך הקניון המרהיב של עין עבדת ואז פונה בברך של 90 מעלות מזרחה אל הערבה. בדרכו מצטרפים אליו יובלים רבים. הכתבה השלישית בסדרה על עין זיק:

הגיבו על כתבות ודברו עם קוראים אחרים של הפאנל

עין צין:

בעבר הייתה זאת נאת המדבר הגדולה בארץ עם אחת הדקליות המרשימות ביותר. פלג מים זורמים הנקווים לבריכות שמשכו בעלי חיים ואנשים רבים כאחד. לקראת סוף שנות השבעים של המאה הקודמת, ככל הנראה כתוצאה מדליפה מבריכות השיקוע של מפעלי צין החלו המים במעיין להזדהם עד אשר הפך הזיהום לכל כך חמור שאסור היום לחלוטין לשחות במעיין. בעלי החיים זנחו את המעיין, הדקליות קמלו והצמחיה השתנתה לחלוטין. את הנמרים והיעלים החליפו יתושים וזבובים. בימים אלה מתבשלת תביעת ענק נגד כיל כאחראית לזיהום המעיין. מעלה עקרביםבסמוך למעיין נמצא מעלה עקרבים – כביש מנדטורי שירד מממשית אל נחל צין ואל הערבה. בסוף מלחמת השחרור במבצע עובדה שמשה דרך מעלה עקרבים כציר אבטחה והתקדמות לאילת. הירידה של חטיבת גולני אל נחל צין דרך מעלה עקרבים, בלילה, הייתה אחד השלבים הקשים ביותר במבצע. בשנת 1950 שופרה הדרך ע״י חיל ההנדסה ב״מבצע ערבה״ והוא כיום אחד ממסלולי אופני הכביש האהובים והיפים בישראל משום שהוא תלול במיוחד ובעל ריבוי סרפנטינות (פניות חדות של כמעט 180 מעלות בעליה), ואחת לשנה מתקיים עליו חלק ממסלול מרוץ גראן פונדו ערבה. רכיבה מעלה עקרביםבסמוך למעלה המנדטורי מטפס מעלה עקרבים העתיק שהוא קטע מדרך ביזנטית שעברה מבאר שבע דרך ממשית, מעלה עקרבים אל חצבה ואל אילת וים סוף. בראש המעלה ניצב מצד צפיר שתפקידו היה להגן על הדרך ומצפון למצד כמה סכרים באפיק הנחל ששמשו את המצד לאגירת מים.

מסלול רגלי מומלץ:

  • משער אשמדאי אל מעלה עקרבים (מסלול קוי ברמת מיטיבי לכת כ 16 ק״מ)
  • נקודת ההתחלה : שער אשמדאי. מוצא המכתש הקטן.
  • נקודת סיום : תחתית מעלה עקרבים
  • משער אשמדאי נלך באפיקו של נחל צין לכיוון מערב, דרום מערב. למרגלותיו של רכס חצרה.
  • נעבור דרך גבי שיש, גבי צין, עין צין, עין עקרבים ונסיים בתחתית מעלה עקרבים.

 

** הערות : ניתן לעשות את המסלול גם ברכב 4 על 4 ולעצור בנקודות העניין המצויינות לעיל.

 

לכתבות נוספות על טיולי מעיינות לחצו כאן

הירשמו לניוזלטר וקבלו עדכונים לכתבות חדשות:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים