נחל צין הוא אחד הנחלים היפים ביותר בנגב ומספר המעיינות בו הוא הרב ביותר. באגן הניקוז שלו נובעים המעיינות השופעים והיפים ביותר בנגב. ביניהם מעיינות עין עבדת, עין עקב, עין זיק, עין ירקעם ועין צין. סדרת כתבות התוכן של יואב נגב בOUTPANEL מביאה אתכם אל חמשת מעינות הצין, ובפרק השני – מעיין עין עקב.

ראשיתו של נחל צין היא באיזור מצפה רמון – הר אריכה (מעל בה״ד 1). מכאן הוא יורד צפונה לכיוון שדה בוקר דרך הקניון המרהיב של עין עבדת ואז פונה בברך של 90 מעלות מזרחה אל הערבה. בדרכו מצטרפים אליו יובלים רבים. הכתבה השנייה בסדרה היא על עין עקב: 

לכתבה 1: עין עבדת

הגיבו על כתבות ודברו עם קוראים אחרים של הפאנל

עין עקב (עין אֻם כַּעְבּ) 

נחל עקב (ואדי אֻם כַּעְבּ), מיובליו של הצין, תחילתו במישור הרוחות, שם הוא חולק קו פרשת מים עם נחל חווה. כיוונו הכללי של הנחל הוא לצפון מערב. והוא הולך ומעמיק בהדרגה עד שהוא הופך לקניון המתחתר בסלע הגיר האאוקני של רמת עבדת. 

באפיק הנחל נובעים שני מעיינות. עין עקב עליון ועין עקב תחתון. את מקור נביעתו של עין עקב עליון קשה לאתר מכיוון שמדובר בפלג מים הזורם לאורך כמה מאות מטרים בתוך סבך של סמר וקנה. 

מעיין עין עקב

עין עקב עליון

כמה קילומטרים במורד הנחל נובע עין עקב תחתון. מעיין שכבה טיפוסי שנוצר עקב חשיפת שכבה נושאת מים ע״י התחתרות נחל עקב. המעיין נובע על גבי מפל טרוורטין יפהפה אל בריכה עגולה שקוטרה כ 10 מטרים ועומקה כ 8 מטרים. המעיין ממוקם בראשו של קניון באפיק נחל עקב שקירותיו זקופים וגובהם כ 15 מטרים. החתך הגיאולוגי של המצוק מעניין במיוחד. חלקו העליון הוא מדף קונגלומרט ויתרת המצוק בנויה גיר אאוקני רך יותר. מי המעיין מליחים וקרים בצורה יוצאת דופן וזאת ללא ספק אחת מפינות החמד האטרקטיביות ביותר בנגב. במיוחד בימים חמים.

מעיין

בריכת עין עקב תחתון

מסלול רגלי מומלץ:

מעבדת אל עין עקב עליון ועין עקב תחתון (מעגלי ברמת קושי גבוהה מיטיבי לכת כ 25 ק״מ)

עין עקב מסלול רגלי

  • נקודת התחלה וסיום: תחנת הדלק למרגלות העיר הנבטית עבדת.
  • מהעיר עבדת נלך על השביל הכחול עד לעין עקב עליון.
  • מעין עקב עליון נרד בשביל השחור במורד נחל עקב מהלך של כ 2.5 ק״מ עד לבריכה המפוארת של עין עקב תחתון.
  • מעין עקב תחתון נטפס בשביל הירוק לכיוון עין שביב/עין זיק.
  • אחרי העליה לרמה נמשיך מהלך של כ 3 ק״מ עד לראשו של מעלה זיק. ומשם נעפיל ל 593. נקודת תצפית מרהיבה על בקעת צין, רכס חתירה והקניון של עין שביב.
  • נרד מ 593 עד לפיצול עם שביל ישראל. בנקודה זו נחזור עם שביל ישראל על גבי הרמה ונרד בחזרה לנחל עקב. עד שנפגוש שוב בעין עקב עליון.
  • מעין עקב עליון נשוב חזרה בשביל הכחול אל הרכב שמחכה לנו בתחנת הדלק.

 

הירשמו לניוזלטר וקבלו עדכונים לכתבות הבאות בסדרה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים