נחל צין הוא אחד הנחלים היפים ביותר בנגב ומספר המעיינות בו הוא הרב ביותר. באגן הניקוז שלו נובעים המעיינות השופעים והיפים ביותר בנגב. ביניהם מעיינות עין עבדת, עין עקב, עין זיק, עין ירקעם ועין צין. סדרת כתבות התוכן של יואב נגב בOUTPANEL מביאה אתכם אל חמשת מעינות הצין. בפרק הראשון – מעיין עין עבדת.

ראשיתו של נחל צין היא באיזור מצפה רמון – הר אריכה (מעל בה״ד 1). מכאן הוא יורד צפונה לכיוון שדה בוקר דרך הקניון המרהיב של עין עבדת ואז פונה בברך של 90 מעלות מזרחה אל הערבה. בדרכו מצטרפים אליו יובלים רבים. 

הגיבו על כתבות ודברו עם קוראים אחרים של הפאנל

נחל צין

מעיינות הצין על תצ״א (רתם אלינסון)

עין עבדת 

למעשה הכוונה היא לשלושה מעיינות הנובעים בתוך קניון עין עבדת הנקרא בערבית (ואדי מוּרָא). המעיינות הם: עין מור, עין עבדת (עין מורא) ועין מעריף (עין מוריפק). 

עין מעריף נובע אל בריכה גדולה בתחתית מפל ענק ויבש הידוע בכינויו ״המפל היבש״. מבריכה זו יורדים המים בסידרת מפלים ובריכות אל עבר הבריכה התחתונה של עין מעריף. בעבר מותר היה לשחות בבריכה זו. היום השביל כלל לא מגיע אליה כך שבקושי ניתן אפילו לראות אותה מבעד לצמרות עצי הצפצפה. מעין מעריף יורדים במדרגות חצובות אל עין עבדת. המים מטפטפים לבריכה זו על גבי מפל טרוורטין (נטף נחלים) מרהיב. קוטר הבריכה קרוב ל 20 מטרים ועומקה כ 8 מטרים. בריכה זו מוצלת כמעט כל שעות היממה ומימיה הם מהקרים ביותר ממי המעיינות בארץ. גם בבריכה זו ניתן היה לשחות בעבר אך כיום, על פי החלטת הפיקוח על הגן הלאומי הדבר אסור. למרגלות הבריכה הטבעית פרושה בריכה ארוכה וצרה שניכר כי אינה טבעית אלא מעשה ידי אדם. בעבר שימשה בריכה זו את אנשי קיבוץ שדה בוקר.

מסלול רגלי מומלץ

נחל חווארים וקניון עין עבדת. (הכניסה לעין עבדת עולה כסף) (מעגלי ברמת קושי בינונית כ 12 ק״מ). 

תחילת המסלול: החניון העליון של נחל חווארים כחצי קילומטר מדרום לצומת ציפורים.

נקודת הסיום: אם יש רכב שני ניתן לסיים את המסלול בחניון העליון של עין עבדת. אם יש רכב אחד ניתן לעגל את המסלול ע״י הליכה מנהלתית על דרך העפר המקבילה לכביש שדה בוקר מצפה רמון.

עין עבדת

מסלול עין נחל חווארים, עין עבדת

  • מחניון נחל חווארים נרד בשביל האדום אל נחל חווארים עליון. 
  • לאחר כשני קילומטרים נגיע לפיצול שבילים ירוק ואדום. האדום יוצא מהערוץ וחותך לכיוון בור חווארים. אנחנו נבחר בירוק שממשיך בערוץ.
  • לאחר כחצי ק״מ בשביל הירוק הוא הופך שוב לכחול וממשיך בערוץ של נחל חווארים. 
  • ק״מ וחצי לאחר מכן שוב פיצול שבילים. כחול ושחור. הכחול ממשיך בערוץ לכיוון מדרשת בן גוריון והשחור לכיוון קניון עין עבדת ממש למרגלות ראש צין. נטפס החוצה מהערוץ עם השחור.
  • לאחר ק״מ פוגש השחור את הכביש לעין עבדת. 
  • נלך על הכביש עד לחניון עין עבדת. נשלם בקופות ונמשיך אל תוך הקניון.
  • נלך את כל קניון עין עבדת ונבקר בכל הנקודות המוזכרות לעיל – עין מור, עין עבדת ונטפס במדרגות לכיוון עין מעריף ושם דרך חורשת הצפצפות על הדופן הימנית של הקניון דרך מערות הנזירים אל עבר החניון העליון של עין עבדת נקודת הסיום של הטיול.

 

הירשמו לניוזלטר וקבלו עדכונים לכתבות הבאות בסדרה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים