נחל צין הוא אחד הנחלים היפים ביותר בנגב ומספר המעיינות בו הוא הרב ביותר. באגן הניקוז שלו נובעים המעיינות השופעים והיפים ביותר בנגב. ביניהם מעיינות עין עבדת, עין עקב, עין זיק, עין ירקעם ועין צין. סדרת כתבות התוכן של יואב נגב בOUTPANEL מביאה אתכם אל חמשת מעינות הצין, ובפרק השלישי – מעיין עין זיק.

ראשיתו של נחל צין היא באזור מצפה רמון – הר אריכה (מעל בה״ד 1). מכאן הוא יורד צפונה לכיוון שדה בוקר דרך הקניון המרהיב של עין עבדת ואז פונה בברך של 90 מעלות מזרחה אל הערבה. בדרכו מצטרפים אליו יובלים רבים. הכתבה השלישית בסדרה על מעיין עין זיק:

הגיבו על כתבות ודברו עם קוראים אחרים של הפאנל

עין זיק (עין א-שהביה) 

נחל זיק מתחיל ברמת עבדת ויובליו חולקים קו פרשת מים עם יובליו של נחל עקב. בניגוד לשני הקודמים בעין זיק אין בריכות מים ראויות לשחיה והנחל עצמו אינו בעל אופי קניוני אבל זאת אחת מנאות המדבר המרשימות בנגב. ברגע שחודרים אל תוך סבך הנאה ההרגשה היא הרגשה של טיול בנחל גלילי. בולטת במיוחד חורשת צפצפות גדולה בעלת עצים ענקיים ועבי גזע. מלבד חורשת הצפצפות עשירה נאת המדבר בצמחיה הידרופילית שמרכיביה הם סמר, סוף, קנה וקבוצות דקלים רבות. מי עין זיק מועטים ואינם טעימים במיוחד אבל הם ראויים לשתיה. בשנים גשומות שופע המעיין וזורם בפלג קטן לאורך כמה עשרות ואף מאות מטרים. בשנים שחונות צריך לחפור על מנת להגיע למים.

 

מסלול מומלץ (רכוב ורגלי): 

הגישה לעין זיק קשה מכל כיוון ולכן מומלץ להעזר ברכב 4 על 4 או באופניים משדה בוקר דרך בקעת צין.

מחניון הלילה של עין זיק/עין שביב ניתן לעשות סיור קצר הלוך וחזור בשתי נאות המדבר המדהימות האלה.

רכיבת האופניים משדה בוקר אלא עין זיק אפשרת היום רק על בסיס דרך הג׳ייפים של ציר הנפט. נוח להתחיל אותה מתחנת הדלק של קיבוץ שדה בוקר, מפה יוצאים ברכיבה עם השביל המסומן בסוגל, זו היא דרך ג׳ייפים נוחה שעוברת במקביל לכרמי זיתים עד למפגש שמסומן היטב בשלט כנף עם דרך מסומנת שחור, פונים שמאל ורוכבים על השביל הרחב לעבר ראש מעלה צין שזו גם נקודת תצפית ראשונה ממש אל בקעת צין רחבת הידים. הירידה אל הבקעה על דרך עפר מעט תלולה המובילה למטה אל הבקעה. בסיום הירידה ממשיכים ישר עם דרך הג׳יפים הרחבה, זהו שביל מהיר שמלבד כמה ירידות עליות קטנות הוא שטוח למדי, אל תעצרו עד שתראו את הסבך הירוק של עין זיק. הדרך אל עין זיק במגמת ירידה ולרוב עם רוח גב, מומלץ לשמור כוח לדרך חזרה שאומנם אינה כוללת רכיבה טכנית אבל בהחלט לא קלה. 

 

רוכבים מנוסים יותר יוכלים לשלב את הריכבה עם ביקור בעין תינה ובגב זרחן שנמצאים בהמשכו של נחל צין ובמעלה נחל זרחן, אבל זו רכיבה ארוכה הדורשת חצי יום לפחות.

 

הירשמו לניוזלטר וקבלו עדכונים לכתבות הבאות בסדרה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים