נחשפתי למוצר מעניין דרך קמפיין מימון המונים באינטרנט. המוצר הוא כירה, שמשתמשת בעצים כדלק במקום הגזיות המוכרות. זהו ה VIREstove. וייר הם חברה ישראלית בתחילת דרכה, שרוצה לתת פתרון ירוק ויעיל יותר לדלקים שמשתמשים בהם כיום.

מאת: אופיר סבר

Virestove

VIREstove

VIRE היא חברה ישראלית שהריצה קמפיין מימון המונים והצליחה לגייס מעל 17 אלף דולר.

שי פלוקסמן, בוגר קורס התמחות ירוקה בקיבוץ לוטן הוא המייסד של החברה. את הרעיון הוא קיבל כשנחשף לכירת רוקט במהלך ההתמחות. זהו כרגע המוצר היחיד של VIRE, אך אנו בOUTPANEL אוהבים לתמוך בחברות ויזמים ישראליים בתחום שלנו, ומקווים לראות שיפורים למוצר ואולי גם מוצרים נוספים.

מה זה כירת רוקט?

כולנו מכירים ומתדיינים יום יום, מה עדיף? כירת גז בוטן עם מיכל מתברג או גזיית נקב? אולי בכלל בנזיניה? ומה עם כהלייה? האם לדגם הזה יש מתאם? האם ניתן למצוא את המיכל המתאים בטיול בחו”ל?

למצוא את הכירה הנכונה עלול להיות דבר מסובך ויקר, אך שי מבקש לפתור את העניין כשהוא חוזר לבסיס: בישול על אש מדורה כשהדלק הוא ענפים ועצים בסביבה. שי מצא את עמק השווה בין כיריים משוכללים לפשטות של הדלקת מדורה- זהו ה VireStove. ה VireStove נמצא בקטגוריית Rocket Stove, או כירת רוקט. זהו מתקן המנצל באופן מירבי את צריכת ה”דלק” על ידי כניסה של אוויר ומיקוד הלהבה ב90 מעלות כלפי מעלה. ייחודו של ה VireStove הוא קלות הנשיאה שלו וההרכבה המהירה.

כירת רוקט

מפרט טכני

  • דגם: VIREstove
  • סוג: כירת רוקט
  • משקל: 1.5 ק”ג
  • חומרים: פלדת אל- חלד
  • מימדים מקופל: 30X16 ס”מ (קצת פחות מדף A4)
  • מימדים פתוח: 30X30X8.5 ס”מ
  • דלק: עץ
  • זמן הרתחת ליטר מים: 3 דקות ו45 שניות.
  • מחיר: 90$ דולר באתר הרשמי

ויירסטוב

קילו וחצי מרמז: יותר לכיוון ממונע וקמפינג

הVIRE מגיע בתיק נשיאה מבד. כאשר לקחתי לידיי את המוצר הופתעתי ממשקלו. הVIRE שוקל קילו וחצי. זהו משקל כבד למי שבוחן כל גרם שהוא סוחב על הגב, והVIRE לא עוזר להפחית במשקל. אך לכל שאר המטיילים להם המשקל הוא לא גורם מכריע כמו אנשי הקמפינג, מטיילים עם רכב, טיול יום או אפילו גיחה לפקל קפה, אני שמח להציג בפניכם את ה VIREstove.

VIRE

חסכון במקום: מדו מימד לתלת מימד

המוצר מגיע בצורה שטוחה, ופחות או יותר בגודל של דף A4. אז איך הופכים דף לפריט תלת מימד? ממש כמו באוריגמי. אך אל דאגה- גם אם אתם לא יודעים לקפל ברבור נייר תצליחו להרכיב את הVIRE בקלות. כל מה שצריך לעשות זה לפתוח את הVIRE, לחבר בין 2 “המגדלים” ולנעול על ידי ידית. פורסים את הרגליים כדי להעמיד אותו על קרקע יציבה ולבסוף ניתן לחבר “פלוס” כדי להניח עליו את כלי הבישול.

וייר

עיצוב

הצורה של הVIRE פשוטה למדי, מאין V ממתכת אל חלד 304. מתכת זו נפוצה במוצרי בישול תעשייתיים. העיצוב גם כן פשוט, עשוי ממתכת אל- חלד, שכנראה תשנה צבע ותתפחם לכם עם השימוש. לפי הוראות היצרן, אם לא תקפידו לנקות את הVIRE עם מטלית יבשה בלבד, או שתשאירו את המוצר במקום לח או רטוב, אפשר לצפות גם לחלודה.

בישול

טיפים לשימוש

ממליץ מאוד לקנות שבבי עץ לעישון- הם נשרפים בקלות, יש להם פחות רעלים שניתן למצוא בעצים אחרים והכי חשוב: הם משאירים טעמים וריחות לאוכל המתבשל. בנוסף, אני ממליץ להשקיע מחשבה איפה אתם ממקמים את ה VIREstove מכיוון שברגע שהדלקתם את האש, יהיה חם מדי להרים אותו.

מתכון מגניב

הגיע הזמן לצאת ולבחון את המוצר. ה VIREstove היה לתירוץ מושלם לקחת את חברה שלי לפיקניק קצרצר בדיונות. טיפסנו על דיונה גבוה, התמקמנו, הדלקנו את הVIRE ואם לא הייתי עסוק בלצלם היינו גם צופים בשקיעה בזמן שעל הVIRE מתבשלות להן פטריות ועגבניות שרי. לא רצינו להתחיל להתעסק בבישול מורכב, ולסחוב אלף מצרכים. אבל תאמינו לי- כמה שזה פשוט לזרוק עגבניות ופטריות שלמות לתוך סיר עם שמן זית, מלח גס ופלפל גס! והטעם אלוהי.

בישול בשטח

גודל להבה, יעילות

גודל הלהבה תלוי בכם. כדאי להשקיע כמה דקות בלהניח את החומרים הנכונים בתוך הכירה כדי להדליק את האש בקלות, בדיוק כפי שתרצו להדליק מדורה. אנחנו מילאנו את הVIRE עד הסוף, והלהבה הייתה גדולה. המבנה של הVIRE באמת מייעל את עוצמת האש ותוך זמן קצר יש לכם להבה ממוקדת כלפי מעלה.

כדי לבחון יעילות של כירת קמפינג מודדים כמה זמן לוקח לו להרתיח ליטר מים ובכמה דלק הוא השתמש. בבחינה שעשיתי לוקח לVIRE להרתיח ליטר מים ב3 דקות ו45 שניות. כמות הדלק (או העצים במקרה הזה) לא רלוונטית מכיוון שתמיד ניתן להוסיף עוד, ולא יעלה לכם כסף להשיג עוד. אך כדאי לציין שזמן זה לא כולל את הזמן של ליקוט העצים וניסיון הדלקת האש.

מתכון שטח

ניקיון ותחזוקה

לאחר השימוש חשוב לחכות שהמתכת תתקרר לפני שמזיזים את המוצר, כדי לא ליצור עיוותים וסדקים במתכת. לאחר שהVIRE התקרר יש לפנות את האפר והפחמים אל מקום המיועד לכך ולא לשפוך על הרצפה! כבר לאחר שימוש אחד המתכת תשנה את צבעה לכל גווני הקשת, וגם תתפחם. אפשר לנקות את הVIRE עם מטלית לחה ויבשה (כמובן רק לאחר שהמתכת התקררה), אך הצבע עדיין ישאר. גם אם אין ביכולתכם לנקות את הכירה, ואתם לא רוצים ללכלך את שאר הדברים שלכם, פשוט הכניסו אותן לתיק הנשיאה.

virestove

VIREstove- סיכום

כפי שתצפו מבישול על מדורה, בישול על הVIRE משאיר קצת טעם מעושן. הVIRE מפזר את הלהבה כך שאפשר לבשל עליו הכל: מהרתחה של מים לקפה עד לטיגון ובישול בסיר. בנוסף, אפשר להשתמש בו גם כמדורה ולשרוף מרשמלו מעליו לקינוח.

ה VIREstove הוא פתרון אקולוגי למדורות בכך שמשתמש בדלק מתחדש- עצים. בנוסף הוא גם מייעל את צריכת העצים ואוסף בתוכו את האפר והפחמים כדי שיהיה ניתן לזרוק אותם באזור ייעודי ולא לפזר אותם על האדמה ולא משאיר עיגול שחור ומכוער בטבע שלנו. יהיה זה לא נכון ולא הוגן להשוות אותו לגזיות מכיוון שאלו הרבה יותר קלות משקל, לא מלכלכות ומרתיחות מים במהירות גבוה יותר. אך אם תכננתם גם ככה לבשל על מדורה, תשקלו לקחת איתכם את ה VIREstove ותשדרגו את יכולת הבישול שלכם, ובזאת גם להצליח לשמור על הסביבה נקייה יותר.

הכותב, אופיר סבר: זכה בתואר “שביליסט” ב2015 כשהשלים את שביל ישראל מדרום לצפון, מטייל מנוסה ומצלם טבע כבר 11 שנים. מדבר בהתלהבות מוגזמת על ציוד צילום וטיולים ופדנט כשזה מגיע לפק”ל קפה. סטודנט לתקשורת במכללת ספיר וכשהוא לא מצליח להתרכז במרצה הוא חושב על הטיול הבא שלו.