לא פעם אנשים מבקשים ממני המלצות על טיול עם ״מים, צל, קרוב לרכב ובלי הרבה אנשים״. בפסח האחרון הרגשתי שפיצחנו את הנוסחה ויש טיול כזה בצפון. המפתח הוא העיתוי

פסח האחרון הביא איתו ניחוח של פריחה אביבית, נפשות עייפות מסגרים, שרוצות לחוות קצת טבע ונוף אחרי שנה מאתגרת. העיתוי המתאים לכך הוא כמובן חול המועד פסח, אבל הפסח הזה אני עובד ולומד, הילד בגן רוב השבוע, ולא כל כך רוצים להדחק עם כל עם ישראל במסלולים, נקודות תצפית, וסניפי ארומה ברחבי הארץ. אז החלטנו לנצל את יום שישי של שלהי חול המועד פסח לסיבוב גלילי בין אתרים אהובים, חלקם מוכרים, וחלקם פחות. 

אאוטפאנל גם בטלגרם- לחצו פה!

הגליל הצפוני

מתחילים ביער חניתה

נתחיל בכך שמזג האוויר החורפי והגשום היה לטובתנו. הכבישים היו כמעט ריקים, וכל מי שחפץ בטיול בצפון, כבר ניצל את השבוע החולף לעשות זאת. טיפסנו בדרך הנוף החדשה והסלולה שמטפסת אט אט ביער, ומספקת פתרון נחמד עם חניונים, ותצפיות נוף. משם שמנו פעמינו לכיוון כביש הצפון המוכר והטוב. 

מטפסים בכביש הצפון

כביש הצפון הוא כביש נופי קלאסי המספק נופים גליליים ירוקים, וביום כזה, עם קורטוב של עננות וגשם, ההרגשה הייתה כמו נסיעה בכבישי מדינה אירופאית הררית כלשהי. ממשיכים לטפס, חולפים את אבן מנחם, הנוף נפתח והלב מתמלא. עמק עקרב מתחתינו, באופק הר אדיר (זה השם שלו, והוא גם אדיר), הרי הגליל המערבי ועוד ועוד. מגיעים לצומת חירם, ומתלבטים קלות לאן לנסוע-דרך גוש חלב, או דרך נחל דישון? שתי הדרכים יפות ומיוחדות-הפעם המשכנו לכיוון גוש חלב (ג׳יש).

חופשה בגליל

נופי כביש הצפון-מבט מערבה.

ממשיכים לנסוע 

מגוש חלב עלינו לרמת דלתון-רמה בזלתית מישורית, ואחר כך לכיוון אהובנו משכבר-נחל דישון. יורדים בכביש המתפתל אל עבר נחל דישון, והערפל ניכר, מזג האוויר גשום ומעונן, ואנחנו נוסעים לאט. מתחילים לתכנן את ההזמנה בארומה צומת כ״ח, אבל בדיוק אז הילדים נרדמו☺️, אז ויתרנו. החלטנו להצפין עוד, כשהיעד איננו ברור…

הק״ש ששבר את גב הגמל

החלטנו! נוסעים לכיוון אצבע הגליל-השפיץ של ישראל. ירדנו לעמק החוּלה, פנינו צפונה בכביש 90 (הכי ארוך בארץ), ובקריית שמונה (ק״ש) עלינו אל דרך נוף הרי נפתלי. הדרך הייתה ריקה לגמרי! עיתוי מעולה, כיוון ומזג האוויר החורפי ״הבריח״ את המוני המטיילים שפוקדים את הדרך הזו בדרך כלל. כליל החורש פורח, צוק מנרה מעלינו, ומדי פעם עמק החולה והחרמון מבצבצים במזרח. אם הזכרתי קודם את ״הרגשת אירופה״, כאן הרגשנו אותה כפליים. בקיצור, תענוג ללב לנסוע כמעט לבד בדרך הזו, בגשם, כשהכל פורח והעם מהטבע בורח.

צוק מנרה

צוק מנרה שנשקף מדרך הנוף.

טיול מומלץ בצפון

פריחת כליל החורש המשגעת לאורך דרך הנוף, מימין-סימון שביל ישראל.

אל עבר מטולה – המושבה הצפונית

בסיום דרך הנוף, סמוך לכפר גלעדי חזרנו אל כביש 90, ופנינו בו צפונה אל עבר מטולה. הנוף הנשקף מהכביש מזרחה מקסים, מטעי הנשירים בפריחה, תל אבל בית מעכה מוריק, ובאופק החרמון.

אז הגענו אל מטולה, ובכח האינטואיציה, וללא WAZE הגענו אל הטיילת הצופה אל עבר נחל עיון. נסענו, עד שהגענו לנקודה מאוד מיוחדת, שממנה ניתן לצפות במפל הטחנה השוצף, אחת ממפלי נחל עיון-נחל ״חוצה גבולות״ שמתחיל עמק עיון שבלבנון וזורם אל עבר שטח ישראל.

אחרי התצפית המשכנו חזרה ליציאה ממטולה, ושוב נשקפו המטעים הפורחים, תל אבל בית מעכה, ומעליהם רכס הרי נפתלי. 

יעדים מומלצים בצפון

פריחת לוע הארי על רקע מפל הטחנה בנחל עיון.

טיול בצפון בלי הרבה אנשים

מטעי מטולה, תל אבל בית מעכה משמאל, ורכס הרי נפתלי עוטה עננים מימין. צילום: רתם אלינסון

מה אוכלים בטיול הזה??

שעת צהריים הגיעה, ואנחנו ביציאה הספונטנית הזו לא התארגנו לארוחת צהריים, אז החלטנו לאכול בחוץ.

בדרך כלל התפריט שלנו הוא סביב סמבוסק ושותפיו, אבל הפעם החלטנו לזרום עם המלצה של חברה על מסעדה הודית צמחונית בשם טאלי הממוקמת על כביש 99, לא רחוק מקריית שמונה. הזמנו בטלפון, ואחרי 20 דק׳ באנו לקחת את ההזמנה. האמת-להיט! אכלנו ברכב כמו חורניים, ונהננו מכל ביס. הפתעה משמחת ומחממת את הלב והבטן.

מסעדות מומלצות בצפון

ה״בופה״ שלנו בטיול, מתנת מסעדת טאלי

חזרה הביתה דרך כביש הצפון – הנוף משגע

בדרך חזרה שבנו אל כביש הצפון, אבל הפעם נסענו עליו כמעט לכל אורכו. האוויר נפתח, הגשם התחלף בשמיים כחולים ובהירים, עם עננים לבנים מטריפים. הכביש הזה פשוט מפתיע כל פעם מחדש. בין תל קדש למלכיה עצרנו בנקודת תצפית לצד הכביש, יצאתי לצלם את בקעת קדש הססגונית, לאחר מכן עצרנו בעוד נקודת צילום, הפעם עם נוף לכיוון נחל דישון-בקיצור, לא מפסיקים להתפעל ולצלם-מקווה שהתמונות מצליחות להעביר לכם את החוויה.

טיול הליכה בצפון

הנוף הנשקף מכביש הצפון. בקעת קדש, וברקע הגולן.

הגליל הצפוני

פריחת החלבלוב על רקע אגן נחל דישון מכביש הצפון.

שורה תחתונה

אז לכל מי ששואל-יש מסלולים שכוללים בתוכם מים, צל, נופים, קרוב לרכב, אוכל טוב, ומעט אנשים. פשוט צאו לטייל מתי שכולם לא יוצאים, אחרי הpeak, מעט לפני שבת, והכי מומלץ – טיול בצפון.

כתב וצילם: רתם אלינסון
טיול מומלץ נוסף בצפון: נחל דישון – טיול מים משפחתי מומלץ בנופים ייחודיים

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים