הילדים שלכם יעופו על זה: קחו אותם למכתש רמון להביע משאלות בכל “כוכב נופל” ממש בימים הקרובים והם ינצרו חוויה שלא ישכחו אף פעם

מאת: ענבר חסידים
צילום: דניאל בר, עופר עברי, ענבר חסידים

בכל שנה בחודש אוגוסט, כדור הארץ חוצה את השובל של כוכב השביט סוויפט-טאטל. מה זה אומר? שבכל שנה באוגוסט ניתן לראות מטר מרהיב של פרסאידים, או בשמם העממי “כוכבים נופלים”, בחצי הכדור הצפוני. בשיא המטר, הקצב מגיע ל- 80 עד 100 מטאורים בשעה והיו שנים שבהן היה ניתן לראות גם יותר.

כדאי להגיע דווקא השבוע, למקום חשוך עם מינימום זיהום אור ולהכין רשימת משאלות שהייתם רוצים לבקש מכוכב נופל. אחד המקומות האידיאלים לזה הוא מכתש רמון, שם גם סוכנות החלל הישראלית תעביר הדרכות בלילות שבין מוצ”ש 8 באוגוסט ליום חמישי 13 באוגוסט. אם כבר השקעתם והדרמתם למכתש רמון באמצע אוגוסט, הכנתי לכם הצעת הגשה קלילה בנוסף לכוכבים.

מכתש רמון

מתחילים אחר הצהריים

גם אני לא מתיימרת לנצח את החום של אוגוסט בנגב, אבל זה לא אומר שבלתי אפשרי לצאת למדבר בקיץ, פשוט צריך לדעת לאן ובאיזה שעות. נוסעים בכביש ארבעים, יורדים למכתש, מרגישים במאדים וכותבים בווייז: “אבן, רוח מים”. 

תגיעו למגרש חניה עם חולות צבעוניים ואם תמשיכו דקה למטה בשביל השחור תגיעו ל”ים של מצפה”- מאגר מים שמתמלא בחורף משיטפונות ויכול להגיע בימים טובים לעומק של כמה מטרים. אפשר להגיע עם מחצלת, צילייה ובגד ים להצטנן מהחום של המדבר.

מכתש רמוןאוהבי הגיאולוגיה בינינו יוכלו להמשיך בשביל השחור עוד קצת ולהגיע ל”מנסרה”- גבעה המכוסה כולה בעמודי אבן שנוצרו כחלק מתופעה גיאולוגית נדירה. שביל צף מיוחד ייקח אתכם לטיול קצרצר סביב המנסרה.


לחצו לתוכן טיולים מעולה: ערוץ הטלגרם outpanel.co.il 


לינה

לא חסרים חניוני לילה במכתש, ברמות פינוק והמוניות שונות: החל מחאן בארות שהוא בתשלום ומתאים למשפחות שרוצות שידאגו להן כמעט להכל (שירותים, מאהל בדואי, קיוסק..) ועד חניון לילה נחל גוונים שהוא פשוט שטח פתוח ונוח עם סהרונים בנויים שמגנים מפני הרוח. 

אני אוהבת את נחל גוונים כי הוא יחסית גדול ולכן גם אם יש עוד אנשים (כל עוד הם לא עם מערכת הגברה) אפשר להרגיש עדיין לבד במדבר. אחרי שהגעתם תוכלו להתמקם, לשכב על הגב ולחפש כוכבים נופלים. שימו לב שמכתש רמון מוגדר כשמורת טבע לכן אפשר לישון רק בחניוני לילה מוכרזים.

חזרה למרכז דרך מצפה גבעת געש

עוד דרך להתמודד עם המדבר בקיץ היא להתעורר מוקדם בבוקר. ככה תוכלו להרוויח את השעות הנעימות ואולי אפילו לראות כמה בעלי חיים. לאוהבי התצפיות אני ממליצה לנסוע למצפה גבעת געש – מגן הפסלים של מצפה רמון ממשיכים בשביל 4×4 מזרחה עם שביל ישראל לאורך שפת המכתש, בערך 15 ק”מ, עד שרואים מצד ימין את המצפור. השביל מתאים גם לרכב פרטי והמצפור מושלם לארוחת בוקר.

עין עבדת

לאוהבי נווה מדבר אני ממליצה לצאת צפונה ולעצור בדרך בעין עבדת ברגע שהשמורה נפתחת (שמונה בבוקר). שם מחכה לכם מסלול הליכה קליל, קצר יחסית ומתאים למשפחות, תוכלו לראות נשרים ממריאים, יעלים שותים, סיסים טסים וסרטנים בתוך המים. המסלול מוצל בחלקו בשעות הבוקר ולכן אפשר לצלוח אותו גם בבוקר קיצי.

בקיצור… אולי אם כולנו נביע משאלה שהקורונה תיעלם – זה יתגשם. 


הצטרפו לדיוור הטוב בארץ על אאוטדור: פעם בשבוע-שבועיים עם כתבות מעולות

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים