מיטיבי לכת הוא מונח מקובל בקרב המטיילים הישראלים. מיטיבי קמפינג כנראה שלא, אבל זו הגדרה די מדויקת מבחינתי לקמפינג בחניון לילה של הר ארדון.

מספיקה תמונה אחת בוואטסאפ על מנת להדליק אותי לצאת למסע. ככה ברגע מסוים כאשר כל אחד שיתף בקבוצה את מיקומו עם תמונה מייצגת, רק אחת תפסה את עיניי. אור של שקיעה עם מדורה קטנה בתוך סממן ידוע לחניוני לילה – פיר מדורות ברזל המפורסם של רט״ג. מיד שאלתי מה המיקום ורשמתי, בהר ארדון עוד לא הייתי ולשם אני רוצה להגיע. 

בואו איתנו למקומות יפים! הניוזלטר של אאוטפאנל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

העובדות בנקודות – חניון לילה הר ארדון

  • שייך לחניוני לילה של רשות הטבע והגנים
  • מיקום – מכתש רמון מזרח
  • גישה לרכב – כל רכב
  • מרחק מציר ראשי – 13 ק״מ
  • מספר מקומות – 150 איש
  • שירותים אקולוגיים
  • אין מקור מים

המסננת של הר ארדון

במכתש רמון שבו נמצא חניון לילה הר ארדון, יש מספר קטן של מקומות שניתן לישון בהם. אם נוריד את חאן בארות הידוע, בעומק השטח רק החניון של הר ארדון זמין להתנתקות אמיתית. להתנתקות יש מחיר, לא מעט דקות נסיעה שבמהלכה תקללו לא מעט. זו היא המסננת הכי טובה למי רשאי לישון בחניון לילה של הר ארדון – זה מה שיבדיל אותכם מקמפיונרים מן המניין לקמיונר מיטיב. סביב 40 דקות אורכת הנסיעה מהכביש הראשי בדרכי עפר מטלטלות עד שתגיע לקצה המכתש תחת ההר הידוע. לא פעם תשאלו את עצמך למה זה טוב לי ולמה לי לנסוע ברכב פרטי חדש מהשנה בכל הטרטור הזה. שלא תבינו אותי לא נכון, זה עביר לגמרי, אבל לא נעים.

הר ארדון

השביל לחניון לילה

חניון לילה בכוכב אחר

החניון הוא בין הקטנים שביקרתי בהם. צמוד להר עצמו, יושב על סוג של מרפסת המשקיפה מערבה אל עבר כל המכתש. בדיוק בזמן שקיעה הכל נצבע פה באור אדום מאדים ומנתק אותכם לגמרי מהמצב המדיני והאיום האיראני. 

הצטרפו לאאוטפאנל בווצאפ:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

אתם לגמרי בכוכב אחר. אומנם באתר הרשות מצויין שהמקום מתאיים ל150 איש, אבל בפועל הוא יכיל הרבה פחות. רק האמיצים שלא אכפת להם לנוע כמו צבים בדרכי שטח בתוך המכתש ועוד כמה ג’יפאים יבואו להעביר פה את הלילה. יש בסביבות 15 חושות – מגננים קטנים שבכל אחד מהם מצע ישר, מוקף בחצי עיגול אבנים ופיר מדורה ממותג רשות. כל מגנן מתאים לשני אוהלים. יש גם שני אזורים יותר גדולים לקבוצות גדולות. בנוסף אפשר למצוא 3 תאי שירותים אקולוגיים על בסיס נסורת.

קמפינג

בדיוק לפני רדת החשכה, מגיעה לחניון פקחית של רשות הטבע ומסבירה בנעם על כללי השהות במקום. שמירה על הטבע ועל אופיו, זה הקו המנחה. אין להשאיר ניירות בשטח ולא משנה מה השימוש בהם, אין להרעיש וגם בתאורה צריך להפחית. עם רדת החשכה אין יציאה או כניסה למתחם. השער בחאן בארות נעול. למרבה הפלא, זה מתנהל די לפי הדרישות של הפקחית. לא ראיתי לכלוך אחד מתעופף ברוח או מפוזר כשדות מוקשים מסביב לחניון. בלילה מאוד שקט, לפחות עד שעה 6 בבוקר שבה כל הרציניים כבר מקפלים את הציוד ויוצאים למסעות. עושה רושם שכל מי שמגיע למקומות כאלו, מיומן יותר ממשפחות או בודדים שבא להם סתם לילה באוהל. 

הר ארדון

מה עושים בקמפינג של לילה אחד

לנו כבר יש ריטואל איך מתנהל קמפינג של לילה אחד: מגיעים בשעות הצהריים המאוחרות כדי להספיק להקים את המחנה באור יום. גחלים נדלקים בפיר הממותג ועם חושך ראשון אפשר כבר להריץ המבורגרים עסיסיים לכל הילדים. המבוגרים צריכים להמתין, כי הגושים המיושנים יעלו לצריבה רק אחרי שאחרון הילדים נרגע מצעקות ״אני רעב״. במקביל מתחילים להניע את המדורה שתמשוך בשעות הקטנות של הלילה. היא גם תכיל במעמקיה את תפוחי האדמה העטופים בנייר אלומיניום. 

החושך מכסה את המחנה הפרטי שלנו והיין זורם כוס אחרי כוס. הילדים כבר דואגים לצלות את המרשמלו בזמן שאנחנו נהנים ממופע כוכבים עם פרוסות סטייק איכותי ויין משובח. קצת לפני שהילדים צונחים לשק״ש באוהל, התפוחים נשלפים. סיומת מצויינת לפני שינה מדברית.

פיר

הפיר הממותג

איפה מטיילים

מכתש רמון הוא שמורת טבע ולכן ניתן לטייל בו רק על בסיס שבילים מסומנים. מזרח המכתש לא פורה בהרבה מסלולים מסומנים. אני לא רואה שום סיבה לנסוע לישון בחניון לילה של הר ארדון אם בכוונתכם בכלל לא לטייל על ההר. המסלול הקלאסי של הר ארדון לא מתחיל בחניון לילה, למרות שגם מהחניון ניתן להגיע אל ההר בתוספת של גארבג׳ מייל או שניים. בשביל להתחיל את ההליכה צריך לנסוע עוד 30 דקות את ה 5 ק״מ בדרך הקללה לחניון היום של הר ארדון.

הר ארדון

הר ארדון

מסלול הר ארדון

זהו מסלול של 6.8 ק״מ הליכה עם גובה מצטבר של 300 מטר. את רוב הגובה צוברים בעליה אחת לא פשוטה אל מעלה ההר. להר יש שני מעלים, אחד יחסית נוח ואחד יותר חד. מלומדי דבר יגידו שעדיף לרדת במקום הנוח ולא החד. לכן מומלץ מאוד לעשות את המסלול נגד כיוון השעון. כך את הירידה תעשו במקום פחות תלול ישר לחניון רכבים.

עם תחילת המסלול, יוצאים אל המרחבים העוטפים את ההר ממערב. כל כמה מאות מטרים עוברים תאי שטח שונים אחד מהשני. הצבעוניות של הקרקע המלאה במינרלים מתחמצנים לצבעים שונים, משנה לנו את התפאורה. ניתוק טוטאלי ויפה. המסלול השני כבר נושק ל 9 ק״מ ויוצא מחניון יום רמת סהרונים. מסלול זה עובר במיטב שיש לדרום מזרח המכתש להציע. החל מעין סהרונים, שער רמון, גב פרסת נקרות שיכול להיות מלא אחרי שטפונות ומערת נקרות.

הר ארדון

תאי שטח צבעוניים משתנים כל כמה מאות מטרים

חניון לילה הר ארדון – למיטיבי הקמפינג

חניון לילה הר ארדון לא מתאים לכל אחד. המסננת של ההגעה הארוכה ביחד עם מסלולים לא קלים, מנתבים את קהל היעד של החניון. למי שכן חפץ ועונה לתואר מיטיב קמפינג, בהחלט ימצא פה את הסביבה הטבעית שלו. ניתוק מצויין בסביבת אנשים מאותו סוג הבאים להנות מהטבע כי הם אוהבים את הטבע. אנשים שבאים לטבע כדי לטייל בטבע. המדבר פה מספק את היופי הנקי ביותר שיש לארצנו. מסלולים על בסיס מסלולי בר בשטח עם תאורה וצבעים המייחדים את האזור.

צאו, טיילו ותשמרו על פיסת הטבע היקרה שלנו. 

לכל כתבות הקמפינג של אאוטפאנל

מאת: יוג’ין לויט

אאוטפאנל בטלגרם

שתפו את זה, בכפתורים פה למטה