החלטתם ללכת על חלום המגורים הניידים? ברכותיי! (וגם אם אתם רק סקרנים זה בסדר) יש כמה וכמה צעדים ראשונים שעליכם לעקוב אחריהם והחלטות שצריך לקבל בתהליך. בית נייד, כתבה ראשונה.

מאת: אור ציון

אפשרות הקראוון

בית נייד, מאיפה מתחילים? מבחינת המגורים יש לנו כמה אפשרויות. הראשונה, והברורה מאליה היא הקראוון. בתוך לשונית הקראוון יש לנו נגרר או ממונע. קראוון נגרר הוא חלל המגורים בלבד למעשה, נראה מעט כמו חללית ומתחבר לוו גרירה שנמצא ברכב הפרטי שלכם. נכון, לא כל רכב רשאי ויכול על פי חוק ומשקל לגרור וכאן נכנסת בדיקה פשוטה שלכם לגבי החוקים בנושא. אל דאגה, הם יחסית ברורים. אם הרכב הפרטי שלכם לא רשאי לגרור ייתכן ותרצו לרכוש רכב פרטי אחר או ללכת על קראוון ממונע. על ההחלטה הזו ישפיעו מספר גורמים עליהם אפרט בהמשך.

בית קרוואן

קראוון ממונע הוא קראוון שנראה בעיני תמיד כמו חילזון גדול. יש את מקום הנהג ועל פניו נדמה שמדובר במשאית קטנה, ויש את חלל המגורים מאחורה. היתרון? תוכלו לנהוג את עצמכם לאן שתרצו, הבית מחובר למנוע למעשה ללא צורך בגרירה וכדומה. בנוגע לשתי האופציות האלו, הן ברורות, כשמסתכלים רואים ומבינים שמדובר בקראוון בין אם נגרר ובין אם ממונע. בנוסף, למיטב הבנתי לכלים אלו מותר לחנות אך ורק במקומות מוגדרים מותרים לקראוונים ביניהם חופים מסוימים, חניוני לילה שמציינים זאת, שמורות טבע ועוד.

בית נייד מגורים ניידים

הסבת הרכב לבית נייד

באופציה זו האפשרויות והמשחקים הם רבים ומגוונים. למעשה אתם יכולים לקחת כל ג’יפ קטן, לבנות מיטה מתקפלת מאחור והנה לכם אפשרות לינה מעולה לשטח. יש אנשים שמחליטים להסב שברולט סוואנה או פורד איקונוליין ובונים שם מיטה, מטבחון נשלף מאחור ואולי דברים נוספים (נמוכים) שנדרש להם. כלומר כל האפשרויות פתוחות בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם.

עוד רכב נפוץ הוא פיאט דוקאטו שמאפשרת מרחב בו ניתן לעמוד בתוך הוואן ואיתו ניתן לשחק יותר. מבין הרכבים המסחריים כמו פיאט דוקטו יש לנו גם פג’ו בוקסר, פורד טרנזיט, רנו מאסטר, מרצדס ספרינטר וכדומה. אפשרויות נוספות הן כמובן משאיות למיניהן אבל כאן אנחנו מדברים על גדלים אחרים ותקציבים אחרים.

מה משפיע על הבחירה?

  • צרכים – הרכב הזה ישמש למגורים או לטיולים? ומה נחוץ שיהיה בו?
  • ניידות – אתם הולכים לעמוד איתו במקום מסוים או לזוז הרבה?
  • תקציב – ברור שהוא משפיע.
  • עם רישוי או ללא – חשוב לכם שהתהליך יהיה חוקי ומאושר על ידי משרד הרישוי או שזה שולי עבורכם?
  • מחשבות על העתיד – מכירה/ השכרה שבאים בחשבון?
  • סוג רישיון הנהיגה שלכם (רכבים גדולים כמו משאיות ואוטובוסים מחייבים רישיונות ייעודיים)

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הבחירות שלי

אם אתם מתכוונים פשוט להתמקם במקום אחד ייתכן שמתאים לכם בית נייד שהוא קראוון נגרר, עניין המנוע יהיה די שולי מבחינתכם. אני באופן אישי רוצה לזוז הרבה ולכן בחרתי בוואן ממונע מסחרי כך שאוכל להזיז את הבית איתי ללא הגבלה. בנוגע לצרכים, אני רואה את הוואן כבית למגורים ולכן יצרתי לי מרחב בו יש מטבחון, מיטה, מקלחונת, אסלה ואפילו מרחב לתרגל יוגה! במידה ואתם בונים על הרכב לטיולים בלבד תוכלו להתגמש יותר בנושא התשתיות, זה יקל עליכם גם מבחינת המחיר וגם מבחינת ההתעסקות.

בית נייד קרוואן

השינוי ברישוי

אם אתם מעוניינים לעשות את התהליך חוקי הקשיבו טוב – חל שינוי במשרד הרישוי ובקרוב רק עסקים מסוימים יוכלו לבנות וואנים שכאלו באופן חוקי עם אישורים. עד כה גם אנשים פרטיים שפתחו עסק קטן יכלו לעבוד עם מהנדס רכב ולייצר פרויקט חוקי אך כעת דברים עומדים להשתנות. העובדה הזו פשוט תחייב אתכם לפנות לחברות היותר גדולות.

בתהליך חוקי, נמצא מהנדס רכב שעובר על תכנית ההסבה, מאשר את החשמל, הגז ואת הבניה האופן כללי. מעבר לכך צריכות להתבצע שקילות ובדיקות בחולון במשרד הרישוי ובטכניון. זה קורה לקראת סיום הבניה.

בכל חברה המחיר של הרישוי יהיה קצת אחר אבל יש תוספת קטנה לתקציב מהבחינה הזו. מחשבות לעתיד, האם אתם רואים את הרכב הזה בעתיד כמקור הכנסה? סאבלט, השכרה, מכירה? אם כן, אולי תרצו לבחור רכב מעט יותר איכותי כדי שיהיה לכם קל יותר בהמשך.

ברוכים הבאים לשיעורי נהיגה לרישיון ג’

הסעיף האחרון הוא רישיון. האמת היא, שכמעט לכל אופציה גם אם נדמה לכם שאפשר אחרת, יהיה עדיף רשיון ג’. רישיון ג’ הוא רשיון חדש כך שצריך לגשת לתאוריה, לעשות שיעורי נהיגה ולגשת לטסט. המדינה שינתה לפני מספר שנים את ההגדרות של מדרגות הרשיונות כך שכמעט כל רכב מסחרי מצריך רישיון ג’ בגלל המשקל. זה לא מסובך: מצאו בקרבת המגורים שלכם סניף למבחני תאוריה ומורה נהיגה לרשיון ג’ והתחילו! נדרש מבחן תאוריה אליו תוכלו ללמוד באפליקציות שונות בפלאפון ואחריו תוכלו להתחיל לקבוע שיעורים. אני מכירה אנשים שתקתקו את הרישיון תוך חודש כך שזה יכול להיות תהליך קצר בהתחשב בזמן שיקח לקבוע לכם טסט.

קרוואן

בחירת הרכב המתאים

אחרי שעברתם על הסעיפים הנ”ל ואתם יודעים פחות או יותר מה מתאים לכם, הגיע הזמן למצוא את הרכב. אם מדובר בקראוון ממונע או נגרר, תוכלו למצוא די הרבה יד שניה בקבוצות בפייסבוק כמו: כפרים על גלגלים, או לחפש ביד 2. במידה שאתם מעוניינים בחדש יש מספר חברות גדולות בארץ שאליהן תוכלו לפנות.

אם החלטתם על רכב מסחרי, כנראה שהגיע הזמן לשבת חזק מאוד על יד 2 🙂 לפתוח אוזניים ועיניים לרכב שאתם מחפשים ואם אתם מאמינים בכוח המגנוט כמוני, תזמנו לכם בלב ובכתב את הרכב המדויק לכם ביותר. פזרו את הבשורה בכל מקום. מגרשי מכוניות הם אופציה סבירה אבל יש לגשת בעיניים פקוחות מאוד. אם התקציב שלכם מאפשר זאת ואתם מחפשים מרצדסים, ניתן לגשת לכלמוביל ולמצוא את מבוקשכם. זה תהליך שעשוי לקחת זמן ודורש סבלנות אבל לאט לאט זה יקרה.

קרוואן נייד מטבח

תהליך ההסבה

בשביל תהליך ההסבה אתם צריכים לדעת מי יעשה אותו. מי מכם שמיומן עם הידיים ואין לו צורך ברישוי חוקי יכול לגמרי לבנות סולו או לפנות לאדם פרטי שיש לו חברה לכך ויכול לעזור. מי מכם שכן רוצה תהליך מאושר או שהוא פחות אדם של בנייה יצטרך לבחור מבין החברות הגדולות בארץ שמציעות שירות שכזה או מהאנשים הפרטיים שבהתאם להגבלות החדשות הסדירו את האישורים החדשים לעסק שלהם. בשאלה פשוטה ב”כפרים על גלגלים” בפייסבוק יפתחו בפניכם שמות העסקים הרלוונטיים לבניית בית נייד. מכאן סביר להניח שהצעד הבא יהיה לשבת עם איש המקצוע שבחרתם, לשרטט סקיצה ראשונים של המרחב על פי הרצונות שלכם ולסגור את נושא התקציב.

את הבנייה המהממת של הוואן שלי עושה ירדן מ- yardencampers שממוקם בכפר בלום בצפון ואני ממליצה עליו בחום! בכתבה הבאה בסדרה, אפרט על עיצוב הוואן והבחירות שעשינו בשלב התכנון  בהתאם לצרכי. תופתעו לגלות כמה כישרון ויצירתיות נדרשים כאן.

מאת: אור ציון
אור קיבלה בקיץ שעבר  החלטה לעבור לגור בבית נייד ולאמץ את אורח החיים שהופך לטרנד גם בארץ: Van Life. על מנת שתוכלו להבין את הצעד הזה לעומק היא החליטה לשתף את קוראי OUTPANEL בכל התהליך!