בביקור האחרון ל Les Arcs Panorama של קלאב מד, נוכחתי לדעת שכמו באופניים גם סקי לא שוכחים, רק מחלידים קצת… ושוב נזכרתי למה סקי זו חופשת החורף המושלמת, אולי החופשה המושלמת ביותר נקודה. לא רק בחורף. 

חופשת סקי- אתם חייבים כזו לעצמכם!

חופשת סקי בקלאב מד זו חופשה מושלמת, חשבתי לעצמי בעודי מרחף בסלאלום עדין על מסלול כחול קל על השלג הרך, עצי חורש צבועים ספריי לבן מכניסים פסטורליה לסרט המושלם הזה שרץ מצדדי. פסגות הרים המושלגות, משוננות, דרמטיות, נגלות יותר בכל פעם שעולים אל מדרון גבוה נוסף. אני בר מזל חשבתי לעצמי ברגע הזה, וברי מזל כל מי שיכולים לזמן לעצמם לחופשה כזו. החיים כייפיים במיוחד גם לילדים שנמצאים פה עם המשפחות שלהם: לומדים מגיל 4, כמו שצריך כדי להכניס את הפעילות הגופנית לחייהם עם מרכיב של כיף והנאה. רואים על המשפחות שמגיעות לפה- חופשת סקי זו חופשה שמייצרת רגעים שינצרו: הורים שמובילים קטנטנים, מושכים אותם עם מקלות הסקי, ואלה, כשהם קצת גדלים הם כבר הופכים לסוג של שדים על השלג- טבעיים ומהירים ובעלי שליטה מדהימה.  

חופשה משפחתית מעולה. הילדים חוגגים!

גוף, נפש ויופי

כבר שנים שהחופשה האולטימטיבית עבורי משלבת ספורט ואאוטדור. באחוז לא מבוטל מהחופשות האלה אני מוצא את עצמי באלפים… משהו כמו 8 נסיעות מ-10… יומיים נוספים כאלה הזדמנו לי כשקיבלתי את הזמנה מקלאב מד לסקר את פתיחת Les Arcs Panorama- מועדון הסקי החדש באתר Les Arcs. אגב, הוא יהיה פתוח גם בקיץ, כמו שהכריז נשיא הקלאב: כל מלון סקי חדש יהיה גם מלון קיץ. כמו תמיד לא התנגדתי לשימור הסטטיסטיקה המנצחת של האזור הזה בחופשות שלי…

קבלו את הכתבות בווצאפ: הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

כמו דבורה אל הצוף אני נמשך לפה, אל העולם המושלם של האלפים. מקום בו הריאות נפתחות, הנוף מושלם והאוויר קר ומעורר. האסתטיקה של הסביבה יפה יותר בטבעי ובתלת מימד מהפילטרים של האינסטגרם. עם האנדורפינים של הספורט, במקרה הזה הסקי, היא מקבלת פרשנות חושית משודרגת: שלמות.  

15 ס”מ של שלג טרי ירדו בלילה, לפני שעזבנו…

הכירו את אוליבייה

אתמול פתחו לנו שני רכבלים רק לכבוד אירוע הפתיחה של הקלאב (אחד מ -20 מועדוני סקי באלפים הצרפתיים), והיום זה היום הראשון לפתיחת העונה לכולם. אוליבייר, המדריך שלנו במצב רוח טוב במיוחד, אם כי נראה לי שזה מצב קבוע. אוליבייה הוא אחד המדריכים הטובים ביותר שהיו לי עד היום- וכמו כל המדריכים של ה ESF – הם מקצוענים, חייכנים, נחמדים מאוד: חוץ מזה שמגניב לראות אותם גולשים, הם אנשים של אנשים. אוליבייר – הוא נתן לנו יום שלא נשכח.

אוליבייה כבר 20 שנה מדריך. הוא ידע לספק מינון מדויק של טיפים לסקי עם הסברים על האזור, צחוקים עם החברה, וגלישה נטו. אנחנו באנו רק ליומיים, אז תרגילים ותרגולים לא היו חלק מהתרגיל, אבל בשבוע סקי עושים גם כל מני משחקי טכניקה, שמלמדים אתכם לגלוש כמו שצריך, לחוש את הסקי. “רואים את הענן הזה מעל המונבלן? הוא נקרא “עדשה”- וזה אומר שמזג אוויר גרוע עומד להכנס!” הוא מספר לנו. בתחזית גם אישרו שהלילה ירדו 15 ס”מ של שלג חדש וטרי על לז ארק.

אוליבייה המדריך שלנו

ישראלים בסקי

הישראלים אוהבים חופשות סקי! ההערכות הלא מוסמכות ששמעתי מדברות על סדרי גודל של 50,000 חופשות סקי של ישראלים בשנה, מתוכם קלאב מד מובילה עם נתח השוק הגדול ביותר.

הקבוצה ברמת גלישה 3B מתאימה לגולשים על המסלולים המוסדרים, רצוף ובלי יותר מדי הפסקות, ועם קיצורי דרך קטנטנים באוף פיסט. היא הכילה קבוצת ישראלים מנוסה בסקי- היינו שם שני עיתונאי סקי ואאוטדור, אנשי הסקימולטור, בחור שעשה סקי כל שבוע כשגר בחו”ל, ועוד…  וכמו ישראלים- אנחנו לא רוצים הפסקות! יש לנו זמן קצוב וקצר על השלג, ואנחנו רוצים שהברוטו ישאף לנטו: מקסימום זמן על המדרונות. וכך היה- אוליבייר זרם איתנו ופשוט טסנו בלי הפסקה כמעט כל היום. תענוג. (רק כשההולנדיות הצטרפו החלו ההפסקות…).

קלאב מד

הישראלים בקלאב מד – בלי הפסקות בבקשה!

באיזה רגע של שיחה שלי עם אוליבייה על המעלית הוא שאל אותי- “גם אתה חייב להיות מחובר כל הזמן עם הנייד / ווטסאפ?”. לא- אמרתי לו… אני פשוט…ישראלי. ישראלים גם מסתכנים יותר מהאירופאים מספר לנו אוליבייר, ומביא דוגמת קיצון של טייס חיל האוויר שהוא הדריך פעם, שעוד בשלב ה-Snow Plow (“משולש”) טס למטה בלי במהירות, התרסק, קם והמשיך בלי חשבון.

אבל בסקי אני דווקא מנסה להיות פחות ישראלי- לפחות במובן ההתייחסות ללמידה: נכנסתי לסקי בכ 10 חופשות ב10 שנים בקלאב, בכל פעם באתר אחר. זו הפעם השנייה שלי כבר בלז-ארק, שכן הייתי פה ב Arcs Extreme, המועדון לבני 18 ומעלה לפני הרבה שנים. בכל הפעמים האלה הייתי תלמיד שקדן- לא רציתי להיות מאלה שלוקחים שיעור אחד ואז סוחבים את הטעויות והסגנון הגרוע לכל שנות הגלישה שלהם. רציתי לדעת סקי כמו שצריך. לנסות להתקרב עד כמה שאצליח אל האירופאים שלומדים מגיל 4 ומבלים שלושה שבועות בשנה על המדרונות. אלה שמאכלסים את רמה 4 ומעלה…

גיא חלמיש

לא שוכחים! (כותב הכתבה נזכר: אין כמו חופשת סקי)

הדרך הכי טובה שיש ללמוד סקי מאפס

העובדה שהכל כלול בקלאב, גורמת לכם להיות בהדרכת סקי בוקר וערב שבוע שלם. זו דרך מושלמת להתחיל מרמת “לא עשיתי סקי מעולם”, ואפשר להגיע עם המועדונים האלה עד רמת Off Piste. בניגוד לשיטה הישראלית (הלא מומלצת) של לעשות שיעור אחד ולהמשיך לבד, סקי- הוא ספורט טכני מאוד, וההנאה שלכם, וגם הבטיחות שלכם, משתפרות משמעותית אם למדתם טוב.

המדריכים של ה ESF שמעבירים את ההדרכות בקלאב מד צריכים לעבור מסלול של 5 שנים עד שהם מוסמכים להעביר שיעורים לבד. כנראה שהדבר היחיד שאולי יהיה טוב יותר משבוע של לימוד בקבוצה כזו הוא שבוע של שיעורים פרטיים.

סקימולטור

אם תתכוננו בסקימולטור השרירים יתכווצו קצת פחות!

כל אחד יכול!

הקונספט של שבוע הסקי הזה מאפשר לכל אחד, ולא משנה מה רמתו להנות מהספורט המדהים כמעט מהיום הראשון. רוב הסיכויים שאחרי יומיים כבר תעשו סקי ברמה סבירה על מסלולים ירוקים וביום השלישי כבר תגיעו לכחולים. בסוף השבוע הראשון שלכם, לא תאמינו שכשהגעתם המסלול הירוק הזה נראה לכם מפחיד. מצד שני אם אתם מתקדמים ורוצים לעבור מהמסלולים ל Off Piste, אין כמו המדריך המקומי להביא אתכם לשם ואפשר לאמר שזה מסוכן ומטופש לעשות את זה אחרת! עוד על הדרכת האוף פיסט בכתבה הזו.

חופשת סקי

Take Your Pleasure When You Can Take It!

אמר אוליבייה כשהתנצלה אחת הגולשות בקבוצה על הקצב המעט איטי יותר שלה מהגברים, ואני חשבתי לעצמי שטוב מאוד שיש פה איזה דמות נשית מרגיעה, אחרת נביא את עצמנו אל ספי סיכון מיותרים- תוצאה של פחות מדי מנוחות ויותר מדי טסטוסטרון.

הסקי מאפשר לכל אחד לבלות אותו בדרך שלו- אפשר לעשות אותו נינוח מאוד, איטי ורגוע, ופשוט לזרום במסלולים ירוקים וכחולים בתוך היערות והנופים המדהימים האלה ואפשר גם לקחת את זה אל הקיצון האקסטרימי והאתלטי. על אותו מסלול יהיו גולשים שונים שיחוו אותו בצורה שונה לגמרי בהתאם לבחירה שלהם.

סקי הכל כלול

take your pleasure while you can

עדיפה הדרך אל הסקי מהדרך מהסקי

הלילה הוריד 15 ס”מ של שלג טרי, יבש ומושלם על Les Arcs. כשהתפתל האוטובוס בחזרה יכולנו רק להביט בערגה אל העצים הלבנים והמכוניות המכוסות. אפילו העמק למטה היה לבן והשקט שמילא את האוטובוס הדהד את הצער שבהתרחקות מהקסם הזה. אנחנו עוזבים, השרירים עוד מרגישים, הכל עוד טרי. אבל שם, כבר שם ברגע הזה, החלה החופשה הבאה שלי, והתרקמו להן התוכניות לחזור!

מאת: גיא חלמיש
עריכת וידאו: יואב גריבי
הכותב הוזמן ע”י הקלאב מד במסגרת סיקור עיתונאים

 


אהבתם את הסרט והכתבה? עשו מנוי- יש עוד הרבה מהכיף הזה!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים