עונת הסקי התחילה בצליעה עם כמויות שלג שגרמו לא למעט אנשים לחשב מסלול מחדש. אבל יש אתרים הנהנים מעונת גלישה קבועה ואף ארוכה. אתרי הסקי היושבים על קרחון. טין הוא אתר באלפים הצרפתיים הנהנה מתנאים אלו עם גלישה מתחילת דצמבר ועד תחילת הקיץ. 

לחצו פה לקבל כתבות מאיתנו:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

צרפת ידועה בקולינריה מהממת, יינות מעולים, דיסנילנד וגם נחשבת לאחד היעדים הפופולאריים לסקי בכל העולם. בחלקה המזרחי, היא חולקת את הרי האלפים היפים עם שוויץ ואיטליה. הרים אלו מספקים לאירופה את הטייטל של אחד ממרכזי הסקי העולמי בעונות המתאימות. אבל אתרים הנמצאים על אזורים נרחבים המתנשאים לגובה של מעל 3000 מטר זה הרבה יותר נדיר. בעונות כמו שיש כעת, עם חוסר בשלג זה האתרים האלה הופכים להיות מצרך שכולם מנסים להשיג פיסה ממנו. הכירו את טין, אחד מהאתרים במועדון האקסלוסיבי של 3000+

אגם טין

האגם ליד עיירת טין

טין

בצרפת יש לא מעט אתרי סקי מעולים ובכניסה לכל אתר אינטרנטי להזמנת חופשות, מיד יצוצו לכם שמות שכבר נחקקו בזיכרון. אבל לצרפת יש כמה פנינות שמספקות תנאי גלישה מעולים עם עונה שיכולה להיפתח בסוף ספטמבר ולהימשך עד מאי. בתחילת דצמבר יצא לי להתארח במלון קלאב מד החדש בעיירה טין ולהנות מהאתר הפעיל בזמן שאחרים מחשבים מסלול מחדש לאחר הזמנת חופשת סקי באתר שהשלג בו, לא רוצה לבוא. 

הרים מושלגים

זריחה באלפים הצרפתיים

עיירה זו נמצאת עומק בין רכסי ההרים הגבוהים של האלפים עם אגם על בסיס סכר צמוד, בגובה של 2100 מטר. אתר הסקי של טין, הוא חלק מאזור Espace Killy המחבר שני אתרים ביחד – טין וואל דיזייר הידוע. יחד הם מחברים 300 ק״מ של מסלולי גלישה לכל הרמות. העיירה עצמה מחולקת לשניים. החלק המרכזי היושב על אגם קטן (Le Lac), והחלק של המלונות הנמצא קצת יותר לעומק האמבטיה של עמק הסקי (Val Claret). בין שני המוקדים ישנו שאטל המטייל באופן סדיר וניתן לדלג בנסיעה קצרה למרכז העיר וחזרה או לעיירה השכנה וואל דיזייר.

היתרון הגדול: קרחון וגובה 3000+

מה שהכי מייחד את טין, הוא הקרחון גראנד מוטה הנמצא דרומית לעיירה ומתחיל את גלישתו מגובה 3653 מטר. קרחון זה כמו שאר הקרחונים באלפים, מאפשר תנאי גלישה בחלקו העליון, גם בחודשי הקיץ. הוא שומר על הקור ועם גובהו הרב, גם הטמפרטורות של הסביבה משמרות את מצה הגלישה – השלג. 

גלישה בשלג

גלישה על המסלולים האדומים חזרה למלון קלאב מד

מלון על המסלולים

כל אחד שכבר עשה סקי אחד או שניים בחיים שלו, יודע כמה קריטי מיקום המלון שממנו אתם יוצאים למעליות. הליכה בשלג עם מגפי סקי, זה לא באמת משהו מהנה אלא אם אתם משלבים את זה בתור תחרות ריצה אחרי כמה כוסות בירה. 

כל המלונות שיושבים על המעליות או הרכבלים, זוכים לתואר סקי אין סקי אאוט. במילים אחרות – יוצאים מחדר הסקי וישר מתיישבים על המעלית שמעלה אותכם גבוה להרים. קלאב מד טין שהייתי בו (גילוי נאות: בהזמנתם, עבור הסיקור הזה), הוא כזה. בנוסף אליו יש עוד כשניים נוספים הצמודים למעליות. כל השאר מפלסים את דרכם בהליכת רובוטריקים לכיוון המעליות. קירבה למעליות זה מעולה בתחילת היום כשהשרירים עדיין קרים, וזה עוד יותר מפנק בסוף היום כאשר השרירים כבר שרופים.

קלאב מד

קלאב מד במתחם Val Claret

מערכת המעליות 

בכל אחד משני מוקדי טין, יש מעליות העולות להר למספר מסלולים. במתחם של המלונות (Val Claret) כל המעליות מרוכזת במוקד אחד. בסוף הרחוב בו נגמר הכביש ויש רחבה גדולה:

  • מעלית Tichot שמתחברת אחרי גלישה קצרה למעלית Grattallu ומעלה אותכם לגובה של 2870. זו נקודה מצוינת להתחיל איתה את היום בחימום על בסיס מסלולים כחולים Grattalu ו Carline היורדים חזרה לפתח המלון.
  • מעלית Des Tufs, תעלה אותכם אל הצד השני של האמבטיה לעוד מסלול כחול Henri מצויין לחימום, כמה שחורים היורדים לעיירה המרכזית או גלישה לעמק השכן שמוביל לוואל דיזייר.
  • פוניקולור תת קרקעי שעולה לקרחון גראנד מוטה, אטרקציה בפני עצמה. הוא מעלה את הגולשים לטרסה עם בית קפה ונוף מהמם על כל רכס ההרים. רואים את כל הרכסים מסביב וגם את מונט בלאן ברקע המושלג. לגולשים מומלץ להמשיך עם הרכבל עד כמעט שיא הגובה של הקרחון לתחנה האחרונה והגבוהה של האתר – 3456 מטר. מפה בגלישה מהחלומות על בסיס מסלול אדום Glacier, Rimaye, Face חזרה לפתח המלון. מסלול ארוך, יפה, מאתגר עם ירידת גובה של 1300 מטר שמשאיר אותכם עם חיוך לשארית היום. 
רכבת לקרחון

הרכבל לנקודה הגבוהה של הקרחון

בעיירה המרכזית Le Lac, יש גם מעליות מרכזיות המעלות לשני צידי הרכס, כאשר הצד מערבי עם המסלולים היותר ידידותיים למשתמש והצד המזרחי חובר לנקודה האסטרטגית של המעלית Des Tufs עם מסלולים שחורים למרכז העיירה, מסלולים כחולים ל Val Claret או הגלישה לעולם חדש של מסלולים באתר השכן Val D’isere. 

שלג

מדרונות של האתר השכן – ואל דיזייר

האתר מכיל מגוון רחב של מסלולים המתאימים לכל הרמות. כל אחד ימצא שם את המסלולים הטובים לו, כאשר החלוקה המרכזית לפי רמות: 16% ירוקים, 49% כחולים, 24% אדומים, 11% שחורים. המסלול הארוך ביותר עם 10 ק״מ של גלישה. 

באתר יש גם כמה פארקים ייחודיים, ביניהם תמצאו את גליז-פארק עם מסלול הסלאלום הקטן בו תוכלו לאתגר את בני משפחתכם או חבריכם לאתגר קטן. מסלול הבורדר-קרוס המאתגר באורך 1200 מטר עם קפיצות וסיבובים חדים. סנוא-פארק עם טייבלים ושלל מתקנים לתרגול קפיצות, אבל אתר טין ידוע בעיקר באפשרויות הפרירייד המגוונות שלו. נמאס לכם מהמסלולים השחורים? יש להרים סביב העיירה הקסומה הזו, הרבה מה להציע. במקרה זה מומלץ להצטייד במדריך מקומי שמכיר את כל הפנינות הנסתרות במדרונות של ההרים ולגלוש בשלג טרי.

סקי

במסלולים האדומים של טין

החיים מחוץ לסקי

אמנם סקי הוא העיקר בתקופת החורף בכל עיירה שצמודה למעליות, אך לאוהבי אאוטדור, הטבע מכוסה 50 גוונים של לבן ויש מבחר לא קטן של פעילויות שניתן לשלב. מי ששוהה בבית מלון שיודע לספק את המעטפת המלאה מכל הכיוונים כמו קלאב מד טין, אפשר יהיה בכיף לעשות מנוחת יום בספא של המלון, בפעילות יוגה מודרכת או בסדנאות יין ייחודיות. המלון מציע גם פעילות חוץ שחלקן מתבססות על ספקים חיצוניים, כך שחלקם בתוספת תשלום וחלקן כלולות במחיר החבילה:

  • אוהבי ההייקינג למשל יוכלו לפסוע באבקה הלבנה אל עבר הפסגות עם מדריך מקומי.
  • אוהבי האקסטרים יכולים להתנסות בירידות מאתגרות עם פט בייק בשלג
  • צלילה מתחת לקרח באגם של העיירה. 
  • רחיפה עם פרגליידינג מעל פסגות מושלגות.
  • סקי קרוס קאנטרי

מי שלא שוהה במלון כמו קלאב מד או מלון שלא מספק שירותים נוספים, יש מגוון רחב של ספקי משנה לאותן הפעילויות. בסופו של דבר, תמיד אפשר לקחת אוטובוס ולרדת לעיירות השכנות לסיור בשווקים המקומיים. חבל סאבווי אומנם יחסית גבוהה בהרים אבל מספק יופי של מוצרים אותנטיים. דבש הנעשה מדבורים מיוחדות שיודעות לשהות בגבהים מעל 2000 מטר ולאסוף צוף מפרחים אלפיניים מיוחדים. יינות ייחודיים רק לאזור עם הלבן המומלץ Chignin Bergeron, יפתיע גם את המכורים לאדום, וכמובן הגבינות המעולות של צרפת והאזור הזה בפרט.

יין

חדר טעימות היין בקלאב מד טין

אז למה לחפש אתרים ללא שלג?

אחרי ביקור בכמה אתרים המתבססים על קרחונים, אני כבר מזמן לא רואה את הצורך לחפש יעדים אחרים. נבואות גרטה וההתחממות, עושים סוג של רולטה רוסית לכל אחד שמחפש קצת לחסוך. בסוף מוצאים את עצמם בחישוב מסלול מחדש ליעד אחר, כזה שיש בו שלג, וזה עולה לכם יותר. אז לפני שאתם מזמינים, תנו הצצה לאתרים הגבוהים כמו טין. שם תוכלו לתפור לעצמכם חבילה ביוזמנתכם, או ללכת על פינוק ללא דאגות עם קלאב מד. 

גלישה נעימה.

להזמנות 

כתב וצילם: יוג׳ין לויט

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: