הטיפים החשובים ביותר שתצטרכו לארגון חופשת סקי עצמאית. אל צ’רביניה – לרגלי הר הטובלרון (מטרהורן) בצד האיטלקי עם אפשרות לסקי גם בצד השוויצרי. 

בערב אחד הימים העמוסים ביותר, בחופשה בת השבוע בצ׳רביניה, הגענו חזרה לקירבת הכפר (Breuil-Cervinia) והתחלנו לטפס את שני הקילומטרים שנותרו להגעה אל קומפלקס הדירות בו התארחנו. זהו אזור המכונה Cielo Alto, כ-50 מ׳ גבוה מהכפר (קצת מעל 2100 מ׳). בשעות אלה מפלסות השלג כבר לא עבדו ומצאנו את עצמנו בלב סופת שלג אגרסיבית. רוחות מטורפות העלו מסכי שלג סמיכים שאילצו אותי כמעט לעצור את הרכב מפאת אפס יכולת לראות קדימה. שכבת השלג על הכביש הלכה והתעבתה, הגלגלים עטויי השרשראות נאנקו בעליה התלולה והרכב שט מדי פעם לצדדים גם במהירות של 20 קמ״ש. רק כשהגעתי אל מחסום הכניסה למלון הדירות נשמתי לרווחה. עת הנחיתי בנחת את הסיטרואן הקטנה שלא איכזבה אל החניה עמוסת השלג, שקעה לה התובנה הבסיסית שנכונה לכל חופשת סקי ובכל אתר שנבחר – יש פרמטר אחד שאין לנו שליטה עליו וזהו כמובן, מזג האוויר. אז בואו נדבר על מה שכן אפשר לתכנן.

קבלו את הכתבות לווצאפ (גג 3 הודעות בשבוע):
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

חופשת סקי עצמאית – מי צריך את זה?

בימינו, חופשות סקי היא ממלכתן הכמעט בלעדית של חברות הדילים המתמחות. לכאורה, פנטסטי, נוח, קל ופשוט. האמת? זה לא רע בכלל, לעתים מאוד מפנק ויוקרתי ולעתים גם משתלם, אבל לראש קשה כמוני זה מתאים קצת פחות. חבילות הסקי מתמקדות תמיד במבחר מקומות מסויים. ואני? אני בא לי להיות במקומות הפחות פופולריים, לשמור על גמישות, להיות פתוח. בינינו, בעולם הכל כך מתוחכם ומסודר דיגיטלית של היום, הכל נמצא במרחק לחיצת כפתור, אז למה לוותר על הריגוש שבחיפושים? אני רוצה לנסוע בתאריכים שנוחים לי, למספר ימים שמתאים לי ואם צריך, אז גם לאלתר.

סקי

מבט אל מסלול מס׳ 6 המתחיל ב-Theodul Pass, גובה 3,295 מ׳, על הגבול בין שוויץ לאיטליה. ברקע: הצ׳רבינו

הכירו את צ׳רביניה 

אל צ׳רביניה התוודעתי לפני מספר שנים. עמק אאוסטה הוא אזור הררי בצפון איטליה הידוע בנוף הפראי שלו ובשלל אפשרויות הטיול שיש בו באמצעות רשת שבילים אינסופית שתביא אותך לפסגות עטויות שלג ונופים מעוררי התרגשות. קראו כתבה מהאזור על חציית קרחון המטרהורן מעל צ׳רביניה במסגרת טרק ריצה שהייתי חלק ממנו. 

עמק אאוסטה הוא עמק רחב ידיים שבמרכזו העיר…אאוסטה. מהעמק המרכזי יוצאים עמקים צרים לרוב, כל אחד מהם עולם ומלואו, עם שבילים משלו, פינות משלו והפתעות כאלה או אחרות. צ׳רביניה הוא אחד העמקים המשמעותיים והפופולריים יותר, כנראה בזכות הצ׳רבינו, ההר השלישי בגובהו באיטליה הידוע יותר בשמו השוויצרי, המטרהורן – ההר המתנוסס על חבילות השוקולד המפורסמות של טובלרון. 

סקי

מבט על הצ׳רבינו (המטרהורן) מצרמט שוויץ (צילום: Angelo Burgener)

הצ׳רבינו מזדקר

והוא מרשים ויפיפה כבר על הכביש המוביל אל הכפר המרכזי, Breuil-Cervinia והוא מראה בלתי נשכח. בחורף הופך האזור למעצמת סקי ומראה אוקיינוס הפסגות המושלגות הנראה ביום יפה מהפלאטו רוזה, הנקודה הגבוהה באתר האיטלקי (3400 מ׳) הוא מרטיט ממש ומספק תפאורה מלכותית לאלפי הגולשים המפלסים דרכם באלגנטיות על שלל המדרונות הלבנים. 

רכבל

מקטע הרכבל האחרון העולה מהאגם הלבן אל פלאטו רוזה

הצ׳רבינו סקי פרדייז – אתרי הסקי

כשהחזרתי את ציוד הסקי לחנות ההשכרה ביום האחרון ניהלתי שיחה קצרה וחביבה עם הבעלים. כמו אחרים, גם הוא ״התנצל״ על מזג האוויר המחורבן לו זכינו השבוע אבל אמר באותה נשימה….אצלנו לפחות תמיד יש שלג. וזה אולי הבסיס. אני לא מרבה לצאת לחופשות סקי אבל זכורות לי בעבר חרדות בלתי פוסקות טרום נסיעה על מצב השלג וכמותו וגם אכזבות. האתר המרכזי בצ׳רביניה הממוקם מעל הכפר מתחיל בגובה 2050 מ׳ ויש בו ים של שלג. 

שיא הגובה באתר הוא 3400 מ׳ כאמור, בנקודה המכונה פלאטו רוזה. בגובה הזה הגלישה היא על קרחון ולמעשה באזור זה ומעלה אפשר לעשות סקי גם בשיא הקיץ. הקרחון הוא משטח רחב ידים ויחסית מתון וביום האחרון השלג עליו היה קריספי ונפלא. נקודה זאת מהווה גבול בין איטליה ושוויץ ובעצם אפשר לגלוש ממנה לאזור השוויצרי עד לעיירת הנופש הידועה צרמט. 

בנוסף יש בצ׳רביניה שלושה אתרי סקי נוספים

וואלטורנאש (Valtourneche) נמצא כ-20 דק׳ מ-Breuil Cervinia ועולים למשטח המרכזי שלו עם גונדולה. אתר זה מחובר לאתר המרכזי וביום שכל הרכבלים פתוחים ניתן לשוטט בגלישה גם במרחב זה. מדובר באתר לא גדול. 3 רכבלים והגונדולה המרכזית, אולם מספק אחלה מסלולי גלישה ובנוסף אפשרות לגלוש את כל הדרך למטה, לתחתית הגונדולה.

טוריניון (Torignon) הוא אתר בגודל דומה, הנמצא בחלק נפרד של העמק, 40 דק׳ מ-Breuil Cervinia. גם שם עולים אל המשטח המרכזי באמצעות גונדולה וייחודו שהמסלולים עוברים גם בין אזורים מיוערים. גם בטוריניון ניתן לגלוש חזרה כל הדרך למטה, אל תחתית הגונדולה. 

שלישי ואחרון הוא שמואה (Chamois), אתר ממש פיצפון שרוב הסיכויים שלא תעלו אליו. גם אליו, ההגעה מהכביש בעמק היא באמצעות גונדולה (תשלום נפרד מהסקי פס) ויש בו 5 מסלולים בלבד.

 

כל המידע על אתרי הסקי, מזג אוויר, מידע עדכני לגבי פתיחה ומחירים של הסקי פס ניתן למצוא באתרhttps://www.cervinia.it

סנבורד

הקרחון בפלאטו רוזה, 3,400 מ׳ – גלישה גם באוגוסט!

איך מתכננים את החופשה?

ברור לי, שתכנון כזה אינו מתאים לכל אחד. מי שרוצה את הפשטות והשקט של רכישת חבילת סקי מלאה העוטפת אותך מכל הכיוונים, עלול לראות בתכנון המודולרי שאציע התעסקות מיותרת. מצד שני, אני מניח שאפשר למצוא ספקים המציעים גם חבילות סקי בצ׳רביניה (הנה למשל, קלאב מד אותו הזכרנו – החל מ 1350 יורו).

אני חובב איטליה, אוהב את האנשים, האוכל ואת האווירה הכפרית של אתרי הסקי בעמק אאוסטה וגם בדולומיטים. פחות מתחבר ל״בתי החרושת לסקי״ של צרפת ולאתרי הלואו קוסט של מזרח אירופה. לכן איטליה היא בחירה טבעית בשבילי. 

צ׳רביניה ממוקמת מצויין במרחק לא גדול משדות התעופה של מילאנו וגם ז׳נבה ואפשר למצוא שלל טיסות זולות בתאריכים גמישים ביותר, גם ברגע האחרון. כשעתיים וחצי נסיעה ממילאנו ואתם ביעד, בנסיעה שרובה על אוטוסטרדה מהירה להפליא. 

ההגעה הנוחה ביותר היא עם רכב שכור. חד וחלק. כדי לשמור על גמישות מירבית והיא נדרשת לפעמים, ראו בהמשך. הנהיגה באיטליה נוחה ופשוטה אבל בנהיגה לאתרי סקי יש לקחת בחשבון כמה פרמטרים קריטיים שאין לזלזל בהם (!).


עשיתם כבר מנוי לניוזלטר שלנו?

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הרכב חייב להיות מצויד בשרשראות שלג! 

אני אדגיש את זה: חייב! התקנת שרשראות שלג היא לא דבר מורכב, אבל מסתבר שבאיטליה אף אחד לא באמת יודע לעשות את זה. בחברת ההשכרה הפנו אותי להוראות ההתקנה כשביקשתי הדגמה ואני הנהנתי במחשבה שלא אצטרך להשתמש בהן. בערב הראשון ירדנו לאכול בכפר צ׳רביניה באחת המסעדות. מזג האוויר היה מצוין והירידה בנסיעה היתה ללא בעייה. בחזרה, הטמפ׳ ירדו, שכבת הבוץ-שלג הדקיקה שעל הכביש התקשתה קצת ומצאתי את עצמי מפרפר במקום עם הרכב, שאינו מצליח לטפס. תקוע באמצע הכביש ניסיתי לגייס כמה איטלקים מזדמנים לעזרה עם השרשראות רק כדי לגלות שהם מנסים נואשות, ללא הצלחה, להבין את ההוראות. לאחר שעה מייאשת בקור אימים, באינטואיציה, ירדתי חזרה לכפר ולקחתי דרך עוקפת שהיתה נוחה יותר למעבר. 

צמיגי חורף וביטוח – חשוב!

כנראה שכל מי שמגיע להרים מצטייד בצמיגי חורף. צמיגים בעלי אחיזה מתאימה לשלג, שמייתרת לרוב את השרשראות (עדין חובה שרשראות בהישג יד). ברירת המחדל בחברות השכרת הרכב היא צמיגים רגילים. השכרת רכב בעל צמיגים כאלה תהפוך את חייכם לנוחים הרבה יותר אבל היא גם יקרה יותר. זכיתי לכמה חיוכים והרמות גבה למראה צמיגי הקיץ העדינים בהם היתה מצוידת הסיטרואן C3 שלנו. זו לא חובה, אולם בדיעבד, מבחינה בטיחותית, הייתי מעדיף את תוספת האחיזה של צמיגי חורף. ללא אלה, אין לעלות בנהיגה עצמית להרים. הכבישים מפולסים משלג בצורה רציפה אבל לא בכל שעה ולא תמיד בצורה המשאירה אותם נקיים. 

דבר אחרון ומשמעותי הוא ביטוח ביטול השתתפות עצמית. לא כדאי לדלג עליו והמקום הזול ביותר לביטוח זה נכון לכתיבת שורות אלה הוא האתר RentalCover.com

מכונית

שרשראות שלג – חובה! ההתקנה לא מסובכת אבל רצוי לעשות אותה בנחת תוך כדי מעבר על ההוראות בקפדנות

לינה בצ’רביניה

אני לא מחבב מלונות שמספקים חדרים קטנים ומינימום אפשרויות המאלצות לצאת תמיד החוצה לאכול. דירות היא הבחירה הטבעית שלי. יש בהן יותר מרחב, מטבח מצויד היטב. פשוט יותר נוח. 

באזור צ׳רביניה ההמלצה שלי היא לישון בקרבת הכפר המרכזי, שם גם נמצא לב אתר הסקי והנגישות הגבוהה ביותר למדרונות. האידאל באתרי סקי הוא מקום לינה המאפשר גלישה היישר מפתח המלון. באזור צ׳רביניה זה בהחלט מוצר נדיר. קומפלקס הדירות שבחרתי בו מכונה Base Camp Apartments. נמצא כאמור מעל הכפר צ׳רביניה באזור המכונה Cielo Alto. יש שם מספר מתחמי דירות. לא בדקתי לעומק, אבל בכפר עצמו תוכלו למצוא רק מלונות והם בהחלט יהיו יקרים יותר משמעותית. מדובר בלב אתר סקי אירופאי. אף פעם לא זול.

Base Camp הוא קומפלקס נחמד, בניין קצת ישן, אבל הדירות ממש מצויינות, חניה נוחה והשירות מעולה. צמוד למתחם הדירות יש כשתי מסעדות, חנות לשירותי סקי (מצוינת ונותנת 20% הנחה על ציוד למתארחים בדירות) ואוטובוס מול הכניסה שיכול להוריד אתכם ב-5 דק׳ לכפר. בכיכר המרכזית של הכפר יש סופרמרקט נוח ומצויד וגם קצביה. 

הבונוס הגדול בבייס קאמפ הוא אפשרות הגלישה Ski-in, Ski-out. היא לא מושלמת כמו באתרים בצרפת למשל. ראשית, שני המדרונות שמגיעים למלון ויורדים ממנו הם אדומים. אם אתם מתחילים לחלוטין, זה לא יהיה מאד נוח ושמיש, בטח לא בימים הראשונים. שנית, כשגולשים מהמלון לכפר, המדרון מסתיים בכביש. משם יש הליכה של כ-200 מ׳ אל הגונדולה (רובה בעליה)….לא אידיאלי. אם תרצו להגיע לאזור בתי הספר לסקי, זה כבר עוד יותר הליכה. עם נעלי סנובורד זה לא סיפור, אבל סקי….

ניתן לרדת לכיכר המרכזית באוטובוס שיוצא כל חצי שעה בערך (לפעמים שעה) וגם ברכב השכור. יש חניה חינם בכפר. בכיכר המרכזית יש חניון קטן (לפני 9:30 רוב הסיכויים שתמצאו שם מקום) וליד הגונדולה מגרשי חניה גדולים שתמיד יש בהם מקום.

עוד אופציה מעניינת ללינה היא Valtourneche. במיוחד בזכות האפשרות להתחבר מאתר הסקי הקטן יחסית של העיירה לאתר המרכזי. יחד עם זאת, לדעתי פחות נוח וכיפי.

צ’רביניה – לארגן ציוד סקי 

כאמור, יש מבחר עצום של חנויות להשכרה ומכירת ציוד. בדקתי שתי חנויות והמחירים היו דומים. אם תשכרו ציוד באחת החנויות בכפר המרכזי וקרוב לבתי הספר לסקי תוכלו גם לאחסן אותו בחנות ולחסוך הליכות לא נעימות. עם נעלי הסקי. אם אתם רוצים לרכוש ציוד נלווה, כמו גוגלס (משקפי גלישה) או כפפות וחליפות מומלץ בחום להגיע לאחת מחנויות דקטלון הנמצאות ליד שדה התעופה של מילאנו, למשל ולהצטייד בציוד באיכות טובה במחירים שווים לכל נפש ובלי התורים וחוסר המלאי המאפיין לצערי את חנויות דקטלון בישראל. בדקטלון אירופה מבחר ציוד הסקי הנמצא על המדפים רחב משמעותית מזה המוצע בישראל. בחנויות הסקי באתר תוכלו גם לרכוש סקי פס, בנוסף לקופות המכירה הנמצאות ליד ברכבלים.

מתחם גלישה

תחנת  הרכבל המרכזית של אתר הסקי בצ׳רביניה – Plan Maison, אליה עולות הגונדולות מהכפר צילום: Matt באמצעות Unsplash

סקי-פס

זוהי נקודה חשובה ומשמעותית בצ׳רביניה: פה אני ממליץ לא לרכוש סקי פס לכל הימים מראש. 

בסקי פס שבועי החיסכון היומי הוא של מספר אירו בודדים בלבד, אולם הגמישות שתרוויחו ברכישת הפס כל יום מחדש יכולה לחסוך לכם יותר כסף. לדוגמא – לא בטוח שתרצו לגלוש מדי יום באזור השוויצרי וכך תוכלו לקנות ימים בלעדיו ולחסוך. אולי תרצו יום מנוחה? 

בהחלט יתכן שעל בסיס מזג האוויר חלק מהאתרים יהיה פתוח ואחר סגור. אנחנו מצאנו עצמנו יום אחד נוסעים לטוריניון וביום אחר לוואלטורנאש (אין קשר לואל-טורנס הצרפתי כמובן), כי האתר המרכזי היה סגור. במקרים כאלה קונים רק כרטיס מצומצם לאזור ספציפי ומחירו משמעותית נמוך יותר. בקיצור הכל מוביל להמלצה לקבל החלטה כל יום מחדש. 

שימו לב שברכישת הפס יציעו לכם ביטוח לכיסוי עזרה ראשונה על מסלולי הסקי, כולל פינוי. עלות הפינוי ללא ביטוח היא 200 אירו. היות וכנראה תרכשו ביטוח רפואי הכולל ספורט חורף לפני יציאתכם מהארץ, בדקו עם ספק הביטוח שלכם שהוא מכסה גם פינוי באתר במידת הצורך (סביר להניח שכן) ותחסכו 3 אירו ליום. זיכרו גם שיש פיקדון על כרטיס הפס (5 אירו) וכדי לקבלו בחזרה יש להחזיר את הכרטיס לאחת מנקודות המכירה (יש הרבה).

צ'רביניה

הכפר Breuil Cervinia לקראת ערב

לימוד סקי

יש מבחר בתי ספר לסקי בכל אתרי הסקי בצ׳רביניה. כולם ברמה גבוהה והמדריכים עומדים בסטנדרט מחייב באמצעות הסמכה מסודרת ברמה הלאומית. לא כל אחד באיטליה יכול פתאום להחליט שבא לו להדריך סקי. לכל מדריכי הסקי בעמק אאוסטה ביגוד אחיד המאופיין במעיל האדום שלהם (כרגע אמפוריו-ארמאני הוא הספונסר, באופן מפתיע, היות ולא מדובר ביצרן ציוד הרים. האיכות בהתאם…לא להיט). 

אני יכול להמליץ מקרב לב על בית הספר שנוסד, בין השאר, ע״י דניאל מרנגון. דניאל היה מדריך הסנובורד שלנו באתר ועשה עבודה מצוינת. אתר בית הספר https://ride-em.com והמשרד נמצא ממש ברחוב הראשי של הכפר ליד שטחי הלימוד. המחיר זהה בין בתי הספר השונים ולא יעבדו עליכם. ניתן להצטרף לשיעורים קבוצתיים או לקחת מדריך בצורה פרטית למס׳ אנשים משתנה. שווה לשריין מראש. 

בילויים

יש מסעדות רבות בכפר צ׳רביניה ובואל-טורנאש הקרובה. היות ומדובר באתרי תיירות מרכזיים המחירים לא יהיו נמוכים. לאחר הסקי, בסביבות בתי הספר לסקי וליד שני הרכבלים בכפר, מבחר מקומות תוססים לאפרה-סקי כיפי. מה עוד יש לעשות? במידה והמלון שלכם אינו מספק פעילויות מחוץ לסקי (קומפלקס הדירות שלנו בו אינו מספק שום דבר נוסף), בואל-טורנאש יש מרכז ספורט הכולל בריכה וחדר כושר. 

אנחנו הרחקנו עד ל-Verres הנמצאת שעה+ מצ׳רביניה הכפר כדי לטפס קצת בולדרינג באולם ייעודי. לא רחוק משם נמצא גם מבצר באראד (Barad), מבצר משוחזר מהמאה ה-19 המהווה גם את מוזיאון ההרים (האלפים) האיטלקי ומומלץ מאד. גם העיר אאוסטה, בירת העמק, שווה ביקור.

לסיכום, צאו לדרך, כי איטליה מהממת, השלג לבן ורך, האנשים חמים וחייכניים ובעלי מבטא איטלקי מהפנט וגם האוכל נפלא. תהנו! 

מאת: אריה פישלר

טלגרם