הדרכת סקי מומלצת גם לגולשים מתחילים וגם למנוסים. בין אם המטרה להשתפר או סתם ליהנות ממדריך שמכיר את ההר (או מקום להשאיר את הילדים במהלך היום) – כדאי לצאת להדרכות סקי. שי בן דרור ודניאל בר, שניים משלושת מדריכי הסקי של אאוטפאנל בכתבה עם טיפים מנצחים:

קבלו את הכתבות בווצאפ:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

 

החשיבות שבהדרכה מוסמכת

כולם רוצים ללמוד ולהשתפר מהר ובזול, בלי יותר מדי בירוקרטיות וחפירות, ובהתאמה אנו רואים בשנים האחרונות יותר ויותר מדריכים “פיראטיים” – אנשים ללא הסמכה והכשרה מתאימה שמציעים שיעורים פרטיים “מתחת לרדאר”. יכול מאוד להיות שהם גולשים מעולים ושהם יעזרו ללקוחות שלהם להשתפר אך בין מדריך “פיראטי” למדריך מורשה ומוסמך עומדים כמה הבדלים חשובים:

  • אחריות ובטיחות – כשאתם משלמים על זמן שיעור עם בית ספר או מדריך מוסמך, אתם יכולים לדעת בוודאות שבראש מעייניו תעמוד הבטיחות שלכם. כל המדריכים חייבים לעמוד בכשירות של עזרה ראשונה המותאמת לספורט חורף, והם מכירים מעולה את האתר, את נקודות העזרה הראשונה, את דרכי ההתקשרות עם הסקי פטרול… מדריך מוסמך יידע איזה אזורים באתר בטוחים ומתאימים לכל גולש בכל יום נתון. כמובן שאף אחד לא מייחל לפציעה או מצב חירום אך ספורט החורף טומן בחובו אלמנטים מסויימים של סיכון וחשוב שנדע שאנחנו בסביבה אחראית ובטוחה.

  • מקצועיות וגרף שיפור – חשוב להבין שהמדריכים שעובדים איתכם לא רק יודעים איך לגלוש ברמה גבוהה אלא גם איך לזהות ולשפר גולשים בכל רמה ובכל סגנון. הם יודעים איך לפרק את הטכניקה הבסיסית, לזהות טעויות מהותיות ולתת לכם כלים ותרגילים שבעזרתם הרמה שלכם תשתפר פלאים. טכניקה מוטעית בגלישה יכולה בקלות להוביל לעייפות ומאמץ מוגבר של שרירים מסויימים, וכמובן גם לפציעות הנובעות מטעויות בגלישה.
    הדרכה מובנית ונכונה המותאמת לכם היא הזדמנות לשיפור מקצועי וממוקד, כמו גם לקבלת מידע ונקודות חשובות לגבי הגלישה שלכם שיעזרו לכם גם אחרי השיעור- בכל זמן בו אתם גולשים ומתאמנים לבד.  
הדרכת סקי

נפגשים ויוצאים!

הדרכת שיעורים למתחילים

אם אתם מתחילים ומעולם לא גלשתם, הדרך הטובה ביותר להתחיל היא בלמידה מסודרת. כאן מגיעות החדשות הטובות: בימים הראשונים אין טעם לשלם הרבה על סקי פס וגם אין צורך בשיעורים פרטיים (נשארים באזור המתחילים ואין צורך בגישה לכל ההר).

היינו ממליצים להצטרף לקבוצה מתאימה, של כל אחד מבתי הספר לסקי – ולאחר התקדמות להחליט אם להמשיך לקדם את הטכניקה בשיעורים, או ללכת לגלוש במסלולים קלים לבד או עם המשפחה.

הדרכת ילדים והורים

יש גם שיעורים לגולשים בינוניים ומתקדמים

גם אם אתה גולש טוב, אבל רוצה לשפר את הטכניקה יש מקום להדרכה. סקי הוא ספורט טכני וגם כשאנחנו חושבים שאנחנו מעולים, יש לנו עוד המון לאן להתקדם. בחירת המדריך כאן היא קריטית על מנת למנוע בזבוז זמן וכסף.

בעולם מדריכי הסקי יש מספר רב של הסמכות, וההבדלים ביכולות קריאת הגלישה ושיפור הטעויות בקרב גולשים טובים הם משמעותיים בין בעלי הסמכה גבוהה לנמוכה. יש לוודא שהמדריך הוא אכן ברמה גבוהה, ואז התוצר יהיה גבוה ומשמעותי בהתאם.

מדריך סקי

הדרכה בלז ארק

סבלנות- אל תנסו לקפוץ מעל הרמה שלכם!

לא מעט מאיתנו הם חסרי סבלנות. אנחנו אוהבים להתקדם, רוצים כבר להגיע לכל המסלולים מהר, ולעשות סקי מהר יותר עם פחות הפסקות… אבל כבר אמרנו שסקי הוא תחום טכני מאוד, ובתחומים כאלה, הלימוד האיטי והפרפקציוניסטי של הסגנון והטכניקה משתלם. בררו עם ביה”ס שלכם כיצד מאפיינים את רמות הסקי השונות בהדרכות והצטרפו לרמה המתאימה לכם. 

אחת הטעויות הנפוצות היא הקפיצה אל קבוצה מתקדמת לפני הזמן. בצורה כזו מפסידים יסודות חשובים שמבססים את יכולת הסקי שלכם. לגלוש מהר יותר או במסלול תלול יותר אינו מתורגם ל”לגלוש טוב יותר”. התאזרו בסבלנות- עלו בכיתות בלי לנסות לדלג על שלבים, והדבר ישתלם לכם בענק בשלבים המתקדמים לאחר מכן, כשתקרת הזכוכית שלכם תהייה גבוהה יותר על השלג.

הדגלים מסמנים לגולשים את נק’ המפגש לפי רמת ההדרכה

מדריך שינווט במקומי על ההר

יש כאלה שאוהבים לנווט ולהכיר את מפות אתרי הסקי, ואחרים פשוט רוצים להנות מחוויה זורמת ללא הפסקות רבות מדי וללא טעויות ניווט ולחצים. מי שרוצה גלישה שמתמקדת בגלישה ופחות בניווט וקבלת החלטות מקבל מההדרכה את המענה המושלם. הצטרפו לקבוצה, הכירו אנשים נוספים ותיהנו מהרגיעה שבחוסר אחריות. בנוסף תקבלו מדריך שמכיר את ההר מצויין ויודע באיזה אזורים הכי טוב לגלוש לפי מצב השלג ועומס הגולשים על המסלולים ובמעליות.

מדריך הרפתקני שייקח אותי מחוץ למסלול

פה נכנסים שיקולים נוספים חשובים. קודם כל, אנחנו שמחים שבחרת לקחת הדרכת סקי- כל יציאה מחוץ למסלול מחייבת ידע מוקדם, הן של השטח, תקנות הבטיחות, ניווט והן של הציוד המתאים. חובה לוודא שהמדריך הוא המתאים למשימה ומוסמך לכך- לא כל המדריכים מוסמכים לאוף פיסט!

מעבר לכך, חובה, לוודא שיש לכם היכרות מעמיקה עם ציוד בטיחות למפולות וידע שיוכל להציל גם את המדריך אם וכאשר. במקרה הזה אנחנו בהחלט נמליץ על התייעצות מעמיקה עם בית הספר לסקי, תוך לקיחת מדריך פרטי ובלי לחסוך באמצעים וכסף. רק כך יום כזה ייהפך לקסם שהוא יכול להיות.

הנה סרט שעשינו על הדרכת האוף פיסט בקלאב מד של ואל תורנס וקלאב מד ואל דיזר, שנוגע ומזכיר את כל ההיבטים הקשורים בתחום הייחודי הזה שמחייב מקצוענות עמוקה:

שפה- הדרכת סקי באנגלית או בעברית?

שפה והיכרות עם שפה היא דבר אינדיבידואלי. כמדריכים שעשו קורס מדריכים עם איגוד זר, אנחנו גם יכולים להעיד שכאשר מגיעים לרמות טכניות מעמיקות, קשה יותר ללמוד כשזה לא בשפת האם. בכל זאת, היינו ממליצים, בשורה התחתונה – להרגיש בנוח! בסופו של יום הדרכת סקי היא לא עסק זול, ותפקידו של המדריך הוא לעשות הכל על מנת שהלקוח ירגיש מעולה. לכן, אם לא מוצאים מדריך מתאים בשפת האם – לא נורא, תכינו את המדריך לענות על הרבה שאלות ולהסביר דברים בפשטות ובויזואליות. רוב המדריכים שנתקלנו בהם מאוד מנוסים בעבודה כזו גם אם תלמידים ממדינות אחרות.

בישראל יש פתרונות שמתמקדים בהוצאת הדרכה בעברית, בד”כ בקישור לחגים והדרכת ילדים, אולם לא רק, וזה אחד מהדברים שמבדלים רכישת חבילות מגורמים המספקים חבילות מישראל לעומת הרכבת חבילה עצמאית.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

שכנעתם, החלטתי לקחת הדרכת סקי. מה הלאה?

סגרתם על הדרכת סקי עם מדריך פרטי או מדריך לקבוצה? מעולה, עכשיו יש לכם שתי אפשרויות:

  1. להגיע כמו שאתם ולתת למדריך להוביל את השיעור ואתכם, לאן שייקח- ייקח. זוהי בחירה נכונה אם אתם לא יודעים בדיוק מה אתם רוצים לשפר, או אם אתם פשוט רוצים לזרום עם דעתו של המדריך לגבי מה עושים ובמה מתמקדים.
  2. אם אתם כבר יודעים במה אתם רוצים להשתפר או מה אתם רוצים להשיג מהשיעור – שווה לדבר עם המדריך קצת לפני השיעור וליידע אותו. בכל אופן המדריך ירצה לראות את רמת הגלישה שלכם כדי לדעת על מה לעבוד. למשל: אם אתם מאוד רוצים לגלוש במסלול שחור בפעם הראשונה, או לעבוד על פנייה ספציפית – זה בדיוק הזמן! דברו עם המדריך כי הוא כאן בשבילכם. בקשות כאלה יהיו כמובן יותר מעשיות ואפקטיביות בשיעור פרטי או קבוצה קטנה.
    מחיר שיעור פרטי הוא יקר יותר אך רמת תשומת הלב שתקבלו ובהתאם לכך השיפור שלכם הם גבוהים בהרבה. קחו זאת בחשבון כשאתם שוקלים איזו הדרכה לקחת. יכול להיות יעיל יותר להשקיע את אותו הכסף בפחות שעות הדרכה (אך פרטית) ולהשאיר לעצמכם יותר זמן פנוי ועצמאי על ההר.
מאת: שי בן דרור ודניאל בר (מדריך Ski.il)
צילום: גיא חלמיש 
על הכותב: שי בן דרור כותב על מה שהוא אוהב ואוהב את מה שעושה. גולש ומדריך סקי, מטפס ומטייל. חי, נושם, חושב ואוהב הרים ואאוטדורס על שלל סוגיהם, מסקי בחורף לטיפוס בקיץ. עם זיקה מיוחדת לשלג היפני והנוף הנפאלי, אך תמיד מחפש מקומות חדשים ומעניינים לחוויות נוספות.