מחפשים אתר טיול שמשלב טבע, נוף, ובמרכז הארץ? הסטף כולל בתוכו את כל האפשרויות הללו, לא הרחק מירושלים, ובמרחק נסיעה קצר מגוש דן.

הרי ירושלים תמיד ״מיגנטו״ אותי אליהם, טבילה במעיינות, לינה בחניונים, או פיקניק של שבת באחד מיערות ההר תמיד היו בשבילי אפשרות לאיוורור ושבירת שגרה. אחד מהאתרים שזכורים לי היטב מהילדות הוא הסטף.

הכניסו אימייל וקבלו את הכתבות פעם בשבוע למייל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

איפה זה בכלל?

לפני שצוללים פנימה אל הסטף, חשוב להבין איפה הוא ממוקם, בלב ליבם של הרי ירושלים. הרי ירושלים הם שם פופולרי לשטחים הפתוחים הנמצאים ממערב ירושלים, מרחב שלאורך הדורות היה העורף החקלאי של העיר ירושלים. זהו מרחב כפרי, שתושביו עסקו בחקלאות בעל המתבססת על מי הגשם, ושלחין המתבססת על השקיה ממי מעיינות. בשל הטופוגרפיה ההררית של האזור, על מנת לקיים בו חקלאות האדם בנה בתקופות עבר טרסות חקלאיות, שעליהן גידל זיתים, גפנים, בוסתנים, דגניים וירקות. על פי צבי רון, כמחצית מהרי ירושלים מטורסים.

ברבות השנים ואחרי קום המדינה, החלו לטעת בהרי ירושלים יערות קק״ל, ועם הזמן המרחב הפך להיות מעיין ריאה ירוקה של ירושלים, וכיום פזורים במרחב דרכי נוף, שבילי הליכה ואופניים וחניוני קק״ל, מרכיבים שהופכים את המרחב לפוטנציאלי לפעילויות פנאי ונופש בחיק הטבע.

הרי ירושלים נוף

נופם של הרי ירושלים – טרסות חקלאיות עם יערות נטועים

שילוב ייחודי של טבע ונוף

מדובר באחד מאתרי הביקור הפופולריים ביותר בהרי ירושלים. הוא ממוקם על מדרונות הר איתן, בין מבשרת ציון לעין כרם. הסטף הוא למעשה אתר בניהול קק״ל, הכולל בתוכו שילוב מעניין של מסלולי הליכה באורכים שונים, עם מעיינות ניקבה ובריכות אגירה וכן בוסתנים משוקמים. לסטף מגיעים מכיוון כביש 3965 ממעוז ציון (הקסטל) ובמידה ואתם מעוניינים להגיע ישר לאתר רדו בכביש לחניון התחתון של האתר ומהחניה צאו ברגל לכיוון המעיינות.

נוף הסטף

נוף מייצג בסטף

״אל המעיין״

לאחר הליכה של מספר דקות קצרות, נגיע אל התחנה הראשונה שלנו – עין סטף. עין סטף הוא אחד מעשרות המעיינות שפזורים בהרי ירושלים (קריאה נוספת: על מעיינות ניקבה בהרי ירושלים). מעיינות השכבה הללו, שנובעים בתפר שבין השכבה האוצרת היא האקוויפר לשכבה העוצרת – אקוויקלוד. הם היו מקור מים, שיחד עם בורות המים שנחצבו איפשרו קיום אנושי לאורך השנים.

כך גם עין סטף, ועין ביכורה שנמצא לא הרחק ממנו, איפשרו את קיום הכפר סטף. עין סטף, כמו רוב מעיינות הרי ירושלים, מורכב משני חלקים: הניקבה, שנחצבה מנקודת הנביעה, ואליה אפשר להיכנס עם פנס ובריכת האיגום שהיא הבריכה הגדולה שאנו רואים. מבריכת האיגום המים ״נשלחו״ בתעלות אל עבר חלקות העיבוד החקלאיות, ואיפשרו גידול ירקות. המיוחד בסטף, הוא שקק״ל שיחזרו חלק מהחלקות החקלאיות, וכיום מגדלים בהן תוצרת חקלאית המושקית ממי המעיינות. 

עין סטף בריכת האיגום

עין סטף – בריכת האיגום (ראשית דצמבר 2021)

ממשיכים לצעוד בשבילים 

מעין סטף נמשיך ללכת בשביל לכיוון עין ביכורה, בדרך נוכל להבחין בטרסות המשוקמות, בעצי זית, ובבוסתנים של תאנים, שקדים ואגוזי מלך. השביל המתפתל מאפשר תצפיות נוף אל עבר השכונות המערביות של ירושלים ואגן נחל שורק. נוכל להמשיך עד עין ביכורה, ולאחר מכן לחזור באותה הדרך אל הרכב.

הסטף בסתיו

שלכת בטרסות החקלאיות

אז מה הופך את הסטף לאתר שמאפשר ביקור לאורך כל השנה?

היתרון הגדול של שלו  בעיני, הוא שבשל מאפייניו, הוא מאפשר ביקור לאורך כל עונות השנה, כל עונה והייחודיות שלה. בעונת הקיץ, האתר מאפשר ביקור מכמה סיבות: האחת, הוא ברובו מוצל והוא גם ממוקם באזור יחסית גבוה טופוגרפית. כמובן שעדיין יש להפעיל שיקול דעת לגבי ביקור בתקופת הקיץ ובמיוחד לא לטייל בעומס חום. שנית, מרחקי ההליכה באתר הם קצרים. הסיבה השלישית, היא שהאתר כולל בתוכו מעיינות צוננים.

סטף מעיין

מי מעיין צוננים בסטף, מסייעים רבות לביקור באתר בתקופת הקיץ

בעונת הסתיו, מזג האוויר מעט מתקרר, מתרחש באזור תהליך מדהים: האתר עומד בשלכת סתווית יפיפייה, עם צבעים מגוונים ומרשימים.

גפן בסטף

הגפן עוטה צבעי סתיו

בעונת החורף והאביב, ניתן להתרשם מפריחה מקסימה. בסוף האביב פורחים בסטף פרחי הפרג.

פריחת הפרגים אביב

פריחת הפרגים בשלהי האביב

לסיכום 

האתר מאפשר חוויית טבע ונוף נהדרת, במרכז הארץ, לכל עונות השנה. אחרי או לפני הביקור, מומלץ להצטייד בחומוס טוב, או כנאפה משובחת בכפר אבו גוש הסמוך.

כתב וצילם: רֹתם אלינסון