רבים מתושבי תל אביב והסביבה מחפשים לצאת מגבולות הערים, לנשום אוויר הרים, והעיקר- לא לנסוע רחוק מדי. בכתבה זו אמליץ על מסלולי טיול ואתרי ביקור פוטנציאליים במרחק של עד שעה נסיעה מתל אביב, ללא פקקים. תהנו וצאו לטייל!

הצטרפו לערוץ אאוטפאנל בווטסאפ- קבוצה שקטה לקבלת הכתבות המעולות שלנו:
אאוטפאנל ווטסאפ

1. יער בן שמן

יער בן שמן ממוקם על כביש 443 בין תל אביב למודיעין, מקום מצוין לטיול, רק חצי שעה מתל אביב!. היער כולל בתוכו דרכי רכב, חניוני יום, פינות ישיבה, מסלולי אופניים, והעיקר-צל. היער לא רחוק מגוש דן, וכל הנכתב הופך אותו ליעד אטרקטיבי ומומלץ למי שרוצה לצאת לטבע הלא רחוק, לפיקניק, רכיבה, או סתם מנוחה בצל היער.

אתרי ביקור במרכז

כותב שורות אלו בקפיצה ״נועזת״ ביער בן שמן. צילום: שגיא אלוני

2. גן לאומי ירקון (תל אפק- מבצר אנטיפטרוס)

גן לאומי תל אפק (לא להתבלבל עם עין אפק שממוקם בצפון), הינו אתר בתשלום, שכולל בתוכו מסלולי טיול רגליים אל עבר מבצר אנטיפטרוס ומעיינות הירקון, ארכאולוגיה, היסטוריה,  טבע ומורשת באתר אחד, שמומלץ מאוד למשפחות עם ילדים.

*יש להירשם מראש באתר רשות הטבע והגנים.

טיולים לידי

גן לאומי ירקון. צילום: אורטל קלר-כהן

3. בריכת הנופרים – מקורות הירקון

בריכת הנופרים ממוקמת לא רחוק מפתח תקווה ומבצר אנטיפטרוס, וכוללת בריכת מים גדולה ומרשימה, עם פריחה של נופר צהוב בתקופת הקיץ.

בואו דברו איתנו בטלגרם!

טיולים קרוב לתל אביב

בריכת הנופרים. צילום: עמית מנדלסון, אתר inature.info

4. גן לאומי מגדל צדק

גן לאומי מגדל צדק ממוקם בסמוך לראש העין, וכולל בתוכו מבצר ששופץ לאחרונה, וכן ערכי טבע ונוף.

הכניסה בתשלום ובתיאום. 

אתרי ביקור ליד תל אביב

גן לאומי מגדל צדק. צילום: רועי מנדל

5. אזור בר גיורא-נס הרים

מרחב בר גיורא ונס הרים כולל בתוכו מגוון אפשרויות של טיולים רגליים, קצרים וארוכים, אשר היציאה אליהם היא מ״ברבהר״ בית קפה וקיוסק הממוקם בנקודה מרכזית על הכביש העולה מבית שמש מזרחה. מנקודה זו אפשר לצאת רגלית לכיוון חירבת בית עיטאב ועין חוד, לרדת לכיוון עין גיורא, או לטייל במסלולים הגבוהים יותר (טופוגרפית) מהם נשקף נוף מיוחד לכיוון אגן נחל שורק ושלוחות הרי ירושלים. במרחב נטועים גם יערות קק״ל עם חניוני יום, המאפשרים נקודת ישיבה לפיקניק או מנוחה בצל.

מסלולי הליכה ליד תל אביב

נופי מרחב בר גיורא. צילום: רתם אלינסון

6. מעיינות הסטף

מעיינות הסטף הפכו ברבות השנים ליעד טיול פופולרי, כיוון והם כוללים מרכיבי טבע ונוף מהותיים להצלחת טיול-מים, צל, נוף. בהליכה קצרה למדי מהחניון התחתון של הסטף, ניתן להגיע לפינות החמד שהאתר מציע-עין סטף ועין ביכורה, וכן הליכה בין עצי בוסתן, וחלקות של חקלאות שלחין משוחזרת (גידול ירקות שמושקים באמצעות מי המעיינות). מהחניון העליון של הסטף ניתן גם לצאת לשביל סובב הר איתן-שביל מעגלי באורך של 8 ק״מ, בתוואי של דרך 4*4.

טיולי מים ליד תל אביב

עין סטף – מי מעיין צלולים שנובעים מתוך ניקבה חצובה. צילום: רתם אלינסון

7. תל גזר

התל ממוקם בסמוך ליישוב כרמי יוסף, וכולל בתוכו תל ארכאולוגי, עם הסבר, ונוף מקסים. למרגלות התל ממוקם עין ירד-בריכה עגולה עם מים קרירים.  אתר נחמד שיכול להיות נקודת עצירה בדרך הלאה.

טיול קרוב לתל אביב

הנוף מתל גזר. צילום: דבי עברי

8. פארק איילון (קנדה)

הפארק ממוקם לא הרחק ממחלף לטרון, כולל בתוכו שרידים ארכאולוגיים, יערות נטועים, כרמי זיתים, פינות ישיבה, ומסלולי טיול רגליים ולאופניים. בנוסף, בתחומי הפארק יש דרכי רכב (סלולות ולא סלולות), שדרכן ניתן לחוות את נופיו של הפארק. בעונת החורף והאביב, הפארק עוטה פריחה, ולקראת ט״ו בשבט, גם עמק איילון הסמוך שווה ביקור בשל פריחת מטעי השקד שבו.

מקומות טיול במרכז

טרסות חקלאיות-נופי פארק איילון. צילום: רתם אלינסון

9. נחל אלכסנדר – פארק צבי הנחל

נחל אלכסנדר הוא אחד מהנחלים המרכזיים של השרון. הנחל כולל בתוכו מספר אפשרויות טיול, כולל מקטע של שביל ישראל, הליכה לאורך הנחל, וביקור בפארק צבי הנחל לא רחוק מכפר ויתקין. בחלקו המערבי של הנחל קיימים גם יערות נטועים שמספקים צל בעונות החמות. *שימו לב-מי הנחל לא ראוים לרחצה או לשתיה.

10. שמורת נחל תנינים

שמורת נחל תנינים ממוקמת בין ג׳סר א זרקא למעגן מיכאל. השמורה (שהכניסה אליה בתיאום ובתשלום) כוללת מסלולי טיול רגליים בין ערכי טבע ומורשת.

11. רמת הנדיב

רמת הנדיב ממוקמת בסמוך לזכרון יעקב, בדרום הכרמל. האתר כולל בתוכו מסלולי טיול ברמת קושי שונה (חירבת עקב עם נוף למישור חוף הכרמל והים התיכון, ועין צור), וכן אפשרות ביקור בגני הנדיב-אחוזת הקבר של הברון רוטשילד.

מומלץ להכנס לאתר האינטרנט של רמת הנדיב על מנת לתכנן את הביקור.

טיול ליד תל אביב

נופי רמת הנדיב. צילום: דבי עברי

12. חוף דור וגן לאומי תל דור

חוף דור הוא אחד מהחופים המיוחדים שיש לארצנו להציע. החוף כולל מפרץ קסום, וכן שביל הליכה שיוצא מחוף דור לכיוון תל דור, המספק תצפית נחמדה.

ניצן להגיע לחוף דור מכיוון מושב דור, ולגן לאומי תל דור מכיוון קיבוץ נחשולים (יש לתאם באתר רשות הטבע והגנים):

טיולים במרכז

חוף דור הקסום. צילום: רתם אלינסון

13. שמורת טבע חוף דור – הבונים 

השמורה כוללת את אחת מרצועות החוף הקסומות בארץ, כולל מפרצים ייחודיים, פריחה סתווית, ואפילו מערה – טיול נהדר במרחק של שעה וקצת מתל אביב.

הכניסה לשמורה בתיאום ובתשלום.

מה לעשות ליד תל אביב

המערה הכחולה בשמורת חוף דור-הבונים. צילום: רתם אלינסון

 

טבלה מסכמת של האתרים:

כתב: רתם אלינסון