סוף אוגוסט, חגי ספטמבר, זה בדיוק הזמן לטייל בארץ. קיבצנו עבורכם מספר המלצות לטיולים בארץ, עם או בלי ילדים, מחולקים לפי אזורים גיאוגרפיים. תהנו: 

טיפ לפתיחה

כמו שנאמר – תזמון הוא הכל בחיים. רוב אתרי הטיול ומסלולי הטיול הפופולריים עמוסים מאוד, במיוחד בעונת הקיץ והסתיו. עם זאת, יש דרך לטייל בלי כל עם ישראל, והפתרון לכך טמון בתזמון מועד ההגעה לאתר. תנסו להגיע לאתרים השונים בשעות הקצה – או מוקדם בבוקר, או אחרי הצהריים, כך יש סיכוי יותר מסביר שתמצאו קצת פחות עומס. מה גם שאם תגיעו מוקדם, את השעות החמות מאוד תוכלו להעביר כבר מחופרים עמוק בבית, עם מזגן טוב ומוגנים בשעות החום הגדול. 

מפת האתרים:

צפון

אזור הצפון (ובפרט הגליל והגולן), משופע באפשרויות טיול, רטובות ושאינן רטובות, שמתוכן זיקקנו עבורכם את המומלצות.

שביל הפסגה בהר מירון

ילדים

הנוף מהר מירון. צילום ושרטוט: רתם אלינסון

בשל גובהו הטופוגרפי, הר מירון מאפשר טיול מעגלי בשביל הפסגה גם בחודשים החמים, מוקדם בבוקר או אחרי הצהריים כשכבר יותר קריר. לכתבה בה מתואר המסלול לחצו כאן.

שמורת תל דן:

שמורת תל דן הינה שמורה של רשות הטבע והגנים בתשלום (לבעלי כרטיס מטמון הכניסה ללא עלות). השמורה כוללת בתוכה מספר מסלולי טיול קצרים, עם אפשרות כניסה למים בבריכת שכשוך טבעית נהדרת עם מים קרים! מומלץ להגיע מוקדם, לפני שהשמורה עמוסה במטיילים.

ילדים

טבילה צוננת במי הדן. צילום: רתם אלינסון

שמורת נחל שניר

בדומה לתל דן, גם שמורת נחל שניר היא אתר בתשלום של רשות הטבע והגנים.

גם כאן יש מספר מסלולי טיול, עם בריכת שכשוך ופינות ישיבה. בשמורה יש גם קטע הליכה מקסים לצד נחל שניר, וכן מקטעי הליכה מוצלים. במבואת הכניסה יש ספסלים ואזורים מוצלים המאפשרים פיקניק נהדר בתחילת/סיום המסלול.

מעוניינים להתעדכן בכתבות חדשות ומעניינות? הצטרפו לקבוצת הווטסאפ השקטה
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

עין עלווה

עין עלווה – מעיין קסום במרום הגליל. צילום: רתם אלינסון

עין עלווה הוא פינת חמד של ממש, עם בריכת שכשוך ופלג מים שזורם בין עצי צפצפה גבוהים. ההגעה המומלצת למעיין היא מתוך היישוב כרם בן זמרה, ובשל העובדה שהוא יישוב שומר שבת, הכניסה מהיישוב לא אפשרית בשישי בערב ובשבת, אך ניתן להגיע רגלית מכיוון הישוב גוש חלב (יש לקחת בחשבון שזו הליכה ארוכה ואיננה מוצלת).

שמורת נחל עיון

שמורת טבע בתשלום בניהול רשות הטבע והגנים. השמורה כוללת מספר מסלולים, וביניהם הליכה למפל התנור ומפל הטחנה. יש לציין שהכניסה למים אסורה.

דרך נוף הרי נפתלי

דרך נוף הרי נפתלי מאפשרת טיול ברכב פרטי עם עצירות בנקודות עניין (הדרך סלולה). הדרך פסטורלית, ועוברת בינות ליער קק״ל, בין נקודות עניין כעין-רועים, שביל גאולוגי וחניונים שפזורים לאורכה.

מומלץ להיכנס לדרך הנוף מהמבואה הצפונית בסמוך לכפר גלעדי, ולצאת דרך קריית שמונה. מומלץ להגיע אל דרך הנוף בשעות אחרי הצהריים, ואז יש תצפיות נוף נהדרות אל עבר עמק החולה, הגולן והחרמון.

רמת הנדיב

ילדים

הדרך לעין צוּר – אחד ממסלולי הטיול ברמת הנדיב. צילום: רתם אלינסון

עין צוּר – פינת חמד נפלאה ומוצלת

אתר מקסים שכולל בתחומו את גני הנדיב ואחוזת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו, וכן מספר מסלולי טיול (עין צור, חירבת עקב), ועוד. טיפ – אל עין צוּר אפשר להגיע ישירות מהחניה שעל יד תיכון אורט נופי שומרון. יש להתעדכן בשעות הפתיחה ובמסלולי הטיול באתר רמת הנדיב.

מרכז

אפשרויות הטיול באזור המרכז הן מגוונות, וכוללות מספר אזורים גיאוגרפים כגון גוש דן, הרי ירושלים ומדבר יהודה.

גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק

לא הרחק מגוש דן, בפאתיה המזרחיים של פתח תקווה ממוקם גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק. זהו גן לאומי בתשלום של רשות הטבע והגנים. האתר כולל מספר אפשרויות טיול קצרות, וכן אפשרויות כניסה לשכשוך במים, ושרידים ארכיאולוגיים והיסטוריים.

ילדים

גן לאומי תל אפק. צילום: אורטל קלר-כהן

הרי ירושלים

הרי ירושלים הם אזור טיול אטרקטיבי מכמה סיבות: ראשית, יש בהם יערות נטועים, שמספקים צל והגנה מהשמש. שנית, יש בהרי ירושלים תשתית כבישים ודרכים שמאפשרות נגישות נוחה אל אתרים רבים, והאחרון והחשוב ביותר – יש בהרי ירושלים הרבה מעיינות, המאפשרים טבילה צוננת ומפלט מהחום בעונת הקיץ עם הילדים.

בהרי ירושלים נמליץ לכם להגיע אל מספר אתרים: אולי כדאי גם להוסיף משהו על זה שבורחים מהלחות של איזור החוף..

עין לבן

עין לבן הוא מעיין שעבר בשנים האחרונות תהליך שיקום נופי משמעותי, שכלל בין השאר שיפוץ הבריכות, שיקום טרסות חקלאיות, ושיפור נראות האתר. המעיין ממוקם לא הרחק מגן החיות התנכ”י, ומאפשר טבילה צוננת ולא רחוקה משטחה הבנוי של ירושלים. 

עין ספיר

ילדים

עין ספיר – טבילה צוננת בתוך נקבה מיוחדת. צילום: רתם אלינסון

עין ספיר הוא מעיין קטן ומיוחד, הנובע מתוך מערה/נקבה חצובה, ממש בתוך היישוב אבן ספיר. הנקבה החצובה איפשרה הגברת הנביעה בימי קדם, לטובת שימוש תושבי המקום. המעיין, שמאפשר טבילה צוננת וקרירה, ממוקם בתחום היישוב אבן ספיר, ובשל הפופולריות הרבה שלו, מומלץ להגיע אליו בשעות הקצה (בוקר/אחה”צ). בסמוך למעיין יש עץ שמאפשר ישיבה מוצלת, וכן שרידיה טרסות עתיקות. בקיצוור – פנינה של ממש, עם נגישות קרובה ברכב פרטי.

הסטף

הסטף הוא פנינה קסומה של ערכי טבע ונוף. בתחומי הסטף יש שני מעיינות מרכזיים – עין סטף, ועין ביכורה. בעין סטף, מלבד הבריכה הפתוחה, יש כם נקבה חשוכה וקרירה (להצטייד בפנסים), שהיא אטרקציה של ממש בשביל הילדים, וגם עבור הורים שטרם איבדו את יצר הסקרנות שלהם. מלבד המעיינות, תוכלו למצוא בסטף פינות ישיבה מוצלות, שרידי טרסות ובוסתנים, ונוף מקסים אל עבר אגן נחל שורק. ניתן להגיע לסטף ברכב, עד לחניה שקרובה לעין סטף, ומשם להמשיך לטיול רגלי קצר בינות למעיינות, טרסות ובוסתני עצי פרי.  לכתבה על הסטף לחצו כאן.

מימיו הצוננים של עין סטף. צילום: רתם אלינסון

אקווריום ישראל

רוצים להרגיש באילת, אבל בעצם להיות בירושלים? אקווריום ישראל הוא בדיוק המקום הנכון! האקווריום כולל בתוכו אקווריומים של דגים ובעלי חיים ימיים, ואפילו כרישים! הסיבוב באקווריום מחולק לבתי גידול שונים, ויש שלטי הסבר מעניינים ומומחשים היטב. בנוסף, יש אפשרות להכנס לחללים יבשים בתוך האקווריומים, שזה בפני עצמו אטרקציה נהדרת לילדים. ניתן לשלב את הביקור באקווריום עם קפיצה קטנה לעין לבן, וכך תמלאו לעצמכם בוקר נהדר. הכניסה לאקווריום כרוכה בתשלום ובתיאום. לחצו כאן לאתר האקווריום ולהזמנת כרטיסים.

טיול עם ילדים

כרישים באקווריום ישראל. צילום: רתם אלינסון

מדבר יהודה ואזור ים המלח

גם באזור מדבר יהודה וחופי ים המלח יש שני אתרים מומלצים, אך קחו בחשבון שיש להגיע מוקדם כדי להמנע מטיול בעומס חום, וכמובן להגיע מצוידים עם מספיק מים וכובעים.

עיינות צוקים (עין פשחה)

עיינות צוקים הוא שמורת טבע בתשלום של רשות הטבע והגנים. באתר תמצאו בריכות קסומות, פינות ישיבה, והרגשה של נווה מדבר של ממש. למרות האקלים הקשוח והלוהט של אזור ים המלח, השהיה במי הבריכות הצוננים של עיינות צוקים מקלות על החום, וניתן להעביר שם את שעות הבוקר, או אחה”צ עד לסגירת האתר.

טיול עם ילדים

עין פשחה – נווה מדבר של ממש. צילום: דבי עברי

נחל דוד

שמורת טבע בתשלום של רשות הטבע והגנים. כולל מסלולי טיול, בריכות ומפל דוד. האתר מאפשר טבילה במי הבריכות, עם הליכה לא ארוכה עד למים. יש לקחת בחשבון שהמסלולים אינם מוצלים, ויש להגיע מוקדם לפני השעות החמות.

טיול עם ילדים – דגשי בטיחות 

הקיץ הישראלי חם מאוד, ולכן חשוב מאוד להקפיד על כללי בטיחות – לקחת מספיק מים, כובעים, לשהות בצל, ולא לטייל בשעות החמות. יש להצטייד במפת סימון שבילים עדכנית. הפעילו שיקול דעת ושמרו על עצמכם ועל משפחתכם!

כתב: רֹתם אלינסון

אהבתם? הצטרפו לניוזלטר: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: