הר הנגב הגבוה – זה של ההרים המסתוריים, עריף מלך הרי הנגב וכרכום על אין ספור החידות שלו, אינו רק אזור מרוחק פיזית מכל מקום, אלא גם כזה שנמצא בליבו של שטח אש פעיל במיוחד. כביש 10 נותן קיצור דרך לכל המקומות האלו. בתאריכים 11-17 בדצמבר תותר תנועה על הכביש בין השעות 8:00-16:00 גם למטיילים אזרחים.

מאת: שי יגל
צילום: חמי ווינגרטן, ליאור וייס, נדב שחורי, יואב נגב, שי יגל
בור הסבחה

בור הסבחה

לאורך כל ימות השבוע ממטירים טייסנו האמיצים פצצות אל המרחבים הסמוכים ומקשים אפילו יותר את הגישה הקשה ממילא. אם כל זה לא מספיק הדרך הנוחה ביותר אל האזור עוברת דרך כביש 10 על גבול מצרים, שהצבא מרשה לעצמו להשאיר סגור ורק בטוב ליבו פותח אותו מדי פעם לרוב בפסח ובסוכות. בכל שנה פתיחת כביש עשר היא אבן שואבת למטיילים שרק רוצים להתרחק קצת מהמולת הארץ אל הפניות הרחוקות ביותר שיש למדינה הקטנה הזו להציע. בגלל שהשנה נפל עלינו סגר גם בסוכות וגם ופסח כנראה יפתח הכביש בחג החנוכה הקרוב.אז מה בעצם מאפשר לנו כביש עשר לעשות? קודם כל זהו כמעט ללא ספק הכביש היפה ביותר בארץ, גם נסיעה לאורכו עם עצירות לתצפיות אל מרחבי סיני זו חוויה בפני עצמה. אבל מעבר לזה הכביש מאפשר גישה נוחה יחסית אל ההרים עריף וכרכום שבימים שהכביש סגור נדרשת נסיעת שטח ארוכה מאוד כדי להגיע אליהם.טיול רגלי הר כרכום

מגזין האאוטדור הטוב בישראל גם בטלגרם – כנסו!

הר כרכום 

אפשרויות גישה:

  1. ברכב שטח: כניסה של כ 11 ק״מ ברמת עבירות בינונית – קלה, תביא אתכם מכביש עשר ועד וחניון הלילה של הר כרכום, ממנו תוכל לעלות לטיול בין אתרי חרוטות הסלע שעל ההר עצמו.
  2. ברגל: את אותם 11 ק״מ אפשר ללכת כמובן ברגל. זו לא הליכה ארוכה, מטיילים זריזים יוכלים לעשות את הטיול אל ההר וחזרה ביום אחד ארוך למדי. צריך לצאת מהכביש 10 לפני החשכה מה שלא משאיר זמן רב. אבל הגיוני יותר לפרוס את הטיול ליומיים ולישון בחניון לילה למרגלות ההר. יש סיכוי לא רע לתפוס טרמפ אבל לא בטוח שזה משהו שאפשר לגמרי לסמוך עליו ככה שכדאי להיות מוכנים לכל תרחיש.
  3. באופניים: תכלס הדרך הכי מהירה להגיע מכביש עשר להר היא באופני שטח, זו רכיבה זריזה ולא קשה. אולם אליה וקוץ בה, את האופניים צריך להשאיר בתחתית ההר. כדי לקחת מנעול ושרשרת ולמצוא משהו בחניון הלילה שאפשר לקשור אותם אליו. אין צורך ולא כדי להביא אופניים יוקרתיים במיוחד.
הר כרכום כביש 10

הר כרכום – סלעים מלאי חידות

 

הר עריף 

אפשרויות גישה זהות למדי להר כרכום: דרך הגישה מהכביש לחניון הלילה מעט קצרה יותר (פחות מ 10 ק״מ) וגם הזמן הנדרש על ההר קצר יותר, אולם עדיין מדובר על יום קצר בשעות אור שאורכו מעל 26 ק״מ, ככה שגם במקרה הזה מומלץ לחלק את היום לשניים במידה ואתם ברגל. הר עריף פופולרי פחות מהכרכום והסיכוי לתפוס טרמפ קטן יותר, וכך גם אפשרויות למצוא מקום לקשור בו אופניים.טיול רגלי הר עריף מכביש 10

הקניון הלבן

כביש 10 לקניון הלבן נחל שגיא

הקניון הלבן – גב בלב המדבר (צילום: יואב נגב)

כאשר הקניון הקצר הזה בערוצו של נחל שגיא מתמלא במים הוא הופך להיות אחת האטרקציות המרכזיות של האזור. הגישה אליו מכביש עשר אפשרית או ברכב שטח או אופניים, הליכה ברגל זו אפשרויות פחות מוצלחת במקרה הזה. ברכב שטח או באופניים אפשר בהחלט לשלב ביום אחד את הקניון הלבן עם הר כרכום.

כביש 10 באופניים 

חוויה בפני עצמה שכתבנו עליה לעומק. הרכיבה הזו לוקחת אותנו לאורך גדר המערכת ממעזוז ועד סיומו בכביש 12 ליד אילת. זו רכיבת כביש קשה וארוכה אבל כל רוכב ישראלי חייב לעצמו את המסע המדהים הזה. 

בור הסבחה 

בור מים יפה שמחזיק מים זמן רב אחרי שיטפון, מרחק הליכה או נסיעה קצר מהכביש עצמו, אפשר להגיע בזהירות גם ברכב פרטי.

נחל לוץ מכביש 10

נחל לוץ

מכביש 10 להר רמון, מסלול באחד הנחלים היפים של הנגב, אפשרי ברגל ברכב שטח או באופניים. מתחילים מכביש עשר עולים לאורך הנחל עד לשפת מכתש רמון ומשם להר רמון. 

 

אל תפסידו כתבות שלנו: הצטרפו לדיוור המרתק השבועי

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים