צלילה חופשית ודגים, סה”כ דגים? אם תשאלו את רוב הצוללים יתארו לכם את התחביב כסוג של התמכרות, אז מה יש שם שמצליח לשאוב אותנו, ולרגש אותנו פעם אחרי פעם, כל פעם מחדש כאילו הייתה זו הצלילה הראשונה שלנו?

צלילה חופשית וחוסר וודאות

זה המרכיב הבולט בעיני. אין אנו יכולים לצפות במה ניתקל במהלך הצלילה; יכול להיות שנשכב במארב ללא תזוזה וצב ים יגיח לבחון מקרוב מי זה ההזוי ששוכב לו על הקרקעית, יכול להיות שלהקה של עשרות אלפי דגיגים תקיף אותנו ונדמיין לרגע שאנחנו חלק מהם. יכול להיות שנעלה מצלילה וננגח במדוזה, אולי בכלל נרד לשכב במארב וננחת על טריגון שהתחפר בחול, ויכול להיות שפתאום תחלוף אותנו הפלמידה הענקית שאנו חולמים עליה, תתן לנו את המבט שרק פלמידות יודעות לתת, וברגע אחד של ריכוז ופגיעה מדויקת היום הזה והזיכרון הזה יהפכו להיות סיפור שיסופר בכל מפגש דייגים למשך שנים. ( איך ואיפה לתפוס דגים גדולים בצלילה-בכתבת ההמשך)


כתבות ה Outdoor הטובות בישראל- הניוזלטר:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

יצר הצייד

התחדדות החושים כאשר אנחנו דרוכים במארב, והאדרנלין שמציף אותנו כשעובר הדג המיוחל, עניין של כמה שניות ולפעמים אינסטינקט ירי שקורה תוך פחות משניה, אשר מתורגמים לנו במוח לתסריט ארוך הרבה יותר.

אז לא, בצלילות הראשונות אתם כנראה לא תהיו קלינט איסטווד מ”הטוב הרע והמכוער”, אתם לא תשלפו מהר וכנראה שתמצאו את עצמכם מפספסים את הדגים פעם אחר פעם, מה שכן אפשר להבטיח שתרגול מביא לשלמות, וככל שתצללו יותר, יצר הצייד יתחדד, הדריכות תגבר, אתם תבחינו ביותר דגים – וזה יתורגם גם לפגיעות טובות ומדויקות יותר. מלבד זאת, בתקופות בהן הים מאפשר ותצללו לעיתים תכופות, ניתן יהיה לראות שיפור משמעותי גם ביכולת עצירת הנשימה! אז תצללו והרבה! אם הים מאפשר כמובן.

צלילה חופשית

אלון עם השלל

רמאות ואגו גברי – במחיר סיכון חיים

עוד מתקופת האדם הקדמון הגברים היו מזוהים עם הצייד והנשים היו מלקטות, יש ממש מור”קים שלמים המסופרים בין דייגים על תפיסות של דגים. התחביב מזוהה ברובו עם קליקה גברית, אני עדיין מחפש את הישראלית הראשונה שתנפץ את הסטיגמה הגברית ותחבור אלינו לצלילות משותפות- מכירים מישהי אמיצה? תפנו אותה אליי!  אין שום פער או מניעה פיזיולוגית מנשים לעשות את מה שאנו עושים, אז יאללה בנות, תגיעו 🙂

ישנה בדיחה מוכרת: ” איזו חיה עולה במשקל לאחר מותה?” – התשובה כמובן “דג”. לדייגים יש נטיה לזייף טיפונת” למעלה בגודל הדגים, במשקל שלהם, הפרזה בתיאור התפיסות… “יריתי מ7-8 מטר”, עשיתי צלילת דייג ב30 מטר”  “עצרתי את הנשימה ל3 דקות” כולם רוצים שיחשבו ששלהם “הכי גדול”! כולם רוצים להיות הכי טובים! נשמע כמו סיפור מצחיק על ילדים עם חוסר ביטחון עצמי ובעית אגו קלה? כן. אבל בעיות אגו ותחרותיות בתחביב כזה מסכנת חיים, הרצון להעמיק מעבר ליכולות, הרצון לתפוס דג גדול יותר. האגו הזה כבר גבה את חייהם של מספר חברים ובתחביב שהקהילה בו יחסית מצומצמת וכולם מכירים את כולם, כל אובדן כזה, כמוהו כחץ בלב.

דגים מהדיג

צלילה חופשית- משגרה עמוסה לניתוק טוטאלי

דייג בצלילה חופשית הוא לא עוד ספורט שאתה מתנתק בו משגרת היום יום העמוסה, פה הניתוק הוא טוטאלי, השקט הוא אינסופי (דמיינו מה זה לשכב לבד על בוגי בעומק ק”מ מהחוף, כשדמדומי השחר מפציעים והרעש היחידי שיש הן אוושות הגלים והנשימות שלך, והחיבור שלך לעצמך ולגוף שלך שווים כל טיפת השקעה! אמנם הרבה משתנים צריכים להתקיים כדי שצלילה תתאפשר וגם הספונטניים שבנינו יצטרכו לתכנן בקפידה את ימי הצלילה) כי לא מספיק שיש זמן פנוי: צריך שהרוח לא תהיה חזקה, שהים יהיה שטוח, שלא יהיה זרם,  וצריך שתהיה ראות ושהסינוסים שלך יהיו סבבה, ואז דווקא כשהכל מסתדר יש תקלה בצינור ביוב והופלה… העיריה הזרימה 100 טון למים… ועדיין, כשאנחנו לא במים אנחנו רק מפנטזים להיכנס, וכשאנחנו במים, אנחנו לא מצליחים לצאת.

דיג צלילה חופשית

צלילה חופשית, דיג וציוד

גדול יותר, ארוך יותר, חזק יותר, כמו ילדים בחנות צעצועים שרק מחפשים את הכלי הבא ואת הדרכים להוציא את המירב מהרובים שלהם, החל בהתמקצעות בקשירות, החלפת גומיות וניתוח פאקטור מתיחה, וכלה בשידרוג לרובי עץ בעבודת יד, תמיד יהיה תירוץ על מה להוציא כסף… גם כשלא באמת צריך, אבל זה לא ככה בעצם בכל תחביב?

לפני 15 שנים המצב היה אחרת – היינו שוברים את הרגליים עם סנפירים קצרים שהתאימו פחות לטילוף (שחיה) ארוך, המסיכות היו עם נפח גדול והיינו מבזבזים הרבה אויר בהעמקה כדי להשוות לחצים במסיכה. הרובים? היו פולטים חצים לסירוגין, וזה כשהם לא נתקעו, כשהגומיה עם וישבון ברזל לא השתחררה לנו על היד והורידה לנו אצבע, ושהגומיה לא הייתה מורכבת מאילתור של פנימית של צמיג.

דוגית

קיר הדיג בצלילה חופשית בדוגית

לאורך השנים היבואנים (דוגית ואחרים) השכילו להבין שיש פה תחום סקסי, מאתגר אשר מדבר אל אנשים רבים- בין אם צוללי דייג ובין אם צוללים חופשי להנאה – כמות המצטרפים עלתה משנה לשנה. הידע הצטבר, אנשים התמקצעו, והביקוש לציוד איכותי עלה בהתאמה. לשמחתנו היום ניתן למצוא כמעט את כל שמות המותגים הכי טובים בעולם ציוד הצלילה החופשית. מעבר לכך מספר יצרני ציוד גדולים מהעולם אף הגיעו למפגש צוללים כדי לראות את האנשים שתופסים פה דגים שבאגן הים התיכון מפנטזים עליהם.

מאת: אלון סגל

אאוטפאנל בווצאפ:
בייקפאנל ווטסאפ