העונה האהובה על כל חובב טיולים ישראלי היא החורף. כי עם כל הכבוד לצפון, המדבר הוא מרחב הטיולים האמיתי של ישראל. ובתוך המדבר, את הנופים היפים והמגוונים ביותר ניתן למצוא בהרי אילת. הרי גרניט שחורים וזקנים נושקים לרמות הגיר ובין לבין מרחבי אבן חול שבתוכם חבויים קניוני אבן החול היחידים בישראל.

מאת: יואב נגב

נוף

טיול באילת – יחידות נוף שונות ומגוונות

לרוב כאשר מדברים על הרי אילת מדברים למעשה על מספר יחידות נוף אשר שונות אחת מהשניה בצורה דרמטית. הראשונה היא שני הגושים המגמתיים של הר צפחות והר שחמון והגוש המגמתי של הר יהושפט – הר שלמה – נחל רודד – קניון שחורת. היחידה השניה היא בקעת נטפים – גשרון תחתון ורמת יותם. היחידה השלישית היא הרמה הגירנית שכוללת את כל המרחב שבין הרי נשף ובקעת הירח לבין שחורת ועמרם במזרח. היחידה הרביעית היא קרקסי הסחיפה של עמרם ותמנע והיחידה החמישית היא אגן נחל עתק – רחם. מבחינה טופוגרפית מדובר על מרחב דרמטי ומגוון ביותר הבנוי מקווי רכס משוננים, ממורדות תלולים ומערוצים משופעים מפלים. המרחב ידוע בצחיחותו והוא דל ביותר במקורות מים. למעשה המעיין השופע היחיד בהרי אילת הוא עין נטפים. פרט לו קיימות מספר תמילות קלושות וגבי מים שאינם מתמלאים בכל שנה ולרוב לא שורדים מעבר למספר חודשים – פרט אולי לגבי עתק.

נוף

טיול משפחות נודד בהרי אילת

זה זמן רב שאני מתכנן טיול נודד בהרי אילת טיול שיתאים למשפחות מיטיבות לכת עם ילדים בגילאים 6-12 שמסוגלות ללכת כ 12-15 קילומטר ביום בטופוגרפיה חריפה וברמה טכנית גבוהה. האזור שנבחר היה המרחב הצפוני של הרי אילת – איזור גבי עתק, נחל שני וגבי רחם ובקעת עמרם. אילוץ אחד שהייתי צריך להתחשב בו הוא שבחרנו לטייל עם משקל נמוך עלינו, כך שבכל יום נצטרך לחזור לרכב בו יחכו לנו אוכל ושקי שינה כך שאפשר להתייחס לטיול הזה לא כאל טיול נודד קלאסי אלא ל 3 טיולי יום נפרדים.

טיול

יום 1: מעגלי אל תמילת עתק וגבי עתק

אורך המסלול: 14 ק״מ ברמת קושי גבוהה –  כולל דרגיות וסולמות.

נקודת היציאה: עץ השיטה שנמצא במפגש ציר הפטרולים (שביל אדום) עם השביל הירוק שיורד אל נחל עתק, תמילת עתק.

ההגעה לנקודה על דרכי עפר נוחות אפשרית לכל רכב הן מכביש 12 והן מחניון הלילה של הקניון האדום דרך מישר סעיפים.

טלגרם

הטיול: המסלול מתחיל על רמה גירנית שטוחה ועשירה מאד במאובני אמוניטים ואקסוגירה עד שהוא מגיע אל מצוקי נחל עתק. בנקודה זו הוא יורד בתלילות על גבי אחת השלוחות אל נחל עתק. בנקודה מסויימת עוקף השביל מפל בגובה 30 מטר -זהו המפל של ת׳מילת עתק. מתחתית המעקף מוביל שביל שקוף חזרה אל תמילת עתק היבשה זה כמה שנים.

טיולאחרי מעקף התמילה יש שתי אופציות לעשות מסלול מעגלי אל גבי עתק. אני ממליץ לעשות את המעקף הצפוני, מכיוון שאם יש מים בגבי עתק אם מגיעים מדרום הגב הראשון מחייב חציה. אם מגיעים מצפון זה הגב האחרון, כך שאם לא מעוניינים לחצות אותו אפשר לוותר על המסלול המעגלי מבלי להפסיד את המעוק של העתק ואת הגבים המאד מרשימים שלו. לאחר מעוק העתק נחזור אל הרכבים על אותו שביל ירוק מוכר, אבל הפעם בעליה. 

עליה

* המלצה חמה – מסלול חדש כחול יוצא מנקודת ההתחלה ועובר דרך סדקי עתק המרשימים עד שהוא מתחבר אל המסלול הירוק על שפת המצוק – זוהי תוספת שווה ביותר של שני קילומטר למסלול.

נחל

יום 2: נחל שני ונחל רחם

היום השני מחניון הלילה הקניון האדום דרך נחל שני, נחל רחם אל חניון הלילה של גבעת יוכבד. 

אורך המסלול: 13 ק״מ ברמת קושי גבוהה.

* יום זה דורש לוגיסטיקה מסובכת של הקפצת נהגים ארוכה – יש לקחת את העניין בחשבון.

נקודת היציאה: חניון הלילה של הקניון האדום (יש לקחת בחשבון שחניון הלילה הזה קר מאד בחורף).

המסלול: המסלול מתחיל בקניון האדום, נקיק שחיקה החתור באבן חול אדומה בחלקו העליון של נחל שני, זהו קניון צר ומרהיב בו מותקנים כמה סולמות. לאחר היציאה מהקניון נמשיך במורד נחל שני שמתרחב לכמה עשרות מטרים אבל שומר על אופיו הקניוני שקירותיו עשויים אבן חול מגוונת עד לחיבור עם נחל רחם. 

אגן עתק – רחם הוא גדול אגני הניקוז בהרי אילת, המרחב מתאפיין בסלעי משקע ימיים (גיר ודולומיט) במצוקים זקופים ומרשימים ובנחלים קניוניים המזכירים את נחלי מדבר יהודה.  מנקודת המפגש נעלה בנחל רחם דרך קניון רחם וגבי רחם (שנכון לשנת 2019 יבשים וסתומים בסחף) אל דקלי רחם, קבוצה של 4 עצי דקל באפיק נחל רחם – נקודה מצוינת לארוחת צהריים, משם נעלה במעלה תלול (שביל כחול) למצפה עמרם, תצפית פנורמית מרהיבה אל מכתש עמרם, הערבה, מפרץ אילת והרי אדום. משם נרד במעלה עמרם הארוך עד לחניון הלילה גבעת יוכבד. בדרך עובר השביל בסמוך למכרות הנחושת של הר אמיר – אם יש זמן מומלץ לערוך ביקור קצר במכרות. בתום ירידה ארוכה נגיע אל חניון הלילה של גבעת יוכבד. חניון לילה קטן – מחניוני הלילה הטובים בארץ  – הוא שקט, מוגן מרוח, מרופד חולות ומשקיף אל הר אמיר היפה.

משפחה

טיול באילת יום 3: סובב אמיר

היום השלישי סובב הר אמיר, נחל אמיר (מהיפים בנחלי ישראל)  ומכרות הנחושת של הר אמיר.

יום קצר יחסית – 7 ק״מ מסלול ברמת קושי בינונית הכולל דרגיות ומעקות בנחל אמיר.

נקודת התחלה וסיום: חניון הלילה גבעת יוכבד.

ניתן ע״י הקפצת רכבים לקצר את המסלול ל 4 ק״מ ולחסוך את ההליכה על דרך עפר על מנת להשלים את המעגל.

מסלולהכיוון המומלץ מבחינה נופית הוא לרדת את נחל אמיר. בנחל אמיר יש כמה מעברים עם יתדות ומעקות על פי תהום לכן למשפחות עם ילדים, מבחינת בטיחות מומלץ דווקא לעלות את הנחל ולא לשכוח להסתכל כל הזמן אחורה אל הנוף המרהיב שנפתח. הן החל אמיר והן הר אמיר בנויים אבן חול מגוונת. לטעמי נופי אבן החול הם היפים ביותר מה שהופך בעיני את ה טיול באילת והמסלול לאחד היפים בארץ.

___________________________________________________________________________

הכניסו מייל פה וקבלו מאיתנו רק פעם בשבוע את הניוזלטר (אפשר להפסיק בקלות):

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים