שני הרים, שני נחלים: יצאנו לטיול יום עמוס שיכול להספיק גם ליומיים. טיול מעגלי שעם הקפצות מתאימות או לינה בחניון, אפשר לפצל לטיול של יומיים.

אל הטיולים האלה יצאנו עם חברים כותבים ב”פאנלים” במסגרת חופשה משותפת אצל “רוכבי המדבר אילת” – חברת טיולי אופניים שמציעה טיולים מאורגנים עם אופניים חשמליים (כתבה בבייקפאנל פה). למי שפחות הולך או רוכב, “חוות הגמלים” באילת מציעה גם טיולי גמלים, איזי ריידרים ועוד. השילוב של שני השירותים האלה יכול להיות פתרון מצוין לפיצול שבו המטיילים הרציניים יכולים לעשות יום משמעותי בשטח וחברים או משפחות יוכלו להכיר את הרי אילת בפורמט המתאים להם, הקל יותר.  

לקבלת הכתבות שלנו בווצאפ- הצטרפו לקב’ השקטה של אאוטפאנל: הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

מהר יהורם להר שלמה במנהרת הזמן

את הרכב משאירים בחניון הר יהורם, ממנו מתחילים את הטיול במגמת עליה. הליכה קצרה בטיפוס מתון ולפני שמספיקים להגיד יהורם בן יהושפט מגיעים לפסגת הר יהורם, ממנו נשקף נוף יפהפה לכל אזור הרי אילת והמפרץ. בדרך לתצפית עוברים תעלות צבאיות חצי הרוסות ועמדות ירי מבוטנות שמזכירות לנו שלא תמיד האזור היה פסטורלי ושקט.

תצפית מהר יהורם

תצפית מהר יהורם

נתונים טכניים

  • סוג מסלול: שטח, מעגלי
  • רמת קושי פיזי: בינוני – קשה
  • רמת קושי ניווט: בינוני
  • זמן רגליים נטו: 7 שעות
  • מרחק: 14.47 ק”מ
  • טיפוס מצטבר: 670 מ’
  • לינק ווייז לחניה בתחילת המסלול: חניון הר יהורם (ליד כביש 12)
  • להורדת קובץ GPX לחצו פה.

 

בירידה ממצפור הר יהורם מגיעים לאוכף המחבר אותנו לתחילת מסלול העליה להר שלמה. כאן אנחנו מתלהבים מתופעה גיאולוגית ייחודית – מעבר חד בין אבן גיר לבנה של הר יהורם לבין סלע גרניט אדום של הר שלמה. מאות אלפי שנים של פעילות גיאולוגית הביאו לכך שבצעד אחד עוברים כאן מאבן הגיר “הצעירה” של הר יהורם לסלע הגרניט בהר שלמה הותיק ממנו בחמש מאות מיליון שנים – ממש מעבר במנהרת הזמן. 

ההבדל בהרכב ההרים ניכר גם בתוואי המסלול – תחילת הטיפוס להר שלמה הוא תלול ומאתגר – טוב שיש כאן, בדיוק במקום הנכון, מעקה מתכת שנותן אפשרות אחיזה תוך כדי שהרגלים תרות אחר מדרגת הסלע הבאה. המשך העליה הוא בשביל נוח אך תלול עד לפסגה. הר שלמה מתנשא לגובה 705 מ’, ומפסגתו, עליה מתנופף ברוח החזקה דגל ישראל ענק, נשקף נוף מרהיב של 360 מעלות הצופה למדבר, למפרץ אילת ולכל המדינות השכנות. מקום מושלם לסנדביץ’ הראשון בטיול.

 פסגת הר שלמה

בדרך לפסגת הר שלמה

ירידה בנחל מפלים

מפסגת הר שלמה מתחילים בירידה דרך נחל בת שבע. הוא מוכר יותר בשם נחל מפלים ועם תחילת הירידה אנו מבינים את פשר השם. ירידה תלולה בערוץ הנחל עם דרדרת והמון מפלים תלולים, חלקם צרים ודורשים מיומנות וגמישות. בהרבה מהם יש יתדות בדיוק במקומות הנחוצים. בהתחלה יורדים לאט ובחשש, בהמשך לומדים להנות מהם. הם אלו שעושים את החוויה הייחודית של המסלול. 

בין מפל לדרדרת מוצאים מקום שטוח עם צל ומחליטים שהוא מתאים לקפה. שולפים גזיה, פינג’ן, קפה – תוך מספר דקות לוגמים קפה חזק שמחדש את האנרגיות לקראת המפלים הבאים. 

ירידה מהר שלמה בנחל בת שבע (נחל המפלים)

ירידה מהר שלמה בנחל בת שבע (נחל המפלים)

עליה בנחל נטפים

כשמסיימים לרדת את כל המפלים, מגיעים למפגש עם ערוץ רחב של נחל נטפים. מכאן, אם רוצים, ניתן להמשיך בשביל לכוון כביש הערבה ולסיים את המסלול (עם הקפצה מתאימה לרכבים).

אנו ממשיכים את הטיול במעלה נחל נטפים. קניון רחב ומתפתל. כאן אנחנו חוזרים אחורה בזמן הגיאולוגי, קירות הקניון והמצוקים עשויים אבן גיר בהירה, הם מסתירים לסירוגין את השמש – כך שאנחנו נהנים מקילומטר של הליכה נינוחה בין שמש לצל.

 

 

לאט לאט הקניון נסגר ומתחילים להופיע מפלים – הפעם במגמת עליה, ועל כן צריכים לטפס אותם. לשמחתנו יש כאן סולמות שעוזרים לנו במשימה. שמחה גדולה כי מסלולי סולמות אין המון והחוויה הדרמטית של קניון תלול ומעברים היא אחד הדברים היפים שאפשר לעשות בטיול, והם נשארים צרובים בזיכרון עם כיף גדול, יותר מעוד הליכה “רגילה”. 

הר שלמה

מפגש קרוב עם בעלי חיים

על הקרקע החולית אנו רואים עקבות של בעלי חיים – מבחינים בצורת הלב הטיפוסי של עקבות היעלים, ובהמשך גם רואים גללים שסביבם החול רטוב – סימן שהם טריים, והיעלים ממש כאן בסביבה. ואכן, אחרי העיקול אנו רואים זוג יעלים צעירים עסוקים באכילה סביב עץ שיטה. אנו נעמדים ומביטים בהם. הם לא מוטרדים מנוכחותנו, ועל כן אנחנו מתקדמים במסלול ומתקרבים אליהם באיטיות. 

היעל ממשפחת היעלים בנחל נטפים

היעל ממשפחת היעלים בנחל נטפים

הם בשלהם, ממשיכים לאכול – מקרוב אנו רואים שלעץ קוצים ממש ארוכים – מפתיע לראות שזה בכלל לא מפריע להם להכניס את הראש בין הענפים וללחך את העלים. כשאנו עוברים לידם, הם מסתכלים עלינו באותה סקרנות שאנו מסתכלים עליהם.

אנחנו ממשיכים לטפס במסלול, קירות הנחל גבוהים מעלינו, כשלפתע אנחנו קולטים משפחה של שפני סלע מביטים עלינו מלמעלה. גם הם סקרנים לראות מי אלו בעלי החיים שבאו לבקר בטריטוריה שלהם. 

אנחנו כמעט לפני סיום, ומחליטים להכין קפה אחרון לפני הטיפוס מערוץ הנחל לחניון. אחרי המנוחה והקפה ממשיכים למאמץ אחרון – עליה תלולה ובסופה ירידה עד למקום בו חנינו את הרכב הבוקר.  

שפן סלעים מנחל נטפים

שפן סלעים מנחל נטפים

נסיעה קצרה מביאה אותנו לחוות הגמלים – שם מחכים לנו חברינו הפאנליסטים של BIKEPANEL, שבמקביל אלינו עשו היום מסלול אופניים מאתגר במסגרת אירועי פתיחת העונה של רוכבי המדבר. בזמן שהחברים מספרים לנו בהתלהבות על חוויות הרכיבה, ואנחנו משתפים אותם בקורות יומנו, המארחים מפנקים אותנו בארוחת מדהימה עם מבחר בשרים מעושנים, סלטים נהדרים ואורז ביתי משובח. 

בתום הארוחה, שמחים ומרוצים אנו חוזרים לאוהלי הגלמפינג המפנקים בקיבוץ אליפז לשנת לילה ערבה.

 נחל נטפים

מעברי בולדרים בנחל נטפים

למי מיועד המסלול ומתי

זהו מסלול הליכה למיטיבי לכת, ולא מתאים למי שיש לו פחד גבהים. יש בו עליה וירידה מצטברת של  670 מ’, זה טיול חובה לאוהבי אתגר וחובבי יתדות. חלק גדול מהמסלול חשוף לשמש, ועל כן לא מתאים לימי הקיץ. כמובן שחשוב להצטייד במספיק מים ליום שלם במדבר ובכובע. 

למרות שהמרחק בקילומטרים לא ארוך, הטיפוס והירידות התלולות מאיטות את קצב ההליכה, כך שמומלץ להתחיל את המסלול מוקדם בבוקר על מנת לא להיכנס לחושך. 

מאת: דבי עברי
צילום: דבי עברי, ודים לינצקי, אלי ארקוש

טיולים מעניינים אתכם? הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים