שלוש שנים אחרי שמליוני קוב של חומצה הציפו את נחל אשלים, הרגו בעלי חיים וצמחים, ומילאו את הגבים היפים ברעל, הטבע עשה את עבודתו וניקה את הנזקים שעשינו אנחנו ושוב אפשר לחזור לטייל בנחל

מאת: שי יגל

הנחל ממוקם בין כביש ערד-ים המלח לבין נווה זוהר ובין מישור רותם לים המלח. זיהום נחל אשלים התרחש ב 30 ביוני 2017 כאשר שפכי גבס חומציים ומסוכנים דלפו אליו ממפעל רותם אמפרט לאחר קריסת קיר בבריכת השפכים במפעל. 

כמות אדירה של שפכים זרמה לנחל, וגרמה לאסון סביבתי ולמות בעלי חיים. הנה הבריכה והקריסה שלה אז:

מאז האסון בוצעו עבודות שיקום של הנחל וערכו ברשות הטבע והגנים ניטור שנועד לחקור את גודל הנזק שנגרם לטבע וגם כדי להבין מתי יהיה שוב בטוח לטייל בנחל. הנה הרגע הזה הגיע ואחרי שהתקבלו כל האישורים הנדרשים הוחלפו השלטים המדווחים על זיהום וסכנה בריאותית בשלטי הכוונה למטיילים. לקראת חזרת המטיילים שופרו אמצעי הבטיחות הנחל, נוספו סולמות ומאחזי יד במקומות נדרשים, וחודשו סימוני השבילים. 

אפשרויות הטיול בנחל

למי שכבר הספיק לשכוח יש שלוש אפשרויות לטייל בנחל אשר במיוחד במעוק שלו שהוא ללא ספק המעוק היפה ביותר בנחלי הנגב. אחרי שטפונות מתמלא המעוק מים, והטיול בו הופך להיות חוויה רטובה ומאתגרת, הכוללת שחייה ומעבר גבים רבים, אבל גם כשהמעוק אינו מלא מים זהו מסלול יפה ומאתגר. 

המסלול המעגלי

המסלול המכונה אזגד-אשלים, הוא מסלול טיול קלאסי באורך בינוני כ9 ק״מ,מתחיל בטיפוס בנחל אזגד וירידה בנחל אשלים תוך עקיפה של מפל נחל אשלים המרשים, מעבר בקניון נחל אשלים וחזרה על דרך עפר אל נחל אזגד.

להורדת קובץ ניווט

המסלול הקווי

זהו מסלול ארוך של כ20 ק״מ המתחיל במיצד תמר שעל כביש 25 ויורד בנחל אשלים לכל אורכו, אחד המסלולים הארוכים והמאתגרים ביותר בנגב. 

להורדת קובץ ניווט

הלוך חזור למעוק 

זהו מסלול קצר כ5 ק״מ הלוך וחזור שמאפשר לטייל במעוק גם בלי הליכה ארוכה וקשה. מגיעים לתחתית המסלול בין אם ברגל ממישור עמיעז או ברכב שטח ממש מתחתית המסלול, והולכים עד למעוק וחזרה. 

להורדת קובץ ניווט

אזהרה: נחל אשלים נמצא באחד האזורים החמים ביותר בארץ, ולכן בתקופה זו של השנה עדיף לטייל אל המעוק וחזרה או למיטבי לכת שקמים מוקדם בבוקר לטייל במסלול המעגלי. המסלול הארוך עלול להיות מסוכן גם למיטיבי לכת ומדבר!  

 

 

הפאנלים – מגזיני אינטרנט מעולים

אוהבים את התוכן של הפאנלים? כנסו גם לראנפאנל לריצה: