אנשי אתר-מגזין האאוטדור והטיולים אאוטפאנל יצאו לקניונינג בנקיק השחור לטיול מפלי מים עם חבלים באחד המקומות היחידים שאפשר לעשות את זה בישראל, לפחות בצורה חוקית על רטוב בנחל זורם.

איפה נמצא הנקיק השחור

הנקיק השחור הוא החלק המרכזי של נחל הזוויתן ברמה”ג. בזוויתן מטיילים רבים בחלקים הנגישים יותר שלו- העליון והתחתון. החלק המרכזי אליו הגענו הפעם דורש מקצועני קניונינג (סנפלינג) ואינו מסלול טריוויאלי ולכן פחות אנשים חוו אותו.

מעולם לא עשיתי סנפלינג (שאין דבר כזה…) או קניונינג. וגם רציתי לפגוש סוף סוף את ולאד המיתולוגי. אז קפצתי על ההצעה של מקצוען הקניונינג ושגריר הז’אנר באאוטפאנל- ירון רוזינר, וארגנו לנו יום כיף לכותבי אתר-מגזין האאוטדור OUTPANEL.  

מסדר ציוד ויוצאים

הנקיק השחור- תחת שליטת רט”ג

הגישה אל המקום מאוד מוגבלת, והיות ומדובר במסלול הדורש מקצועני חבל, מותר להיכנס אליו רק עם מדריך מוסמך לעניין. גם כמות האנשים שיכולים להיכנס לשמורה המגודרת והמפוקחת הזו מוגבלת וצריך לקבל אישור מרט”ג נחל יהודיה לכניסה לנקיק השחור- בטלפון: ‎04-6962817 .

אל תפסידו כתבות מעולות:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

 

במקומות כאלה אתם לא רוצים להיות כשיש לחץ על המסלול- תורים ארוכים יווצרו בנקודות שמחייבות גלישה על החבלים כשהמקום עמוס בקבוצות. למזלנו, באמצע השבוע היינו שם עם עוד קבוצה אחת בלבד.

תיקי קניונינג: לא סופגים ועם חורים לניקוז המים

בהתחלה ניגשים למשרד של השמורה (יהודיה וזוויתן), נרשמים, מקבלים אישור ונכנסים. כדאי מאוד להרשם מראש לפני שאתם מגיעים בגלל המכסה – לוודא שאכן תוכלו להכנס. בהמשך ראינו גם פקח שעצר את כולם לבדוק שכל מי שבנחל אכן שילם וקיבל אישור מעבר במשרד (בזבוז כספי ציבור או פיקוח חשוב למנוע את האסון הבא במקום?).

קניונינג רטוב

כדי לעשות קניונינג רטוב בישראל תצטרכו בד”כ להגיע למדבר, בחורף אחרי שטפונות (שאם לא כן כניסה לגבים מעופשים ושחייה בסחי המזוהם שלהם תהייה חוויתכם מהתחום – כתבה על נחל דרגה פה). כנסו לכתבה של ירון רוזינר על קניונינג רטוב בישראל– שם כל המידע.

רק נאמר בקצרה מתוכה – כל הנחלים בצפון הארץ אסורים לגלישה והם בתחומי שמורת טבע, למעט החלק הקטן הזה שאנחנו מבקרים בו הפעם-  הנחל הזורם היחיד המותר לגלישה בארץ! זה מתחבר לשיחה מעלה: האם החסימות של רט”ג פה את הטבע מהציבור לא חרגו לרמות לא סבירות? אתם מוזמנים להגיב על כך עם דעתכם בתגובות לכתבה בפייסבוק של אאוטפאנל.

עובד יכול להדריך אתכם שם: 050-648-3109

מה להביא?

ראשית קחו בחשבון שהכל נרטב ושוחים עם התיקים, אז את הסלולרי הכניסו לשקית איטום מתאימה ואל תביאו דברים שחשוב שיישארו יבשים. את התמונות והסרט צילמתי רק עם ה GoPro Hero 7 Black (לכתבה על הגופרו).

קניונינג- השליטה בחבל מביאה אתכם למקומות יפים!

טריק מבעלי הנסיון: יש להם מיכלי אחסון עם מכסה נסגר הברגה אטומים למים. הנפח בתיק פחות קריטי אבל המשקל והאטימה הם שחשובים. אל המיכל מכניסים את האוכל והטלפונים והוא משמש כמצוף לתיק – אז אפשר פשוט לזרוק את התיק לפניכם למים והוא לא ישקע (גם התיקים עצמם של אנשי הקיניונינג בעלי חורי ניקוז למים וחומרים שאינם סופגים). אפשר להביא כלי אחסון כאלה מהמטבח שלכם שיעשו את העבודה לא רע (לא חייבים ציוד מקצועני לביקור מזדמן כמו שראינו שם, אבל כדאי שהכלים יהיו עמידים יחסית).

3 מפלי גלישה במסלול קצר יחסית

כאמור לנו לקח לסיים את הכל בקצב רגוע, ועם הפסקה באמצע בלי לחץ בכ 5:30 שעות. זה אומר לפחות 2 ליטר מים לאדם, כמה חטיפים או פירות וסנדביץ עיקרי אחד.

ירון רוזינר- מומחה הקניונינג ב OUTPANEL

אסור להכנס לנחל עם סנדלים- רק עם נעליים. הביאו ביגוד יבש, סנדלים/גרביים ונעליים לאחרי הטיול אליהם תחליפו ברכב.

הכל נרטב- נסו לא לסיים עם “אוי שכחתי את הסלולר בתיק בלי כיסוי אטום”

הטיול כולו הוא קצר ולא מעיק

לקח לנו כ 5:30 שעות ללכת את החלק הזה של נחל הזוויתן. מתחילים בפיצול שני רכבים בין נקודות ההתחלה והסיום, ומדלגים מזרחה אל ההתחלה. בסיום רכב שהושאר ליד משרד רט”ג ידלג עם הנהגים להחזיר את המכוניות מנקודת ההתחלה.

המים ביוני היו נעימים ולא קרים מדי

הולכים ברגל מרחק קצר ויורדים אל הנקיק השחור. קצת הליכה בצמחיה הסבוכה, בד”כ מחוץ למים, לפחות בהתחלה, ומגיעים אל המפל הראשון. בקבוצה היו איתנו משפחת רוזינר המקצוענית בחבל, המדריך עובד, ועוד חברים ממערכת אאוטפאנל. עבורי זו היתה הפעם הראשונה לעשות סנפלינג, ואחרי הדרכה קצרה על “יבש” הבנו את העניין. סה”כ נראה לא פשוט. בפינת מוחי, למרות שאני יודע שאין לי בעיות עם גובה, אני מקווה שלא אתקל באיזה פחד גבהים שטריגר חדש יגלה… אם יש לכם חשד שפחד גבהים ישתק אתכם בטיול, אל תגיעו לכזה מסלול בשום אופן!

הפעם הראשונה על שפת המצוק קצת מלחיצה (אחרי זה מתרגלים)

בסה”כ שלושה מפלים ירדנו בשלושה קטעי סנפלינג בנקיק השחור. השליטה בירידה קלה – יש ימין מאחור משחררת את החבל, ויד שמאל מסייעת בכל השאר. התנסינו במצב שני חבלים (חיכוך גבוה, קצת פחות זורם בירידה) וגם במצב אחד. רוב האנשים שיגיעו לפה יעבדו בקבוצה גדולה יותר וסביר שיהיו שני חבלים ושיטת שילוח מעט שונה מזו שאנחנו עבדנו בה בד”כ – כאמור חייבים מדריך מורשה.

היציאה מהנחל בעליה תלולה מהערוץ (כ 8-10 ד’ בקצב מהיר ורציף)

הגישה לתחילת הירידה היא החלק המאתגר בד”כ- על סף התהום. לאחר שאתם כבר בזווית, הכל בד”כ זורם: מקפידים על רגליים בפיסוק קל, ישרות יחסית ועם העקבים על הסלע. היו גם מקטעים של גלישה באוויר לגמרי- לא נרשמה מורכבות מיוחדת גם בהם.

מעניין לכם? הירשמו לניוזלטר השבועי שלנו פה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

זה לא קשה לאנשים בעלי יכולת גופנית טובה- המורכבות והלחץ הם בעיקר סביב האלמנטים של הבטיחות- שעבורם צריך מדריך אמיתי. המקצוענים סביבנו אגב, אחרי שהכינו את העמדות התפצלו- כשאחד היה למעלה להכין ולהדריך לפני הירידה, ואחד למטה אוחז בחבל עבור טכניקת גיבוי למקרה צרה שמאפשרת לו לעצור את הגולש.

עדיף באמצע השבוע כדי לא להתקע בפקקים

בסוף לפני הבריכה משחררים, ומגיעים למים. משם בשחייה ליציאה מהמפל, מה שאומר שלמסלול הזה צריך להגיע רק אם אתם יודעים לשחות מצוין! ילדים- להקפיד, שיהיו שחיינים טובים, ובד”כ מעל גיל 12.

חברים, נופים, מים- כיף בטבע

רוצים גם?

החוויה היתה מגניבה, קצרה ומדויקת. מדריך הסנפלינג המוסמך שלנו לא היה בסוף ולאד המיתולוגי- הוא חמק ברגע האחרון מהטיול ושוב לא הצלחתי לפגוש אותו. אבל חבר אחר הגיע: עובד יעקבי שעם חברת טיולים שיעבוד איתה ישמח להדריך אתכם במסלול ולהגליש אתכם במורד המפלים (להזמנות: 050-648-3109).

מאת: גיא חלמיש

אהבתם את התוכן שלנו? התחברו לערוץ הטלגרם! https://t.me/OUTPANEL