לתושבי המרכז שתמיד מקנאים בחברים מהדרום שגרים 15 דק מעין עקב, או מהחברים בצפון שמחלון המטבח שלהם תמיד מציץ החרמון. מסלול הטיול ברכס צור נתן הוא קרוב, קצר, משפחתי ומרהיב, נופים משכרים של השומרון והשרון, מבט פתוח לנוף מהכרמל ועד למישור החוף הדרומי.

טיולים משפחתיים הם תמיד קסם אמיתי, בעיקר אם באמת הצלחתם להתארגן מראש על מסלול טיול, מרחק הליכה, התאמה לכל הגילאים, מסעדה מתאימה שכולם יהיו מרוצים, כמובן שלא יהיו פקקים בדרך לשם ו/או בדרך חזרה. אם כל זה מתכנס לשבת אחת והילדים ממש התעניינו במה שקורה והוציאו את הראש מהסלולר שלהם, אז אתם באמת קוסמים…

הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

נקודת התחלה

מצפה הדר בסמוך למושב סלעית, כן כן יש את זה בוויז. הכביש עולה דרך צור יצחק, מקיף את צור נתן ובכניסה למושב סלעית ליד אזור התעשייה, נפנה למצפה הדר שם נשאיר את הרכב ונצא למסלול.

מסלול טיול משפחתי

תעודת זהות

  • סוג מסלול: מעגלי
  • דרגת קושי: קלה
  • התאמה: ילדים מגיל 5
  • זמן: 3 שעות
  • אורך: 5.85 ק”מ
  • טיפוס מצטבר: 159 מ’
  • נקודת התחלה: Waze
  • קובץ GPX
  • מפת המסלול: 

סיפור דרך

נתחיל בעליה לתצפית מצפה הדר לזכרו של הדר גולדין ז”ל שנפל בקרב בצוק איתן וגופתו עדיין מוחזקת בידי החמאס. במקום עמדת הסבר (מסבירן) שמומלץ להקשיב וללמוד על הדר גולדין ז”ל ועל המקום. התצפית ממוקמת בגובה 263 מ’ וניתן לראות ממנה את הר עיבל, הר גריזים, רכס איתמר, אוניברסיטת חיפה על הכרמל בצפון ואשדוד בדרום.

אני מאוד אוהב טיולים שממחישים מושגים שניתן בקלות להסביר אותם. ממצפה הדר הנהדר ניתן בקלות להסביר על המשמעות של הקו הירוק, הוא קו שביתת הנשק מסיום מלחמת העצמאות. שמו נגזר מצבע הסימון שלו במפות שביתת הנשק. עוד ניתן להסביר על “המותניים הצרות של המדינה” היא הרצועה הצרה בין השומרון לים התיכון שבאזור הצר ביותר בשרון המרחק הוא 14 ק”מ בלבד. למתקדמים אפשר להסביר על המבנה הגיאומורפולוגי של השרון בעזרת העזר המצורף:

הכפרים בשומרון וכך גם היישובים סלעית, צור נתן, צור יצחק יושבים במורדות הרי השומרון. את המרזבה ניצלו הטורקים כדי לבנות את מסילת הרכבת שפחות או יותר על בסיס התוואי שלה נסלל כביש שש וימים אלו נסללת שם מסילת הרכבת המזרחית. בגבעות החול האדומות (מכונות חמרה) הכפר טירה ומושבי השרון, בין שלושת רכסי הכורכר נמתחת מסילת הרכבת וכביש החוף. הגיאומורפולוגיה של השרון יצרה גם את מסלולם המפותל של נחל אלכסנדר ונחל פולג.

רכס צור נתן

אחרי התצפית נצא לדרך!

השביל שלנו מסומן בסמ”ש ירוק, לפעמים קצת קשה למצוא את הנקודה המדויקת שבה הוא מתחיל, אבל אל דאגה בחיפוש פשוט תמצאו אותו. השיטה המשפחתית הידועה שלנו היא לשלוח את הילדים כגששים קדימה ולמצוא את סימון השבילים הראשון.

השביל מושך לכיוון צפון ולאחר כמה מאות מטרים מתעקל לכיוון מערב באפיק הנחל שהוא יובל של נחל אלכסנדר הגדול שמתחיל את מהלכו באזור הכפרים “כור” (הוגים צור) ו”כפר עבוש”. הראשונים שהולכים יכולים להספיק לראות צבאים שמקפצים ומתרחקים בבהלה זהירה, מי שיהיה שקט כנראה יצליח יותר…

מסלול טיול משפחתי

לאחר כשני ק”מ של הליכה במקביל לערוץ כשמסביב כרמי זיתים קסומים ופריחה משגעת (בעונה), נגיע לעץ אקליפטוס ענק וכ 500 מ’ אחריו השביל שלנו והוואדי מתעקלים לכיוון דרום.

צור נתן

לאחר עוד כמה מאות מטרים בסמוך לעץ דקל קטן נמצא את עיינות דרדר. לא מצאנו במקום נביעה אבל יש בור מים ופעמים רבות בעונת החורף הבור מתמלא במים. מסביב בסלע הרבה שקערוריות המתמלאות במים בעונה, מראה מקסים. ליד עינות דרדר שביל סמ”ש כחול מוביל אותנו בעליה חזרה לכיוון מפה הדר, הנוף נפתח והלב מתמלא.

רכס צור נתן

בשיא הגובה עץ חרוב ענק ממנו תצפית יפה ומקום מושלם למנוחה ופק”ל קפה. מכאן יש שתי אפשרויות, הקצרה לחזור בחזרה למצפה הדר ולסיים את הטיול. האפשרות השניה והמומלצת יותר היא להמשיך דרומה לכיוון ביר אל חדב. לשים לב שבמפה ביר אל חדב מופיעה פעמיים. אנחנו צועדים אל ביר אל חדב הדרומית הסמוכה לנ.ג. 216, השביל לא מאוד ברור ולמעשה אנחנו הולכים במגמת הליכה דרומה בתוך כרם זיתים יפה ומטופח. 

לאחר כ 300 מ’ בקצה כרם הזיתים ואל מול נוף שומרוני מרהיב שמתחלף בנופי דרום השרון, נגיע לבור מים מקסים שעדיין פעיל. ניתן לפתוח את המכסה, ולשאוב מים מהבור עם דלי וחבל שבמקום. המים זכים וטעימים והשילוב של הבור והנוף המשגע נותנים תחושה של ימי קדם.

מסלול טיול משפחתי

מביר אל חדב המיוחד ממשיך שביל לא מסומן לכיוון מזרח. לאחר כ 300 מ’ נתחיל לחפש שבילים שעולים לכיוון צפון/צפון מזרח. בנקודה הזאת יש שבילים רבים, סינגלים פיראטיים של אופניים ושבילים שנפרצו ע”י אופנועי שטח שמחבבים גם הם את האזור. כך או כך חשוב להקפיד על מגמת עליה לכיוון כללי צפונה עד שנפגוש את השביל המוביל למצפה הדר, שביל לרכב 4X4 מסומן בסימון כחול. במצפה הדר מסתיים הסיבוב שלנו, ממליץ לעלות לעוד תצפית כדי לשאוף עוד שאיפה של נוף.

צור נתן

סיכום

מסלול קרוב למרכז ועם זאת לא מאוד מוכר ומטוייל. מתאים למשפחות עם ילדים שהולכים, במנשאים ומה שבא. תצפיות נפלאות לכל כיוון ונוף לשומרון ולשרון. הפריחה בתקופה זו מקשטת את המסלול בעוד שכבות של יופי. צאו לטייל ושמרו על הטבע.

לחובבי החומוס, בטירה מסתתר לו חומוס לול המעולה ששמו יצא למרחקים, אבל כשהמנה היומית שהוכנה נגמרת, החומוס נסגר. כלומר סיכוי נמוך למצוא את המקום פתוח אחרי השעה 14:00

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מאת: לביא זמיר
לביא זמיר הוא איש שטח וסביבה, חובב צילום, סיירות ריצות ואופניים. ביום יום מנהל את עמותת חוגי סיירות של קק”ל שמובילה את החינוך דרך השטח במדינת ישראל. במקביל מתנדב בשלוש עמותות נוספות וחבר מליאת מועצה אזורית לב השרון.
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: