בתקופת החורף, החרמון מתעטף בשלג, ונצפה למרחוק, למרחוק מאוד! בינואר השנה (2021), החרמון צולם מהרבה מאוד מקומות ברחבי הצפון (והמרכז). הנה המקומות וכך הוא נראה מהם כפי שעלה במיפוי החברתי שביצענו: 

 


אאוטפאנל בטלגרם- לחצו פה!


החרמון – רקע

החרמון, או בשמו הערבי ג’בל א-שייח’ (جبل الشيخ), הינו רכס מאורך, שנפרש על פני שלוש מדינות – ישראל, סוריה ולבנון, והוא ההר הגבוה ביותר בישראל.

שלג הר החרמון

פנורמה של החרמון, צולם מקריית שמונה. צילום ומיפוי: רתם אלינסון

שיא הגובה של ההר ממוקם במפגש הגבולות – סוריה ולבנון, וגובהו 2,814 מטרים מעל פני הים. שיא הגובה של החרמון הישראלי הוא 2,236 מטרים מעל פני הים.

ההר מהווה סמל משמעותי בתרבות הישראלית, ולא מכבר נקרא “העיניים של המדינה”. הנוף הנשקף ממנו מרהיב וחוצה גבולות, ובעיקר הוא מהווה מוקד משיכה למבקרים רבים בתקופת החורף כאשר הוא עוטה שלג צחור.

תצפיות על השלג בחרמון

החרמון שצולם מדרום הכנרת. צילום: מאור בן אשר

רואים מכאן את השלג? בואו נמפה את זה ביחד

אחד הדברים הבולטים בחרמון, הוא שבחורף, בשל תנאי ראות טובים, וגם כי הוא מכוסה בשלג, החרמון נצפה ממקומות רבים ברחבי הגליל, הגולן, וכן – גם מרכז הארץ! בסוף ינואר 2021, לאחר התכסותו בלבן, החרמון נצפה למרחוק, וצולם על ידי עשרות צלמים מקצוענים וחובבים מכל רחבי הארץ.

שלג פני קדם

החרמון כפי שצולם מפני קדם, מרחק של 200 ק”מ. צילום: יהונתן סלע

כגאוגרף, העוסק בין השאר במיפוי, חשבתי שיכול להיות מעניין לייצר מפה של כל הנקודות מהם צולם החרמון. אז מה יותר טוב מלהשתמש ב”חכמת ההמונים” לשם מטרה מטרה זו? כתבתי פוסט בקבוצת הפייסבוק “רודפי שלום, שלווה ושיטפונות” ובו בקשתי שמי שצילם את החרמון מוזמן לשלוח לי את התמונה ואעלה למפה פתוחה תוך מתן קרדיט לצלם/ת. הפוסט גרר כ-300 תגובות, כולל מעל 100 תמונות ומיקומים שלהן ברחבי הארץ.

מבוא חמה חרמון

החרמון שצולם ממבוא חמה, צילום: מאור עמיר.

מפת תצפיות השלג

את המפה יצרתי באמצעות מפות גוגל. במפה מופיעות נכון להיום 95 נקודות מהן צולם החרמון, ובלחיצה על כל נקודה נפתחת התמונה שצולמה כולל שם הצלם/ת. המפה הינה מפה אינטרנטית, הניתנת לצפיה מהמחשב ומהנייד.

מצפיה במפה אפשר לראות שהחרמון צולם מרחבי הגליל והגולן, ממבוא חמה, מכפר חרוב שבדרום הגולן, מקרני חיטין שבגליל התחתון, אך גם מנקודות מפתיעות הרבה יותר!

החרמון צולם (קולות תופים), מנתניה!, מהר מונטר שבמדבר יהודה!, והנקודה הרחוקה ביותר ממנה צולם החרמון (אמנם ב-2017 אבל עדיין נחשב), היא פני קדם על יד חברון, מרחק של מעל 200 ק”מ!!

הנה טבלה שמראה את המרחקים בין כל נקודת צילום לחרמון:

תמונות של השלג בחרמון

 

החרמון מנתניה

החרמון שצולם מנתניה (140 ק”מ). צילום: טל ברנע

מאת: רתם אלינסון

אהבתם? הצטרפו לניוזלטר השבועי שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים