אומץ מהו? לצאת לטייל בחול המועד פסח, ולחזור כדי לספר… הגענו אל נחל צאלים, אחד הנחלים הגדולים והמרשימים במדבר יהודה ואנחנו פה עם המתכון המלא לכמה רמות מטיילים:

אורכו כ 32 ק”מ, והוא מתחיל להיות קניוני מבריכת צפירה ומשתפל מזרחה עד שנשפך לים המלח. אם אתם מיטיבי לכת או מחפשים אתגר, במסלול המעגלי יש כמעט הכל מהכל, עליות, ירידות, צוקים, בולדרים, פריחה מדברית, נקודות תצפית, גבים והכי חשוב מעיין לקראת הסוף. 

אם אתם מחפשים משהו יותר קליל, המסלול השני מתאים גם למשפחות עם ילדים גדולים (למרות שראיתי גם שתי אמהות עם תינוק במנשא עושות אותו) והוא הלוך חזור לעין נמר דרך הנחל. 

המפה: מתוך עמוד ענן

17 ק”מ מעגלי – מעלה צאלים, גבי הרדוף ועין נמר

נקודת התחלה: חניון לילה נחל צאלים (בווייז)

החלטנו ספונטנית לילה לפני לצאת לטייל, התארגנו על מפת סימון שבילים (אולד סקול), ויצאנו על הבוקר לכיוון מדבר יהודה. המלצה ראשונה: לישון בחניון לילה קודם, זה חניון מסודר, עם מקומות מוגדרים למדורה, שירותי רט”ג ואפילו מיכל מים. זה מאפשר להתחיל את המסלול מוקדם וללכת בנחת.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של אאוטפאנל

סיפור דרך: התחלנו את המסלול בשעה 07:30, יצאנו מחניון הלילה על סימון שבילים שחור ואחרי כמה מאות מטרים עברנו לשביל הירוק. לאחר עוד כמה דקות הליכה פנינו לשביל הכחול למעלה, מעלה צאלים. מדובר בעלייה תלולה יחסית וברקע ים המלח שמתגלה יותר ויותר עם כל צעד למעלה. העליה מסתיימת במיקום מושלם בקצה לארוחת בוקר ותצפית ששווה את הכל.

אחרי עצירה קטנה, ממשיכים בשביל הכחול עוד כ2 ק”מ בעליה מתונה עד שמגיעים לפיצול שבילים כחול ירוק. פונים מערבה לשביל הירוק, שמגיע למעבר בין שני הרים וטיפוס תלול ומהנה במדרגות אבן טבעיות, משם ממשיכים עם השביל הירוק שמתרחק ומתקרב לגדות הנחל, עולה ויורד לנחלים קטנים. 

אחרי בערך ארבעה ק”מ השביל מגיע לגבי הרדוף, רצף של גבים בגדלים שונים בנחל. אפשר לרדת מהשביל ולעשות עצירה אבל כשאנחנו היינו שם הם היו ירקרקים ולא מאוד מזמינים, וידענו שעין נמר מחכה לנו. אני עוד חולמת לחזור לשם אחרי שיטפון כשהם מלאים וצלולים. 

גבים

עוד טיפוס קצר, ומגיעים לבמה עם הצצה על נחל צאלים לכיוון מערב ובמזרח ים המלח, ואז מתחילה ירידה של כ 2.5 ק”מ לכיוון עין נמר. רוב הירידה, כמו רוב המסלול, חשופה לשמש ויחסית מתונה. לקראת הסוף מגיעים לפיצול שבילים ירוק-כחול, פונים ימינה לשביל הכחול ואחרי כמה מטרים שמאלה לשביל השחור. משם יש עוד ירידה קצרה של 20 דקות קצת יותר מאתגרת עם מעברים צרים וכמה בולדרים. 

עין נמר

ואז, תופים תופים, הרגע לו חיכינו, עין נמר!

במבט על אי אפשר לראות את המעיין, אלא רק ערימה של בולדרים ענקיים. מדובר במעין נביעה יפיפה, מתוק, מוצל וקריר, שהוא המקום המושלם לעצירת צהריים אחרי יום טיול חם. הגענו אליו בשארית כוחותינו, ובשעה יחסית מאוחרת, אז היה לנו זמן רק לטבילה קצרה אבל מרעננת ונחוצה אחרי יום טיול ארוך שעדיין לא נגמר. 

יצאנו מעין נמר ב16:30 שעון קיץ, ממליצה לצאת עוד קודם בשביל לא להיכנס לדמדומים וללחץ חושך. יש שתי אופציות לחזרה מעין נמר לחניון לילה נחל צאלים. אחת לחובבי החבלים דרך גיא בהק, ואחת לחובבי הבולדרים דרך השביל הירוק. אנחנו בחרנו בבולדרים. 

לחובבי טיפוס בולדרים 

מעין נמר יוצאים על השביל האדום וממנו מתחברים חזרה לשביל הירוק, אל דאגה אתם תשימו לב מתי הפיצול לחלק הקניוני יותר שהוא גיא בהק ומצריך חבלים, אין ממש סכנה שתגיעו לשם. 

הכיוון ברור, מזרחה, החוצה, לכיוון ים המלח. הסימון פחות ברור. בכל אופן, עד החניון יש עוד בערך 4 ק”מ של טיפוס בולדרים, גבים נסתרים (ירוקים יותר ופחות) וצוקים מדהימים מעל. כאן תפגשו גם משפחות שעשו את המסלול מהחניון למעין וחזרה.

נחל צאלים

לחובבי החבלים – גיא בהק

אם מחליטים ללכת דרך גיא בהק צריך להקפיד על שלושה דברים 1. שיש לכם חבל 2. שיש לכם זמן 3. שיש לכם כוח. החבל נדרש בנקודה אחת ולמרות שלרוב יש שם איזה חבל תלוי תביאו חבל של כעשרה מטרים. המעבר בנקיק המבולדר לא מאוד מאתגר אבל לוקח זמן ולכן חשוב לוודא שאתם לא על הקשקש מבחינת שעות אור, אחרי יום הליכה ארוך זה גם חלק די מתיש. בשגרה אפשר לדלג על הקטע הזה ולא להפסיד יותר מדי, אולם כמה ימים אחרי שיטפון כאשר הנחל עוד קצת זורם הופך גיא בהק לחוויה מגניבה במיוחד של מים זורמים ומעברים מעט מאתגרים. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הישורת האחרונה…

יש שתי דרכים לסיים את הקילומטר האחרון של המסלול, דרך הנחל עם עוד בולדרים (מסלול שחור), או דרך הגדה הצפונית של הנחל שמתחברת לשביל של תחילת היום  (מסלול כחול ואז ירוק).

הגענו לחניון, עייפות אבל מאוד מרוצות. משם כבר זה סיפור אחר לגמרי על הפקקים של חול המועד חזרה למרכז…

למשפחות – בולדרים, עין נמר וחזרה

מתחילים בחניון לילה נחל צאלים, בדיוק כמו שתיארתי בהתחלה (מסלול שחור-עוברים לירוק-עוברים לכחול בירידה),נכנסים לנחל, מתחברים לירוק לטיפוס בולדרים עצומים בין גבים קסומים. מגיעים לעין נמר, לעצירת צהריים, טבילה מרעננת וכמה תמונות וחזרה באותה הדרך או דרך גיא בהק. 

כמה דברים אחרונים:

  • חשוב ממש – לבדוק סכנת שטפונות יום קודם, מדובר באחד מאגני הניקוז הגדולים באיזור. 
  • רוב המסלול חשוף לשמש ולכן אני ממליצה להתחיל מוקדם, עם מספיק מים (לפחות 4.5 ליטר לאדם) וכובע.
  • כשקראנו קצת על האיזור באינטרנט ערב לפני, היה כתוב שיש סכנה לגניבה של המכונית בחניון נחל צאלים… אנחנו חנינו ביחד עם כל עם ישראל, והרכב חיכה לנו שם, אבל קחו בחשבון…
  • וכמו תמיד, קחו כמה שקיות סופר בשביל לאסוף פסולת להשאיר את המסלול יותר נקי 🙂
כתבה וצלמה: ענבר חסידים
סייעו בהכנת הכתבה: שי יגל ודניה דאי