ספינת הקורונה הכניסה את עולם השיט לתודעה של כולם. מהי חופשת שייט, למי היא מתאימה, ואילו סוגים של חופשות כאלה יש? וכיצד השפיע הקורונה על העולם הזה?

מאת: דן אברהם ועדי ברקו, הופה יאכט

מהי חופשת שייט?

יש הרבה אפשרויות להפלגה בכלי שייט למטרות נופש, והמשותף לכולן הוא בילוי החופשה בתנועה על מים: בספינות ענק או על יאכטות בעלות 2 קבינות, וכל מה שבין לבין. כלי השייט יכול להיות חדש מהמספנה בעיצוב מודרני או אותנטי מהמאה ה19. זו יכולה להיות חופשת חמישה כוכבים או ברוח בה אתם משיטים את היאכטה בעצמכם ומכינים את האוכל האהוב עליכם. ניתן לבחור בהפלגה בה הבילויי בספינה על הפעילויות שבה הוא העיקר, וניתן לבחור בחופשה בה תגלו כמה שיותר על היעד בו אתם מטיילים ותתחברו לטבע ולים. אז בואו נצלול לאפשרויות השונות, ונבין מה מאפיין כל אחת ואחת מהן.


מתחברים פה לערוץ הטלגרם של Outpanel.co.il!


אוניות הקרוזים (השכרת קבינה)

אלו ההפלגות המתבצעות על כלי השיט הגדולים ביותר והן גם המוכרות ביותר. הפלגות אלו מלאות באטרקציות על כלי השייט עצמו, החל ממתקנים עבור הילדים, דרך קרקסים ועד קזינו. הפלגות אלו, הנושאות אלפי אנשים, נחשבות לבית מלון צף. לרוב, אוניות אלו מבצעות הפלגות למרחק רב, ולעיתים קרובות ישנם גם ימים מלאים של הפלגה בים, ללא ירידה לחוף. בהגעה לאחד מיעדי ההפלגה, האוניה עוגנת בדרך כלל בנמל מרוחק ממרכז העיר (עקב גודל האוניה) והגעה למוקדי התיירות דורשת התניידות נוספת התלויה במפליגים אחרים. הביקור ביעד לרוב קצוב ומותנה בחזרה לאוניה עד שעות הערב, שאז האוניה ממשיכה בהפלגה ליעד הבא.

 • גודל- ענק, אלפי מפליגים. ניתן להזמין קבינה ליחיד עד משפחה, או מספר קבינות.
 • עיצוב- מודרני.
 • פינוק- ברמת מלון 4-5 כוכבים.
 • חיבור ליעד- עיקר הבילוי הינו באוניה עצמה, ישנם ימי-ים בהם לא מגיעים ליבשה, הבילוי ביעדים קצר.

שייט נהרות (השכרת קבינה)

הפלגות אלו מתבצעות על כלי שייט מפוארים בינוניים, בדר”כ 100 עד 300 איש. הפלגות שייט נהרות מכוונות יעד ומתאפיינות בעצירה בנמלים רבים לאורך הנהר. בהפלגות אלו מפליגים כשעתיים או שלוש שעות ביום ומגיעים לעיר חדשה כמעט בכל יום. היות ולא מבלים זמן רב בשייט, יש מספיק זמן לחקור את אטרקציות הטבע או את חיי התרבות של הערים והעיירות שבהן עוגנת הספינה. חדשות טובות נוספות הן שברוב הפעמים, מחיר ההפלגה כולל גם את הסיורים הרגליים.

האווירה על ספינות שייט הנהרות היא יותר חברתית מאשר על אוניית קרוז, אך עדיין לא ממש אינטימית. בשל מספר קטן יותר של נוסעים, קל יותר ליצור קשרים חברתיים בשייט נהרות מאשר על אוניות קרוזים. במהלך הארוחות, אפשר לחלוק את אותו השולחן עם נוסעים אחרים וכך להכיר וליצור קשרים.

גודל- בינוני, עד כ 300 איש. ניתן להזמין קבינה ליחיד עד משפחה, או מספר קבינות.

עיצוב- מפואר ומודרני.

פינוק- ברמת מלון 5 כוכבים.

חיבור ליעד- הבילוי העיקרי הינו ביעדים אותם מבקרים.

שייט יאכטות קטנות ובינוניות 

הפלגות ים אלו יכולות להתבצע על כלי שייט מגוונים, החל ממונוהול או קטאמרן לקבינות בודדות, דרך גולטים (ספינות עץ רחבות מסורתיות) ועד מגה יאכטות מפוארות לכ 60 מפליגים. ההפלגה עצמה הינה לרוב עד 4 שעות ביום ולמרחקים קצרים (בהתאם למסלול הנבחר). לרוב, בחופשה שכזו, עוצרים ב2 יעדים שונים ביום (עצירות שנורקלים במפרצים שונים, כפרי דייגים, או עיירות מרכזיות). העגינה הינה במרכזים התיירותיים וזמן הבילוי ביעד הינו ארוך היות ולא מפליגים בלילה (ההפלגה והנופים המשתנים הינם חלק עיקרי בחוויה). ההפלגה ביאכטות שכאלו מאפשרת גישה קרובה למים וניתן להנות מספורט ימי או שחייה נינוחה בקלות ופעמים רבות. ניתן לבצע הזמנה ב2 אופנים- השכרת קבינה או הפלגה פרטית.

שייט

גולט מסורתית  צילום: Hopayacht

השכרת קבינה- הינה תחום חדש יחסית בחופשות השייט, שבו משכירים חדר (קבינה) כמו במלון. הפלגה שכזו מאפשרת הפלגה אינטימית ביותר עם מספר מועט של מפליגים, ושמירה על היתרון שאין צורך בגיוס קבוצה שלמה כדי לצאת להפלגה. אין צורך לבחור בין המסלולים או התוכניות של ההפלגה, הכל די אחיד. היות ויוצאים עם אנשים נוספים שבחרו להפליג באופן זה, ניתן גם להכיר אנשים ותרבויות חדשות.

הפלגה פרטית- הינה השכרת כלי שייט שלם למשפחות או קבוצות. בהפלגה זו אמנם יש צורך לגבש קבוצה (לאו דווקא גדולה) כדי לצאת להפלגה, אולם זוכים גם ביתרונות רבים. בהפלגה פרטית הכל יכול להיות מותאם באופן אישי, שלא כמו בחופשת השכרת קבינה או בחופשה על אוניות קרוז גדולות, שם רוב הפרטים מתוכננים מראש. הפלגה פרטית מאפשרת לכם להתאים אישית את כל ההיבטים של ההפלגה על פי רצונכם, כולל מסלול, תפריט-ארוחות ופעילויות.

חופשה זו דומה מאוד לחופשה בהשכרת קבינה רק שהיא מאפשרת גמישות רבה יותר ובחירת המשתתפים הנוספים בהפלגה.

 • גודל- קטן ובינוני, בדרך כלל עד כ 100 מפליגים. ניתן להזמין קבינה ליחיד זוג או שלישייה במקרים מסויימים, מספר קבינות, או הפלגה פרטית.
 • עיצוב- פשוט עד מפואר מאד.
 • פינוק- מספר מפליגים מועט, מאפשר יחס אישי עד VIP מהצוות. בהפלגה פרטית משיגים גם גמישות מלאה בפרטי ההפלגה.
 • חיבור ליעד- הקירבה לטבע וההגעה לנקודות שמתאפשרות רק ליאכטות בגודל הזה, מבטיחה חוויה מקומית ייחודית. 

שייט Bareboat / תעלות

שני סוגי הפלגות אלה, גם Bareboat וגם תעלות מתאפיינים בכך שמדובר בהשטה עצמית. ההבדל הוא שבהפלגת Bareboat נדרש לפחות חבר צוות אחד שהוא בעל רישיון מתאים, ולעומת זאת, בשייט תעלות, המתבצע על יאכטת-תעלות או האוסבואוט  – אין צורך ברישיון. בהפלגות אלו חופש זה כל הסיפור! אתם מחליטים מי בא איתכם ואתם יוצרים את המסלול עבור החופשה המושלמת שלכם! עשו מה שתרצו, בשלו את האוכל שלכם, הפליגו לאן שתרצו, תהנו מחופשה נפלאה!

הבדל נוסף מהותי בין Bareboat לתעלות הינו במיקום ההפלגה: Bareboat היא בים, ובתעלות – כמובן בתעלות. במשך מאות שנים, בני האדם יצרו תעלות במטרה להקל על התחבורה והמסחר. רק במחצית המאה האחרונה, הם גילו כי ניתן להשתמש בתעלות גם עבור פעילויות פנאי. כיום, התעלות הגדולות בעולם עדיין ממלאות את מטרתן המקורית; עם זאת, שייט תעלות הופך יותר ויותר פופולרי. שחייה היא אופציה נהדרת ב Bareboat, אך לעיתים רחוקות אופציה בשייט תעלות, אולם בשייט תעלות ניתן לשלב רכיבה על אופניים באופן מובנה בהרבה מהמסלולים. היתרון הגדול בתעלות הוא שמצב המים תמיד רגוע.

 • גודל- קטן, עד כ 12 מפליגים. מזמינים את כלי השייט במלואו.
 • עיצוב- מודרני: פשוט עד מפואר.
 • פינוק- הכל תלוי במפליגים עצמם, הם אלו שקובעים הכל.
 • חיבור ליעד– המפליגים יכולים להחליט כמה מבלים בעיירות וכמה מבלים במקומות מבודדים, אופי היאכטה מאפשר גישה לכל מקום וחיבור מושלם לטבע.

העדכון השבועי של אאוטפאנל – הכניסו מייל וקבלו כתבות מעולות:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים


הפלגת פלוטילה (הפלגה פרטית/קבינה/Bareboat)

הפלגה בפלוטילה הוא אחד התחומים העולים בעולם חופשות שייט. מדובר על הפלגה שבה מפליגות יחד מספר יאכטות, ועיקר החוויה היא ההפלגה בקבוצות. בדומה מאוד להשכרת קבינה, או השכרת כלי שייט להשטה עצמית, בהפלגת פלוטילה תוכלו לבחור בין יאכטות קטנות עד בינוניות, ולבחור האם תרצו צוות בהפלגה או תעדיפו לעשות הכל בעצמכם. גם כאן היתרון הגדול הוא ביקור ביעד חדש בכל יום, עגינה בערי נמל מרכזיות או סתם “בטן גב” ומנוחה על החוף. תוכלו למשל להתעורר לארוחת בוקר, לצאת לרכיבה של מספר שעות ביעד בו אתם עוגנים, לחזור לארוחת צהריים, להפליג ליעד הבא ובדרך לעצור לשחייה ושנורקל, ולהספיק ולהגיע ליעד הבא ולטייל בו לפני ואחרי ארוחת הערב.

 • גודל- קטן ובינוני, בדרך כלל עד כ 100 מפליגים. לרוב מדובר בהשכרת כלי השייט במלואו, ניתן למצוא גם השכרות של קבינה בודדת ליחיד או זוג ביאכטה המשתתפת בפלוטילה.
 • עיצוב- פשוט עד מפואר.
 • פינוק- לרב תלוי במפליגים עצמם.
 • חיבור ליעד- הקירבה לטבע, הגעה לנקודות מיוחדות ובתוליות המתאימות רק ליאכטות בגודל הזה, מבטיחה חוויה מקומית ייחודית. 

ניתן לשלב בהפלגות שלא מסוג קרוזים באוניות גדולות, גם פעילויות נוספות, כמו טיול רכיבת אופניים, צלילה, קיאקים, סאפ, שנורקלים. באופן ייחודי, ניתן לשלב אותם אפילו בהפלגות קבינה. תוכלו למשל להתעורר לארוחת בוקר, לצאת לרכיבה של מספר שעות ביעד בו אתם עוגנים, לחזור לארוחת צהריים, להפליג ליעד הבא ובדרך לעצור לשחייה ושנורקלים ולהספיק ולהגיע ליעד הבא ולטייל בו לפני ואחרי ארוחת הערב.

השפעת נגיף הקורונה על עולם הפלגות הנופש

היום כולנו כבר רואים שנגיף הקורונה משפיע על כולנו בחיי היומיום, ובטח כשמדובר בחופשות. כרגע הטיסות כמעט כולן מושבתות, רבים מאיתנו נמצאים בבידוד, וקשה אפילו לחשוב על חופשות בחו”ל. מעבר לכך, ענף חופשות השייט קיבל מכה קשה לאחר ש 2 ספינות הקורונה ביפן וארצות הברית נחרטו בלב הציבור כמקום הפצה של הנגיף, ונכון לעכשיו, עולם הקרוזים בספינות הגדולות נמצא בקיפאון לאחר הפגיעה הקשה בתדמיתו והדאגה לשלום הציבור. בתוך פחות משלושה חודשים ערך המניות של חברות הקרוזים הגדולות ירד סביב 60-80%.  המגמה הזו לא שונה ממגמת שווי חברות המלונות בעולם.

נישות אחרות, שהוזכרו מעלה, בעולם חופשות השייט, נפגעו גם הם כמו כל עולם התיירות, אולם לא בוטלו לחלוטין. נכון להיום המגמה בשאר ענפי חופשות השייט (שייט ביאכטות קטנות ובינוניות, שייט נהרות וכו’..) הוא דווקא דחיית החופשות למועדים רחוקים יותר, לדוגמא: מפליגים אשר הזמינו חופשות לחודשים הקרובים דחו את החופשה לספטמבר והלאה, מתוך האמונה שהמגיפה תלך ותדעך עד אז או לפחות תיחלש.  לקוחות שהזמינו לתקופות רחוקות יותר כמו הקיץ, עדיין לא ביצעו שינויים היות ולא ברור מה יהיה המצב עד אז. המפליגים בחופשות שייט שלא על אוניות קרוזים מבינים שהסכנה הכרוכה בחופשת שייט קטנה יותר עקב מספר מצומצם של מפליגים, או המשפחה/חברים בלבד בהפלגות פרטיות. לרבים בעולם, ישנה יכולת להגיע עצמאית (ברכב למשל) למגוון רחב של יעדים שמהם יוצאים לחופשת השייט, כך שאין צורך לעלות על מטוס. בהפלגות אלו, האפשרות הנהדרת של ביקור במקומות בתוליים ללא הרבה תיירים ותושבים, בהחלט מרגיעה את המפליגים שלנו.

נכון להיום, היציאה לחופשה באמצעות טיסה, נראית כדבר שרב בו הסיכון על התועלת, אולם כרגע נראה כי המצב לא ישאר כך לנצח. חברות נסיעות, כמו למשל זו שהקמנו ומשרתת את לקוחות הופה-יאכט, נותנות פתרונות להזמנת טיסות לתאריכים מאוחרים יותר עם מדיניות ביטולים גמישה מאוד.

הניתוחים שלנו בהתאם למצב, לפניות לקוחות ועדכוני הספקים, מראים שלא צפוי שינוי ניכר בחודשים הקרובים וצפויה הזמנה של חופשות נוספות בעתיד הלא רחוק על מנת לקבל מחירים אטרקטיביים יותר. שוק התיירות הפרטית ינוע לכיוון תיירות קבוצתית בהפלגות פרטיות, בה הנופשים מזמינים כקבוצה המכירה זה את זה, יכול להיות מדובר במשפחה מצומצמת או מורחבת, קבוצת חברים, קולגות או שותפים לפעילות אקסטרים. הדבר יבוא על חשבון תיירות בודדים או זוגות. ניתן לראות מגמה של לקוחות המנצלים את המשבר שגורם למחירי מבצע של הספקים, מדיניות ביטולים נוחה וגמישות עבור הלקוחות, המזמינים חופשות עתידיות ליעדים ותקופות הנחשבות יקרות בדרך כלל, תוך צפי להיחלשות הנגיף עד אז.


כתבה זו נעשתה בשתוף פעולה עם HopaYacht.com: אתר בינלאומי לחופשות שייט במגוון רב של יעדים, עם צוותים מקצועיים ומגוון מחירים. Hopayacht מאפשר למאגר להיות פתוח הן לציבור הרחב והן לסוכני הנסיעות.