מרתון תל אביב מתקרב, אז החלטנו להיענות להזמנה של מוי קסמן, שמפעיל סיורי ריצה תיירותיים בעיר המגניבה בישראל. 

צילם: גיאחה
פורסם במקור בפאנל הריצה: RUNPANEL.co.il

5 פאנליסטים הצטרפו לסיור שיצא מבית האצ"ל על הטיילת, עבר דרך נמל יפו, טיפס אל יפו העתיקה, ומשם אל נווה צדק, איזור רוטשילד, ואל הרחובות היפים של העיר הלבנה. ראינו היסטוריה עתיקה, באוהאוס, אקלקטי ושמענו סיפורים מעניינים על מבנים ואנשים שהקימו את העיר. הנה רשמים מצולמים מתובלים בקצת מידע ממוי ובתוספות שלנו… מומלץ לקבוצות ריצה, הפעלות בעבודה, והזמנה של חברים תיירים רצים שמבקרים אתכם בארץ. 

כולם מאוד נהנו וממליצים! זו ריצה כייפית בדופק נמוך של כ 10-12 ק"מ וכיף לגלות כל כך הרבה פינות שלא היינו מודעים להיסטוריה שלהן בעיר הלבנה. מי שרוצה לאתגר את עצמו בריצה ולהכניס אלמנט אימוני יכול לבחור בתפקיד הצלם ולתת אינטרוולים סביב הקבוצה, כדי למצוא נקודות מעניינות. למי שעצם המרחק מאתגר, נאמר שבכל זאת עוצרים בריצה כזו כמה וכמה פעמים לקבל הסברים על נקודות העניין שעוברים בהן. 

להזמנת סיור צרו קשר: 

מרתון תל אביב

עובדה 1: לתל אביב מגיעים מליון וחצי תיירים בשנה (ובשבת בבוקר הטיילת עמוסה ברצים בטירוף, ממש כיף לראות את זה)

תל אביב

עובדה 2: בתל אביב מתגוררים כמעט חצי מיליון תושבים. רבים מהם משלמים שכר דירה מוגזם לגמרי (אחרים מרוויחים אחלה כסף מהשכרת דירות מוגזמות לגמרי)

ריצת בוקר

עובדה 3: בתל אביב מתקיימת תופעת יוממות רחבת היקף – כ 64% מהעובדים בה מגיעים מבחוץ. השימוש בקורקינטים מתגבר והוא חיסל כמעט לגמרי את השימוש בתל-אופן (האופניים הירוקים) ובחשמלוקים. (למבחן קורקינט Koning בבייקפאנל)

ריצה

עובדה 4: השכונות היהודיות הראשונות מחוץ ליפו קמו החל מהרבע האחרון של המאה ה 19 (1887). 

ריצה

עובדה 5: השם הראשון שלה היה "אחוזת בית" ורשמית היא נוסדה ב 1909. את השם תל אביב הציע שינקין (היה שווה, קיבל רחוב) אחרי שהשם "הרצליה" נדחה…

סיור בתוך העיר

עובדה 6: במלחמת העולם השנייה הופצצה תל אביב שנשלטה על ידי הבריטים על ידי מטוסים איטלקיים (איטליה הפשיסטית לחמה לצד הנאצים). כ 100 אנשים נהרגו, בהם שאול שטיינוביץ- סבא של עורך ראנפאנל וצלם תמונות אלה.

ריצה ונוף

עובדה 7: הכרזת המדינה התרחשה בבית דיזינגוף בשדרות רוטשילד 16, שגם היה המוזיאון הראשון לאומנות בתל אביב . המוזיאון שכן במבנה עד 1971.

סיור בעיר

עובדה 8: הכנסת הראשונה היתה במבנה קולנוע קסם. היכן שהיום נמצא בית האופרה. הכיכר שלידו נקראת עד היום כיכר הכנסת (למרות שכמעט אף אחד לא יודע זאת).

סיור בעיר

עובדה 9: השעון בכיכר ביפו נבנה ביחד עם עוד עשרות מגדלי שעונים כאלו ברחבי האימפריה העותמנית שבא לציין 25 שנה לשלטון הסולטאן התורכי.

תל אביב

עובדה 10: כשכלבו שלום נבנה בשנת 1965 הוא היה המבנה הגבוה ביותר במזרח התיכון, אסיה, אפריקה ואוקיאניה (אוסטרליה). היו בו המדרגות הנעות הראשונות ובית הכלבו הראשון בארץ.

ריצה

עובדה 11: הקיוסק בתחילת שדרות רוטשילד הוא בית העסק הראשון בתל אביב. הוא הוקם ב 1910!

ריצת בוקר

עובדה 12:  השם הרשמי של כיכר הבימה הוא "כיכר התזמורת על שם לאונרד ברנשטיין" הוא היה מלחין, מנצח ופסנתרן יהודיאמריקאי. נחשב לאחד המלחינים האמריקאיים החשובים במאה ה-20.

סיור בעיר

DCIM100GOPROGOPR6385.JPG

עובדה 13: בינואר 1948 רכשה הסוכנות היהודית 21 מטוסים שהוצאו מכלל שימוש, העבירה אותם אל היקב הטמפלרי בשרונה והשמישה אותם כחלק מחיל האוויר שבדרך. 

סיור בעיר

עובדה 14:שדרות בן גוריון נקראו עד 1974 שדרות קק"ל. בעבר היה כאן גן החיות של תל אביב. מי שגדלו באזור מספרים שבילדותם היו שומעים את שאגת האריות בשעה שהיו הולכים לישון. גן החיות פונה בשנות ה-80', ובעלי החיים עברו לספארי ברמת גן.

ריצת בוקר

עובדה 15: המרינה של תל אביב הוקמה בראשית שנות ה-70, ובעת הקמתה הייתה המרינה הראשונה בישראל. כיום היא המרינה הגדולה בישראל ובה כ-400 יאכטות.

ריצה

עובדה 16: בית הממשל הטורקי: הסראיה, נמצא בכיכר השעון ביפו ושימש כמפקדה של המורדים הערבים במאורעות 1936-9 וכן כמפקדה של הכוחות העיראקיים שפלשו לארץ לאחר הכרזת המדינה. ב1.4.1948 פוצצו שני לוחמי לח"י מסתערבים את המבנה שהצמידו משאית חומר נפץ שהוסוותה כמשאית תפוזים.

בוקר עם ריצה

עובדה 17: בשנת 1913, ערב מלחמת העולם הראשונה, עברו בתחנת הרכבת שהיום היא אזור "התחנה" כ-183,000 נוסעים וכ-48,000 טון משא. התחנה ביפו פעלה באופן סדיר כמעט עד ערב מלחמת העצמאות.

טלגרם

עובדה 18: 

מעל 16,000 אנשים עשו מנוי על הניוזלטרים של הפאנלים- גם אתם מוזמנים, זה לא מציק (רק פעם בשבוע), זה מכיל כתבות ריצה מעולות, ואין בעיה להסיר את עצמכם בכל עת: 

הצטרפו חינם לשירות

הצטרפו חינם ותהנו מהתכנים האיכותיים שלנו ישירות לתיבת המייל שלכם.מאשר משלוח פרסום, דיוורים ועידכונים