“השביל הזה של הואדי ממשיך לצפת ומשם לחיפה ומשם חותך את הים עד לכרתים” בשירו של אהוד בנאי, פתח לנו סקרנות לא קטנה. אז לקחתי לי שני סופי שבוע ויצאתי למצוא את החוט המקשר של אהוד בין הגליל לאי היווני ואת הסיפור של השביל הזה מתחיל כאן.

השביל הזה מתחיל כאן, בין סניף בנק למעיין

“יוצא לאור” הוא שיר של אהוד בנאי שמתאר את הלילות שלו בצריף בואדי גלילי על יד המדורה עם נחמן פרקש שחי לצידו במערה. נחמן היה דמות צבעונית ולה פנים רבות: פושע נמלט, אלוף אגרוף, מתבודד, תמהוני ויש האומרים אפילו נביא. יצאתי בעקבות מסעו של אהוד למצוא את החוט המקשר שלו בין הגליל לכרתים או במילותיו של נחמן.

הרבה לפני שאהוד בנאי נהיה אהוד בנאי של כולנו, הוא ישב לו בצריף בואדי גלילי ליד צפת ניגן בגיטרה ופינטז על העולם הגדול. שבוע לפני הנסיעה סיפר לנחמן על תוכניותיו והוא ענה לו “אתה רואה את השביל הזה של הואדי? הוא ממשיך לצפת ומשם לחיפה ומשם חותך את הים עד לכרתים ואתה תעלה עליו ותפגוש את מי שאתה צריך לפגוש…”

בסופו של יום השביל שלו הוביל אותו לחיפה משם הוא עלה על אוניה והגיע לכרתים שנראתה לו עם עצי הזית והשקד שלה כפיסת גליל עליון שנסחפה אל הים כחול. 

אהוד

לא סלול לא תמיד מסומן, השביל הזה מתחיל כאן

אחרי לילה בוילה תהילה בראש פינה אנחנו מתחילים את שביל ההליכה המטפס בנחל ראש פינה, זו אותו השביל ממנו הגיעו ראשוני המתיישבים מצפת לגיא אוני -היא ראש פינה. השביל יוצא מבית הקברות של העיירה ולאורכו שלושה מעיינות. השעה היא שעת זריחה ובניגוד לאשת לוט, כאן כן מומלץ להביט לאחור. תצפיות מרהיבות אל הכנרת, אל עמק החולה ואל ההרים שמנגד, הרי הגולן. 

שבעה קילומטרים וצבירת גובה של כמעט חמש מאות מטר מחברים בין המושבה אל העיר צפת. אחרי שעתיים הליכה אנחנו נוגעים בבתים, ופונים אל העיר העתיקה. במצודת העיר ולצד המדרגות היורדות אל העיר העתיקה, נמצאות האנדרטאות של מגיני העיר והלוחמים. מסופר שהצלתה של צפת במלחמת השחרור מבוסס על מעשה ונס. המעשה היה שהתושבים התפללו כל הלילה. הנס היה לוחמי הפלמ”ח הגיעו על הבוקר. 

הצטרפו לקבוצה השקטה של אאוטפאנל בווטסאפ:
הצטרפו לקבוצות אאוטפאנל

בשמונה בבוקר העיר העתיקה עדיין מנומנמת, היידיש שגורה בפיות הילדים ההולכים אל בית הספר. העיר מקדימה את השינויים הדמוגרפים במדינה ובעצם צופה את העתיד המצפה לנו. האוכלוסיה החרדית גדלה ושינתה את אופייה של העיר. במקום בתי מלון הוקמו ישיבות, את ההזנחה אפשר לראות בסמטאות העיר העתיקה ובכל זאת מומלץ בחום לשוטט בסמטאות, לרדת בשכבות הסלע אל המאה ה 16, לבקר בבית כנסת אוהב, לטבול במקווה של הארי הקדוש ולחזור לראש פינה במונית. 

אהוד

חוצה את העיר, עולה על ההר, ממשיך על הים, ממשיך גם מחר

מהצריף שבואדי המשיך אהוד לחיפה ומשם באוניה אל כרתים. השנה היתה 1977 ואהוד היה בן 25. אנחנו כבר לא בני 25 ואין לנו זמן לשוטטות או לשייט בספינה, אז יצאנו לכרתים בטיסה ישירה של ישראייר ללינה בעיר העתיקה של חאניה. 

העיר השוכנת בצפון מערב האי, מציגה נמל ונציאני עתיק ועיר עתיקה עם סמטאות מרהיבות. העיר חאניה היא נקודת יציאה לקניונים של כרתים הנמצאים במרחק של שעה נסיעה בהרים. בחאניה נותר בית כנסת בשם “עץ חיים”, גורלם של היהודים בכרתים לא שפר עליהם, הם נאספו והועלו על ספינה בדרך למחנות הריכוז וספינת תקיפה בריטית הטביעה אתם עם טיל טורפדו.

כרתים

ההרים של כרתים

רכס הרי הלפקה אורי, הוא רכס ההרים הגבוה בכרתים. הוא ממוקם במערב האי, לא הרחק מהעיר חאניה. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס מגיעה לגובה של 2,453 מטר. בעבר שימשו ההרים כמקום מסתור לתושבים המקומיים, מהכובשים הזרים שפשטו על האי במהלך השנים. מהונציאנים ועד לגרמנים במלחמת העולם השנייה. בחודשי החורף פסגות ההרים מושלגות ואילו בחודשי האביב והקיץ ניתן לערוך שם טרקים רגליים.

כרתים

אל קניוני כרתים

עשרה ימים לקח לנאצים לכבוש ולהעיף את כוחות הברית מכרתים. דרך קניון אחד בשם אימברוס כוחות אנז”ק ברחו אל הים ומשם נמלטו בסירות לאלכסנדריה שבמצרים. בקניון אחר סמאריה שמו, הסתתרו במשך ארבע שנים הפרטיזנים היווניים. 82 שנה עברו מאז וכיום שניהם מסלולי טיול חד יומיים המזמנים אלפי מבקרים בשנה.

 

קניון סמאריה 

קניון סמאריה הוא פרויקט של יום שלם: 

  1. נסיעה בשעת בוקר מוקדמת אל הכפר Omalos שנמצא בהרים, כארבעה ק”מ מהכניסה לקניון.
  2. ירידה חדה אל הקניון והליכה לאורכו עד ליציאה מהשמורה.
  3. המשך הליכה רגלית של שלושה ק”מ מהיציאה מהשמורה אל הכפר איה רומלי שנמצא על החוף (ניתן לקחת מיניבוס בעבור שני יורו). 
  4. בשעת אחר הצהריים מעבורת מאיה רומלי לסוגיה שנמשכת 45 דקות.
  5. נסיעה בפיתולי ההרים עם מונית/ אוטובוס אל הכניסה לשמורה 5/50 יורו בהתאמה לכלי תחבורה.
  6. חזרה לחאניה.

אנחנו יוצאים מהעיר העתיקה של חאניה בשעה מוקדמת כדי לא להיקלע לפקק של אנשים בנחל (ישנו דיל תיירותי של אוטובוס מעבורת ואוטובוס חזרה שיוצא בשבע וחצי בבוקר מחאניה). 

על הקיר גרפיטי the only good nation is imagination אלא שהשעה מוקדמת והראייה שלי לא משהו אז הגרפיטי וגם החרוז מסתדר לי עם immigration, וכך קילומטרים רבים על השביל אני תוהה למה התכוון המשורר. לא צריך לספר מה גדולה הייתה האכזבה שגיליתי את הטעות. 

כרתים

בין אומלוס לנחל אנחנו אוספים מטייל קנדי שצעד אל נקודת הכניסה לשמורה. אנחנו מחליפים רשמים ומתחילים לצעוד, אך הוא צעיר קל רגליים ואנחנו שומרים על הברכיים נותנים לגורל להכריע אם נחלוק בסוף המסלול בירה מקומית. 

פתח השמורה נמצא בהרים בגובה 1200 מטר אותם נאבד במהלך היום בירידה לקניון. בשני הקילומטר הראשונים אנחנו מאבדים כ- 600 מטר בשיפוע ממוצע של שלושים אחוז. את ה 600 מטר הנוספים מאבדים לאורך המסלול בשיפוע הגיוני יותר. המסלול מחולק לפרקים עם נקודות מנוחה ועמדות שתייה כל קילומטר עד שניים. 

אהוד

בקילומטרים הראשונים ההליכה היא בשבילים כבושים היטב. התחושה היא של הליכה בהרי ירושלים או בגליל כשהיוונים מתעקשים לבנות אותם מעל לנחל ולא בקרבתו. שבילים מהונדסים היטב מלאים בחלוקי נחל מיובאים. 

חלקו המעניין של הנחל מתחיל בכפר הנטוש סמאריה וממנו אנחנו נכנסים לשלב הקניוני של המסלול. קירות הקניון דרמטיים עם קימוטים ותצורות מרהיבות, במקטע זה המכונה שער הברזל הקירות מגיעים לגובה 300 מטר ולרוחב 3 מטרים. השביל מפלרטט מצד לצד בגשרי עץ מתוקים מעל הנחל הזורם. בשעת צהריים אנחנו יוצאים מהשמורה שם אפשר לקבל מעט אנרגיה מהמאכל הלאומי: יוגורט עם דבש.

אהוד

כמה עשרות מטר משם נמצאת אנדרטה לזכרם של שישה מקומיים שנלקחו במקום הזה על ידי הגרמנים למחנה ריכוז ולא שבו. כל אדם הוא עולם ומלואו והמספר שש הוא משמעותי במיוחד לנו רק שאצלנו מדובר במיליונים. 

כרתים

סיומה של ההליכה בכפר Agia Roumeli הנמצא בדרום כרתים והיציאה ממנו היא אך ורק עם מעבורת לכפר Sougia. שעת יציאת המעבורת היא חמש וחצי בערב, אם הקדמתם תוכלו לרבוץ בים או לשוטט בכפר, ואם איחרתם לצאת מהקניון תאלצו להשאר לילה בכפר שזה לא אופציה רעה בכלל. אפשר גם כמובן לבנות מסלול  טיול רב יומי PTP עם לינה באיה רומלי משם אפשר לטפס לכפר נידח בהרים ולרדת ביום נוסף קניון אחר בשם ארדנה- קניון שהאטרקציה בו היא גשר למעבר רכבים בגובה 138 מטר שאפשר לתצפת ממנו אל הנחל ולקפוץ קפיצת באנג’י מהגבוהים בעולם.

אופציה רגועה יותר היא להגיע בשעת בוקר במעבורת, לטפס הלוך ושוב עד לכפר סמאריה הנטוש וכך מוותרים על המנהלות הקשות של הטרק הזה. 

בכפר אנחנו מתיישבים לדג על הגריל, צ’יפס ובירה להתאוששות לפני המסע חזרה לרכב. שעה של מעבורת ועוד ארבעים וחמש דקות במונית אל הרכב ומשם חזרה לחאניה סוגרים יום ארוך במיוחד.

קניון אימברוס

האח הקטן של סמאריה והקניון השני המתוייר בכרתים, הוא אלטרנטיבה סימפטית לסמאריה. כבר בעליה להרים סימנו שני מקומות לעצור בדרך חזרה.

  • כרם דואקיס – כרם ענבים לטעימות יין.
  • מוזיאון מלחמה שהוא בעצם אוסף פרטי של כלי נשק כתוצאה של ארבע שנות השלטון של הנאצים באי. 

חלק מהאוסף הוא מהקניון בו נמצאו המון פריטים מהבריחה החפוזה של החיילים הבריטים וחיילי אנז”ק אל הסירות שהמתינו להם ב Chora Sfakion. לא קשה למצוא את נקודת ההתחלה. מקומית עם בית קפה וניסיון רב של ציד תיירים, עוצרת רכבים מזמינה להחנות אצלה ולקנות בתמורה ממרכולתה. גם כאן שפכו היוונים אבנים מיובאות, אלא שכאן הנחל הצר אילץ אותם להתערבות מינימלית בשביל. 

אורכה של השמורה הוא שמונה קילומטרים ובו מאבדים 600 מטר. בחלקו הצר של הנחל הוא מטר וחצי ולמרות היותו יבש הוא מעניין יותר ומתאים יותר לילדים מקניון סמריה. יש שעושים זאת הלוך ושוב, הרוב ממשיכים לחוף הים ב Chora Sfakion או עולים על מונית בדרך חזרה.

חייב לאמר שאחרי הקניונים של ירדן הקניונים בכרתים הם מעט חוורים…מדובר בנחלים ולהם קטע קניוני לא ארוך, לא יותר ובכל זאת שווה לבקר.

מכאן נותר לנו להיכנס למוזיאון המשפחתי עם האוסף הלא יאמן של נשקים, קסדות, מימיות ועיתונים המתארים את הפלישה הנאצית והפינוי של בעלות הברית. כמובן שהכי התחברתי זה אל אופני הביסמרק הגרמניים עם הרמה הכפולה.

אחרית דבר

שנים לאחר מכן אהוד חזר לגליל לסגור חוב ישן לנחמן פרקש. חשב שאפילו מגיע לו תמלוגים על שיר הנבואה שלו, נחמן כבר היה איש זקן קטוע רגל שחי בקדיתא, הוא הקשיב לשיר ואמר שהשיר יפה אבל הוא לא זוכר שום דבר. לפעמים מבלי שנשים לב, מילים שאנו אומרים נחרטים בליבותיהם של אחרים. 

בשנת 2014 נחמן פרקש נמצא מת במערה במירון, חבריו מ”ראש פינה העתיקה” פרסמו מודעת אבל: “על נחמן פרקש, חבר, אלוף איגרוף, שודד בנקים ביש מזל, חוטף נמרים, שחמטאי טוב, חלילן בינוני, פילוסוף הומניסט, קורא מעמיק, איש שיחה קשוב, מרחיק נדוד, שוחר חופש וטיפוס ססגוני”.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

כתב וצילם: עזרא שהרבני
אם אהבת את התוכן שלנו, שתף אותו לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך – הנה פה במלבנים האלה: