נחל רחף הוא גן המשחקים האולטמטיבי. איפה עוד תוכל לעשות סנפלינג לגבים רעננים, לקפוץ לבריכות עמוקות ולהתגלש במגלשות רטובות וכיפיות? 

מאת: ירון רוזינר 

מומלץ – מצטרפים פה לערוץ אאוטפאנל בטלגרם!

קצת על הנחל (ותודה לוויקיפדיה)

נחל רחף הוא אחד הנחלים הנשפכים ממדבר יהודה לים המלח, סמוך להר אלעזר. ראשיתו של הנחל בבקעת קנאים שבין מצדה לערד ומכאן הוא יורד לחוף ים המלח. בערבית מכונה הנחל ואדי חפחף שפירושו “נחל רשרוש כנפיים”. לאורך מסלולו חתר הנחל כמה קטעים קניוניים מרשימים. 

הבדואים יושבי מדבר יהודה מחלקים את הנחל לשלושה קטעים על פי המבנה הטופוגרפי של הנחל (להלן), ומכנים כל קטע בשם אחר:

 1. בחלקו העילי חוצה הנחל את קמר הר קנאים, שם הוא עובר בקניון עמוק למדי שבו מפל בגובה כ-60 מ’. קטע זה מכונה בערבית ואדי אלנסורי (وادي النسوريّ) שפירושו נחל הנשרים. בעברית מכונה קטע זה נחל כידוד (ניצוץ).
 2. ברמת המדבר יוצר הנחל קטע קניוני נוסף שעומקו כ-20 מ’ ואורכו כק”מ אחד.
 3. החלק המרשים מכולם הוא חלקו התחתון של הנחל, שם חותר הנחל במצוק ההעתקים ויוצר נקיק עצום שעומקו כ-200 מ’ ובו סדרה של מפלים שלרגליהם מכתשות גדולות. בחורף מוצפות המכתשות במי שטפונות והמעבר בנקיק מחייב שחייה של ממש. המעבר בנקיק זה מחייבת ידע בגלישת מצוקים ובו נתרכז בכתבה הזו.

רחף שטף?

לנחל רחף אגן ניקוז קטן יחסית (80 קמ”ר) ושטפון בו יתרחש רק כאשר ירדו גשמים מספקים באזור ערד. הציפיה לשטפון בנחל הפכה למטבע לשון בקרב מי שעוסקים בקניונינג בישראל והשאלה “רחף שטף?” כבר הפכה לבדיחה עצובה. שנה שעברה הנחל שטף במאי ונתן לנו חודשיים של חגיגה והנה השנה הוא הפתיע ומערכת הגשמים של 01/11/2020 שהיתה הראשונה לעונה הביאה איתה שטפון חזק שניקה את כל הג’יפה מהגבים ומילאה אותם במים צלולים ורעננים.

מה צפוי לנו בנחל?

בניגוד לרוב נחלי ישראל המאופיינים בהמון הליכה ומעט מפלים אימתניים של עשרות מטרים, נחל רחף דומה יותר באופיו לנחל דרגה ויש בו סדרה של מפלים קצרים וחלקים אחד אחרי השני. הנחל מתחתר בקניון עמוק וסגור ונותן הרגשה דומה למעבר נחל בחו”ל. אתה מוצא את עצמך כל הזמן נע מגלישה על חבל, לשחיה, קפיצה, התגלשות על הטוסיק ופשוט לא מסוגל להוריד את החיוך מהשפתיים.

ניתן לעשות את הנחל בשני אופנים:

מסלול מלא – עליה לרמת המדבר של שעה וחצי ואז כניסה לנחל לחלק שנקרה רחף עליון. מנקודה זו תתחיל סדרת מפלים אותם נגלוש בעזרת חבלים, נעבור כמה גבים לא גדולים (ובטוח נרטב) עד שנגיע למפל הגדול (25 מטר) ובסופו גב ענקי בגודל של בריכת שחיה אולימפית ועומק של 8 מטרים. בתחתית הגב נוכל להנות, לטפס על “עמוד סלע” גבוה ולקפוץ ממנו. אחרי הגב יגיע גב נוסף ואחרון ברחף עליון אותו אפשר לקפוץ (זהירות) או לגלוש עם חבל. בסופו גב ענקי ושחיה ארוכה מאוד עד לסיום החלק העליון של  נחל רחף וההתחברות לנקודת ההתחלה של מסלול רחף תחתון.

רחף תחתון – זו הנקודה שמי שממש קר לו יכול לצאת בה ולברוח חזרה לרכב. בנקודה זו גם נפגוש משפחות שסתם באו להנות ב”גבי רחף” וקבוצות שבחרו לעשות את המסלול הקצר. העליה למסלול לוקחת כחצי שעה עד 45 דקות מהרכבים בקצב נינוח.

תחילתו של המסלול הקצר היא במפל שניתן לגלוש ממנו לגב עמוק או לרדת לצידו עם דרגיות עד כמעט תחתית המפל ומשם קפיצה של 3 מטר או גלישה לגב. בהמשך נפגש במגלשת סלע, גבים לתוכם נקפוץ ועוד גלישות מדהימות לגבים גדולים ומהנים. בסיום המסלול נפגוש במפל הגדול ביותר בנחל (30 מטר) ונגלוש עם חבל ממנו לקול תרועות המטיילים שהגיעו להשתכשך בגב בתחתיתו. בנקודה זו נתחבר לשביל ונצא חזרה לרכבים אליהם נגיע תוך 30 דקות קלות.

חשוב מאוד – שימו לב

 • כמה קר? שאלה מעולה. ככל שיעברו הימים המים עצמם יהיו יותר ויותר קרים. במקביל גם החורף מגיע ולכן ממש צפוי קור במים ומחוץ להם ויש חשש רציני להיפותרמיה. מכיוון שהנחל גם מפוצץ באנשים ולפני כל גלישה יש תור והמתנה ארוכה כשאתה רטוב הסכנה נהיית רצינית ומוחשית. ההמלצה שלי – חליפות נאופרן (צלילה/גלישה וכו’) או פשוט לא לטייל בעונה הזו
 • הנחל עצמו רטוב ומלא מים! הציוד כולו נרטב ונסיונות לא להרטיב תיקים פשוט יגרמו לכם להיראות מטופשים ולציוד חשוב ויקר להירטב ולהרס. הגבים גדולים, עמוקים ודורשים שחייה אמיתית. זה לא המקום לקחת ילד שלא יודע לשחות או לטייל עם הכלב. 
 • דברים חשובים שלא רוצים שירטבו עוטפים בתיק מיוחד אטום למים. גם קופסאות “קליק קלאק” מספקות אחלה אטימה. שקיות זבל כשמם כן הן, טובות לזבל ולא ממש יעזרו לעטוף את הטלפון ולמנוע ממנו להרטב 
 • רוצים שהתיק יצוף? להיעזר בו כמצוף לחצות את הגבים בקלות? שימו בתיק שני בקבוקי פלסטיק של ליטר וחצי ריקים ופקוקים ותודו לי אחר כך
 • טיול עם קבוצה מאורגנת בד”כ יקח יום שלם למסלול המלא אז תתארגנו בהתאם על אוכל ושתיה.
 • העליה לא מאוד קשה אך לא קלה למי שאינו מורגל בכך וכמובן חשופה לשמש. קחו כובע, קרם שיזוף והרבה מים
 • שמרו על הניקיון – הכי פשוט זה לזכור את המוטו “מה שנכנס יוצא”. במילים אחרות קחו אתכם הכל חזרה לרכב, גם אשפה אורגנית ריחנית ככל שתהיה.
 • לא עושים פיפי בגבים… קשה להסביר כמה זה חשוב. גם ליד הגב לא עושים פיפי ובטח לא משהו גדול יותר. מתאפקים כמו ילדים גדולים. זה לא ממש קשה.

עם מי מטיילים?

אם אתם יודעים קניונינג (סנפלינג) הרי ששיחקתם אותה והנחל פתוח לכם כל הזמן ובכל שעה. אם אתם לא יודעים אולי הגיע הזמן לעבור קורס מתאים ולהפוך לגולש עצמאיאם אתם יותר בקטע של הדרכה הרי שהיום כל החברות המסחריות מוציאות טיולים לרחף. חשוב לוודא שיש להם ביטוח וציוד מתאים ויאללה תהנו!

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים