לילות הקיץ הקסומים נותנים לנו הזדמנות נהדרת לצאת לשטח ולהנות גם כשחם. כאשר הירח מלא וזורח הרי שצפויה לנו חוויה ייחודית ושונה מכל מה שהכרנו

מאת: שי יגל

שביל ישראל באופניים בריצה בלילה

אם אתם לא רוכבי אופניים אתם כנראה לא מכירים, אז אספר לכם שבשנים האחרונות הולך וקם שביל ישראל באופניים, ולמה אני מספר לכם את זה? הרי אתם לא רוכבי אופניים. אז אני מספר לכם את זה כי נורא כיף לרוץ עליו, וכיף במיוחד לרוץ עליו בלילה, והכי כיף לרוץ עליו בליל ירח מלא. 

ממש עכשיו מושלמת בניית השביל המדובר בין ערד לכפר הנוקדים- בערך חמישה עשר ק״מ של סינגל ברור,  רחב ונוח. מושלם ללילות הקיץ החמים בהם ירח מלא עולה לאיטו מעל ים המלח (מוטיב חזור בכתבה).

פנס ראש, קצת מים, ואתם רצים אל עומק המדבר, משאירים את אורות העיר ערד מאחור, והפנים אל ים המלח. השביל כולו מאוד ברור והניווט בלילה נוח. הריצה במגמת ירידה עם קצת עליות שיהיה מעניין, והמרחק שווה לכל נפש. תחילתו של המסלול באזור המלונות הישן של ערד סמוך למצפור מואב (תכתבו בוויז). 

אני לא יודע איך אתם אוהבים את הרגעים שלפני הריצה שלכם, אבל אני אוהב אותם עם קפאין. אני יושב במצפור מואב מביט אל הרי מואב מוציא את המקינטה והגזיה, שומע את המים מבעבעים ופורצים במעלה הצינורית דרך הקפה שניטחן לא מזמן כנגד חוקי הגרביטציה, ריח הקפה הטרי ממלא את אויר המדבר, זה הזמן להוציא את הכוסות הקטנות, לסגור את הגז ולתת לפיזיקה להכין קפה. השמש כבר שקעה, הקפה כבר נלגם ומיד יעלה הירח. אני מהדק את וסט הריצה, מוודא שיש מים, בודק שוב את פנס הראש, מחזיר את המקינטה למקום ומתחיל לרוץ. השביל נוח השיפוע מפנק, לד זפלין באוזניות והקפאין בדם. אני מתחיל די מהר בכל זאת ירידה, חוצה את ערוצו של כידוד מעט קצת לפני העליה, האמת במפה היא נראתה יותר קשה.
רגע של מישור, הוא נגמר מהר, השלוחה הארוכה שמעל חלקו העליון של נחל רחף ממש מולי, אני מאט, לרוץ מהר פה זה כמו לרכב מהר נחל פרצים, לא רעיון טוב. האורות של כפר הנוקדים מתקרבים ואויר המדבר חמים ויבש, מים עכשיו בירה אחר כך. אני נכנס בריצה לכפר הנוקדים, נעמד מול ברז המים הקרים ושוטף את אבק המדבר וזיעת הריצה.

 

נחל פרצים: לילה לבן על אופניים בהר סדום

אני חובב רכיבות לילה, בעיקר בקיץ אבל לא רק. יש משהו משחרר בחושך שרק אלומת הפנס מחברת בין הרוכב לבין העולם, כל דבר שמחוץ לאלומה הזו הוא חושך. רכיבת לילה בירח מלא היא האמצע שבין אלומת האור הצרה של הלילות החשוכים ובין רכיבה באור יום. 

כשרוכבים בלילה מוטב לרכב להאט, בלי למהר, אחרת זו פשוט רכיבת יום עם פנס. ובטח ובטח שמגיעים לקלאסיקה כמו נחל פרצים, מסלול מעגלי שנראה כאילו לפני כמה מיליונים שנים כשהתחילו להתחתר הנחלים בסלע החאוור הרך, הם כנראה חשבו על רכיבת אופניים בליל ירח מלא. 

הקיץ באזור הר סדום ומישור עמיעז שבו מתחיל ונגמר הטיול, קשוח, אפילו קשוח מאוד. הטמפ׳ ברוב שעות היום מאפשרת טיגון ביצה על מכסה המנוע של הרכב, לכן אין באמת טעם להגיע לתחילת מהסלול לפני שיורד הלילה, שגם הוא חם. קחו את הזמן, עצרו במסעדת כפרוצ׳קה לפיצה נהדרת ובקבוק יין לבן קריר של תחילת ערב, עברו בתחנת הדלק וקנו קרח לבירה של סוף הערב, תגיעו למישור עמיעז בדיוק שהירח עולה מעל הר סדום. 

ההכנות ליציאה לא מורכבות והן כוללת ציוד חובה: אופניים תקינים, קסדה, פנס, פלסק עם משקה איכותי וזהו, כל השאר אופציונלי. 

יש כמה אפשרויות להתחיל מהן את המסלול, אולם הכי נוח להתחיל מחניון הלילה המחודש במישור עמיעז. ההגעה נוחה ברכב פרטי. המסלול עצמו כולל ירידה בנחל פרצים ועליה בערוץ המקביל של נחל סדום, המסלולים מסומנים לא רע ותאכלס אין פה יותר מדי איפה לטעות מעבר לנקודה שבה שני הערוצים נפגשים שהיא ברורה למדי. 

הרכיבה במסלול מתאימה גם לרוכבים שאינם מיומנים ברכיבת שטח והיא נוחה ומתונה ברובה. 

תחילתו של המסלול מלווה בכניסה דרמטית לחלקו העליון והקניוני של נחל פרצים, הרכיבה בחלק הזה מעט מאתגרת אבל שום דבר שהליכה קצרה לא פותרת בקלות. עם הירידה בערוץ, הקניון נפתח והדרך הופכת נוחה יותר, אור הירח הנופל על סלעי החוואר הלבנים והרכים הופך את הרכיבה לחוויה מיוחדת. מי שמרגיש בנוח מוזמן לכבות את הפנס ולרכוב רק לאורו של הירח. הדרך לחזרה עולה בערוץ נחל סדום המקביל ומביא את הרוכבים הנרגשים בחזרה אל מישור עמיעז ואל הבירה שכבר קרה כקרח.