כמוני כמוכם חייב למצוא תעסוקה לילדים. ללמוד לעשות קשרים בחבל יכול למלא בכיף כמה שעות תעסוקה ומי יודע, הידע עוד יתברר כשימושי.

מאת: ירון רוזינר 

במסגרת קורס קנינוניג בסיסי נדרש התלמיד להכיר כמה קשרים חשובים שישמשו אותו לחיבור החבל לעגינה, לחיבור בין חבלים או למטרות נוספות כמו יצירת נקודת בטיחות באמצע החבל. יש המון קשרים אך נציג פה חלק מהקשרים המרכזיים, הנפוצים והשימושיים ביותר. בנוסף נוסיף קשר בונוס מענין מאוד.

ציוד נדרש – חבל בעובי 9 מ”מ או יותר באורך של 2 מטר. ניתן לרכוש בכל טמבוריה וממש לא צריך חבל סנפלינג יעודי בשביל ללמוד את הקשרים. גם חבל דק יותר יעבוד יופי אבל יהיה יותר קשה לעבוד איתו.

לולאת שמינית

הלולאה הנפוצה ביותר. משמשת ליצירת לולאה בראש החבל אותה נוכל לחבר לבולט העגינה בעזרת טבעת יעודית. הקשר נחשב חזק ובטוח.

קשר הצלה

מוכר גם בשמו האנגלי Bowline. הקשר מגיע מעולם הימאות ויחודו הוא שניתן לקשור אותו גם ביד אחת ולכן שימושי במצבי חירום בהם ניתן ביד אחת להאחז בחבל ובשניה ליצור לולאה סביב המותניים ולקשור את הקשר.

בניגוד ללולאת שמונה, קשר הצלה ניתן להתרה בקלות גם אחרי שהוא מועמס ומכאן גם חסרונו הגדול והוא הסכנה שיפתח כשאין עומס. כדי להתגבר על כך תמיד נגבה קשר הצלה בסיומת מתאימה שתבטיח שלא יפתח.

קשר הצלה:

 

קשר הצלה ביד אחת:

 

פרפר אלפיני

לעיתים נרצה לייצר לולאה באמצע החבל כדי להתחבר אליה, לעקוף פסילה וכן הלאה. אפשר לייצר לולאה כזו בעזרת לולאת שמונה אך בגלל נושא של כיווני משיכה ועומס נעדיף לולאה שהשרכים יוצאים ממנה לכוונים מנוגדים ולא מקבילים. למה פרפר? שאלה מעולה. יש שאומרים שיש דמיון כלשהו בין הלולאה לבין פרפר עם כנפיים. נסו ותחליטו לבד.

 

פרפר אלפיני שיטה 1:

פרפר אלפיני שיטה 2

קשר בוהן

כן כן.. זה פשוט שם נורא יפה לקשר הכי בסיסי שכולנו מכירים. תקראו לו קשר סבתא, תקראו לו איך שאתם רוצים אבל יש לו שימושים גם בעולם הטיפוס והגלישה. באנגלית השם שלו יותר מרשים Overhand knot.

בסרטון יש גם בונוס קטן שמראה איך עושים קשר שמינית שזה כמו לולאת שמונה רק על חבל אחד.

קשר מוט

זוכרים שהיינו בצופים, בנוער העובד או בני עקיבא? איך מחברים את השמיכה למוט של האוהל? נכון.. עם קשר מוט. זה קשר מעולה לייצר לולאה שניתן לפרק יחסית בקלות אחרי שהיא מועמסת וגם להזיז את מיקומה על החבל ולהתאים לפי הצורך.

כמו עם קשר בוהן גם לקשר מוט יש שם מדליק באנגלית – Clove Hitch. 

הנה סרטון מעולה שמראה בהתחלה איך עושים קשר מוט סביב מוט חסום (שלא ניתן להשחיל אותו לתוך הלולאה משום צד) ואיך עושים קשר מוט שניתן להשחלה על מוט. ממליץ להתמקד בחלק השני של הסרטון.

קשר אזיקים

קשר הבונוס שלנו. אם נמאס מהילדים סופית או סתם רוצים קצת לתבל את השעות אחרי שהם הלכו לישון הקשר הזה הוא בשבילכם. הבסיס הוא קשר מוט ולכן אל תקפצו לפה לפני שאתם שולטים בקשר מוט.

שימו לב מה קורה בסרט ובעיקר לנקודה בה הלולאות של קשר המוט מושחלות אחת בשניה. זה הסוד של הקשר.

תהנו….