אני שוכב במיטה, האקמול סוף סוף מתחיל להשפיע, אני מרגיש את הזיעה הקרה שבאה כשהחום יורד. כבר אפריל כל עניין השפעת כבר היה אמור לעבור מזמן, אני מנסה לקרוא, זה לא עובד, אני נרדם ומתעורר אחרי כמה דקות, מרגיש קצת יותר טוב. מסתכל בתחזית, הולכים להיות כמה ימים חמים, טוב שיש גב מים במסלול המתוכנן, אם אני בכלל יהיה בריא מספיק ללכת לטייל. אחרי יומיים קשוחים אני מרגיש טוב יותר, לא מושלם אבל מספיק כדי לצאת לטיול שתוכנן שנה מראש, וסה״כ לא ארוך במיוחד. 

מאת: שי יגל

הצטרפו לערוץ אאוטפאנל בטלגרם!

קצת מים קצת כובע ואני מוכן, שישה אולי שבע ק״מ לכל כיוון, חונים בחניון לילה צין – חווה, עולים לעין של הר רכב, יורדים לגב זרחן, טובלים, חזרה פחות או יותר באותה דרך, מזג האויר חם אבל לא דרמה, אולי עשרים ושש עשרים ושבע מעלות. עשר בבוקר, האוויר עדין קריר, ככה זה באביב, החום בא לאט והולך מהר. 

ההליכה נוחה, הנוף מקסים, בקעת צין נפרסת מולינו הרי אדום מאחורינו ורכסי חתירה ומחמל מצדדינו. גב זרחן, יש מעט מקומות כל כך יפים בנגב, שאלוהים תכנן גבים, גב זרחן היה המודל שלו. ככה זה אמור להיות: חתור בסלע הקשה, בתחתית מפל קטן, גג עם חור במרכזו, מושלם. 

המים קרים, אנחנו יוצאים מעט רועדים לפני הקפה. אחת בצהרים זמן לחזור, יוצאים לדרך. אחרי כמה דקות אני כבר קצת עייף, העייפות מפתיעה אותה, אין סיבה להיות עייף. אני חושב לעצמי, טוב צהרים, מים קרים, אז אולי זו עייפות סבירה. עולים חזרה להר רכב, משטח רחב ידים חשוף לחלוטין של סלעי צור שחורים, השמש חזקה הסלעים חמים. סה״כ שלושה ק״מ או משהו כזה והרוב בירידה, אז נכון אני קצת יותר עייף והרגלים קצת יותר כבדות ממה שחשבתי, אבל בסדר כבר נמצא את הנאקב הנחמד הזה. חצי שעה ואנחנו באוטו. אני מרים את הראש מסתכל בשעון, ואז מסביב, הראש שלי כבד, ומעט מסוחרר, והאמת שאנחנו ממש לא איפה שחשבתי שאנחנו. עוצרים, מוציאים מפה. אני מרגיש איך הראש הסחרחר שלי הופך להיות סחרחר יותר, כשאני מבין שממש לא הייתי בכיוון. הלכנו שלושה ק”מ לכיוון קצת אחר אז נשארו עוד שניים לפחות. 

אני נעמד. הסלעים יותר חמים מהאוויר, יש לנו בערך ליטר מים, לא הרבה יותר. הולכים שוב, הפעם בכיוון הנכון, אבל הולכים לאט, הרבה יותר מדי לאט. זה הזמן ליחידת חילוץ? לשבת אין טעם, הבעיה היא החום, אני שותה כמה שלוקים זה לא עוזר בכלל. אני נזכר בשני לוחמי סיירת מטכל שמתו ממכת חום בהרי אילת. ממילא למות בדרך לk2 אבל בדרך לגב זרחן? פדיחה. 700 cc זה מה שיש לנו, אני שופך חצי מזה על הראש שלי ומרטיב את החןלצה. פתאום מרגיש שיש בכל זאת קצת רוח, כמה דקות ואני מתחיל ללכת בקצב קצת יותר נורמלי. ההשפעה נמשכה רק כמה דקות ושוב אני דועך. הקרור הבא כבר מביא אותי פחות או יותר שלם לאוטו. 

מה היא בעצם מכת חום? 

מכת חום היא סכנה גדולה כשיוצאים לטייל בארץ, ובמיוחד שמטיילים במדבר. עונת המעבר ותחילת הקיץ הן תקופות מועדות במיוחד למכות חום. כדי לא להיפגע ממכת חום הכי טוב לא לחטוף אחת, אבל אם כבר חטפתם מכת חום, חשוב לזהות שזה המצב ולטפל בהתאם.  

נדגיש: זו אינה סקירה רפואית מלאה אלא עקרי הדברים בלבד, חשוב לכל מי שיוצא לשטח ללמוד לעומק את הנושא שהוא אחד מגורמים המוות הפציעה הקשה המרכזים ביותר שיש. 

מכת חום היא מצב גופני בו חום הגוף עולה כתוצאה מפעילות גופנית ובגלל חום הסביבה, ואינו מסוגל לקרר את עצמו. חום הגוף עולה מעל 40 מעלות, אולם עוד לפני 40 מעלות אתם עלולים לסבול מתשישות חום- זה בעצם השלב שמגיע לפני מכת החום עצמה, טמפ׳ הגוף עולה והתפקוד הגופני יורד. 

גורמי סיכון

 1. חוסר איקלום- לגוף האדם יש תכונה נפלאה: הוא מסתגל לסביבתו, ויודע להתמודד טוב יותר עם חום אחרי שהוא מסתגל למזג אוויר חם יותר. לכן דווקא ימי האביב שאינם בהכרח חמים כמו בקיץ, עלולים להיות הכי מסוכנים כי הגוף אינו מאוקלם לחום. 
 2. התאוששות ממחלה- גם אם אתם כבר לא ממש חולים אלא כבר כמה ימים אחרי הגוף עדיין חלש והסכנה למכת חום עולה. 
 3. התייבשות– אפשר לקבל מכת חום גם ללא התייבשות, אבל אם לא שתיתם מספיק הסיכוים בהחלט עולים. 
 4. עור ״שרוף״– מריחת קרם הגנה מונעת עור אדום וחם אשר מוריד את היכולת של הגוף לקרר את עצמו ומעלה את הסיכוי למכת חום. 
 5. פעילות בשעות עומס החום- הימנעו מפעילות בשעות החמות של היום, גם אם בחרתם לטייל בקיץ החם מצאו מקום לנוח בשעות החמות. לכו מוקדם בבוקר או אחה״צ. 
 6. אלכוהול– כן אם שתיתם מלא ערק במדורה בלילה הקודם הסיכוי שלכם לפתח מכת חום עולה. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

סימפטומים של מכת חום

אחד הקשיים במכת חום היא שהיא עלולה להופיע כמעט ללא סימפטומים, לכן יש להתייחס ברצינות לכל עייפות בלתי מוסברת, או לאחד הסימפטומים האחרים:

 1. עייפות
 2. עור חם ואדום
 3. בלבול וחוסר אוריינטציה
 4. יובש
 5. סחרחורת
 6. אובדן הכרה

טיפול

 1. קודם כל מזעיקים עזרה כמה שיותר מהר – מחייגים 100 למשטרה. 
 2. קירור כמה שאפשר, הרחקה מקרקע חמה, מציאת צל.
 3. הרטבה היא פעולה הכי יעילה שאפשר לעשות, הרטבה של הראש בלי להרטיב את הפנים כדי למנוע כניסה של מים לפה ולאף. 
 4. במידה והפגוע יכול לשתות, יש לתת לו לשתות הרבה מים.