הקיץ בפתח ואיתו הזדמנות נפלאה לגיחות רטובות וקרירות שיפיגו את החום הישראלי. בכתבה אמליץ על טבילה בעין חרדלית הנהדר, ועל עוד מספר אטרקציות בגליל המערבי. הכינו את בגדי הים והכובעים ובואו נצלול פנימה אל תוך החוויה הבאה שלכם.

מאת: רתם אלינסון
הצטרפו אלינו: ערוץ אאוטפאנל בטלגרם 

נחל כזיב-עין חרדלית

נחל כזיב הוא אחד מהנחלים היחידים בגליל שמקיים בחלקו זרימת מים רציפה לאורך השנה. בנחל, שראשיתו במרומי הר מירון וסופו בחוף אכזיב בים התיכון צפונית לנהריה, קיימים מספר מעיינות שמזינים מקטעי זרימה נהדרים המזמנים טבילה מרעננת בקיץ. בחלקו המזרחי של הנחל, נובעים עין זיו ועין טמיר-שני מעיינות עם זרימה איתנה, שמזינים פלג איתן לאורך כל השנה. לאחר מספר קילומטרים נפסקת זרימת המים, ומתחדשת שוב במקטע עין חרדלית.

עין חרדלית הוא אחד מהמקטעים של נחל כזיב שהולך וחודר לתודעת קהל המטיילים בשנים האחרונות- הממוקם המקטע ממוקם בחלקו המערבי של נחל כזיב. המעין נשאב בעבר, וכיום, כחלק ממגמת השבת המים לטבע, מימיו משוחררים לאפיק נחל כזיב, ומייצרים מקטע רטוב וקסום בינות לצילם של עצי הדולב וצמחיית נחלים עשירה.

ההגעה לעין חרדלית (ניתן לכתוב ב waze חניון עין חרדלית) היא מכיוון כביש 70, בין שלומי לצומת כברי, פונים מזרחה בצומת עבדון-מנות, לאחר הפניה ממשיכים ישר (ולא עולים למנות) אל עבר מושב עבדון, ולאחר נסיעה קצרה פונים ימינה בדרך צדדית אל עבר חניון עין חרדלית.

כאן תמצאו את עין חרדלית (מיפוי: רותם אלינסון)

לאחר שפניתם ימינה סעו לאט בכביש המשובש, עד שמשמאלכם ובצמוד למתקן מקורות תפנו שמאלה לחניה במגרש עפר. לאחר החניה, חוזרים לכביש, ובו הולכים מזרחה, עוברים בשער קטן להולכי רגל וממשיכים על שביל ג’יפים מסומן כ-300 מ’ עד ההגעה למים.אחד הדברים המעניינים במקטע עין חרדלית הוא השתנות הנחל ומדרונותיו לאורך עונות השנה, על כל הנושאים הקשורים בכך. החל מזרימת המים שהולכת וגוברת בחורף ובאביב, ואף לעיתים מייצרת שטפונות עוצמתיים, דרך פריחה שתלויה בעונה, לדוגמא-פריחת האחירותם בסוף האביב, ופריחת שיח האברהם והפטל בקיץ-סתיו, וכך גם הממשק האנושי שתלוי בעונות השנה-בעונת הקיץ המרחב עמוס מטיילים (ולכן ההמלצה להגיע בשעות הבוקר המוקדמות/אחה”צ מאוחרים), ובחורף יש פחות ופחות מטיילים.

עונות השנה במקטע עין חרדלית

מומלץ ביותר להגיע בשעות הבוקר המוקדמות, כי סביב השעה 9:00 המקום מתחיל להתמלא במבקרים, וחוויית היציאה חזרה לכביש הראשי הופכת לסיוט.

*שימו לב שעין חרדלית ממוקם בתחומי שמורת טבע, על כל הכללים הכרוכים בכך, ובנימה אישית-לא להשאיר זבל במקום:)

שיטפון בעין חרדלית דצמבר 2019

אטרקציות נוספות באזור

את הביקור בעין חרדלית מומלץ ואף רצוי לשלב עם אטרקציות נוספות שיש לגליל המערבי להציע. דוגמאות לאטרקציות הן תצפית נפלאה ממערת קשת-נסיעה לא רחוקה מעין חרדלית, והליכה בשביל נח אל נקודת התצפית, או לחילופין אתר הנקרות שבראש הנקרה (בתשלום), בשילוב עם צעידת אחרי צהריים ושקיעה ברצועת החוף שבין ראש הנקרה לאכזיב.

בדומה לעין חרדלית, כל הגליל המערבי משתנה עם עונות השנה, לדוגמא, השמיים והעננות של הסתיו מייצרים נופים מקסימים של שקיעות זהב, ומי הים והמעיינות שוברים את החום הקשה של יולי-אוגוסט. 

עלי עצי הדולב המזרחי על רקע תכול השמים

מיטיבי לכת או מיטיבי לסת?

כמובן שמיטיבי הלכת הם גם מיטיבי לסת, ואיך אפשר בלי קצת מזון לגוף ולנשמה? אז גם מהבחינה הזו, לגליל המערבי יש מה להציע-והרבה! בקרבת עין חרדלית תוכלו לבחור להתפנק בסוגי מזון שונים, להלן המומלצים שלנו:

  • פיצה טובה- תוכלו למצוא בפיצריית פורנטו בתחנת הדלק של גשר הזיו.
  • חומוס- חומוס אליהו באותה תחנת דלק בימות השבוע (סגור בשבת). בכפר יסיף הרחוק יותר יש את חומוסיית סמי בתחנת הדלק של קיבוץ בית העמק, או את חומוס אבו אדהם במרכז כפר יאסיף.
  • בית קפה- חמוד וטעים תוכלו למצוא בקיבוץ ראש הנקרה – תושה בייקרי
  • אוכל לבנוני- טעים תוכלו למצוא במסעדת הארזים בשלומי מסעדת ארזים
  • גלידה מ ע ו ל ה תוכלו למצוא בבוזה בתרשיחא – בוזה, פשוט גלידה
  • כנאפה טובה – הרחיקו מעט לממתקי יאסר מדאח בכניסה למעיליא, או לממתקי אבו אל וואליד אל אסלי בכפר יאסיף.
  • לאטרקציות נוספות גלשו באתר אוצרות הגליל

אל תפסידו כתבות מעולות מאיתנו, הרשמו לעדכונים, רק פעם בשבוע באימייל: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים