האביב בפתח, ואיתו הפריחה הנפלאה, זרימות הנחלים, פכפוך המעיינות, והטבע שקורא לכולנו לצאת ולתור אותו. הצפון הירוק כולל בתוכו נופים מרשימים, וטבע איכותי, אשר הולך ומוריק בחורף ובאביב. בכתבה הבאה ריכזנו עבורכם את הנחלים המומלצים בצפון לטיולי נחלים: 

אאוטפאנל גם בטלגרם- הצטרפו פה!

1. נחל כזיב – פנינה פראית בגליל המערבי

נחל כזיב הוא אחד מהנחלים היחידים בגליל שמקיים בחלקו זרימת מים רציפה לאורך השנה. בנחל, שראשיתו במרומי הר מירון וסופו בחוף אכזיב בים התיכון צפונית לנהריה, קיימים מספר מעיינות שמזינים מקטעי זרימה נהדרים המזמנים טבילה מרעננת בקיץ. נחל כזיב כולל בתוכו מספר מסלולי טיול פופולריים, ברמת קושי משתנה. אחד המסלולים האפשריים מוצע פה. הנחל מתאים לכל עונות השנה, ובאביב ניתן למצוא בו פריחה נהדרת של מיני צומח שונים.

נחל כזיב

נופי נחל כזיב. צילום: רתם אלינסון

2. נחל דישון – נופים מרשימים, וזרימה מקסימה בחורף ובאביב

נחל דישון הוא נחל מרכזי המנקז חלק גדול מהגליל העליון המזרחי. הנחל, שערוציו העליונים מתחילים עוד במורדות הר מירון טומן בחובו שלל נופים, מהמרשימים שיש לארץ ולגליל להציע. הנחל כולל בתוכו מגוון אפשרויות ומסלולי טיול, ומומלץ לטייל בו בעיקר בחורף ובאביב, כאשר יש זרימה בנחל, ומדרונותיו עוטים פריחה מרשימה. על המסלול המומלץ מבחינתנו תוכלו לקרוא בכתבה הבאה. 

נחל דישון

נחל דישון בזרימה חורפית. צילום: רתם אלינסון

 

3. נחל עמוד – נחל איתן עתיר ערכי טבע ונוף

נחל עמוד (ויובלו נחל מירון) מתאימים לטיול בכל עונות השנה – כל עונה והייחודיות שלה. הנחלים ממוקמים בתחומי שמורת טבע של רשות הטבע והגנים, והטיול בהם כרוך בתשלום. הנחלים כוללים בתוכם מספר אפשרויות טיול, כאשר נקודות העניין הפופולריות והמומלצות הן עין יקים (תינה) ובריכות שכווי. 

נחלים מומלצים

זרימה צוננת בנחל עמוד עליון. צילום: רתם אלינסון

למשפחות מומלץ לטייל בנחל מירון, ובנחל עמוד עליון, כאשר הכניסה למסלול היא מכיוון מבואת הכניסה הממוקמת בסמוך ליישוב כפר שמאי. בתקופת האביב מומלץ לטייל גם בנחל עמוד תחתון, הכולל בתוכו את העמוד המפורסם שעל שמו נקרא הנחל, ובסמוך אליו את עין עמוד הקסום.

נחלים בצפון

מפה של הנחלים כזיב, דישון, עמוד ומירון. הכנת המפה: רתם אלינסון

4. נחל חרמון (בניאס) – טבע פראי ועשיר, מפל, זרימת צוננת ונקודות עניין

נחל חרמון, המוכר יותר בשם הבניאס, הוא אחד מיובליו של הירדן. הוא מתחיל את זרימתו ממעיינות הבניאס אשר במורדות החרמון, וזורם אל עבר עמק החולה דרך מקטע קניוני מרשים. הנחל הינו נחל איתן, המקיים זרימת מים בכל עונות השנה. בנחל מספר אפשרויות טיול, אשר כוללות בתוכן את המסלולים שבתשלום (מעיינות הבניאס ומפל הבניאס), ומסלולים שאינם בתשלום, אשר הנגיש מהם הוא המסלול שמתחיל מהישוב שאר ישוב. הנחל כולל בתוכו ערכי טבע, וזרימת מים צוננת ומרעננת בעיקר בימי הקיץ, אך לנחל יש מה להציע גם בחורף ובאביב.

מסלול בנחל חרמון

נופי נחל חרמון. צילום: רתם אלינסון

5. נחל תבור – הגליל התחתון במיטבו

נחל תבור הינו נחל מרכזי בגליל התחתון המזרחי. הוא מציע נופים גליליים משובחים, במיוחד באביב, עת התורמוסים פורחים במדרונותיו, והכל ירוק. הנחל כולל מסלולי טיול, ואפשרויות טיול מגוונות, הן מקיבוץ גזית, וגם למי שמחפש אפשרות מתונה יותר, מכיוון כפר קיש. **מי הנחל *אינם* ראויים לרחצה!

טיולי נחלים בצפון

נחל תבור וברקע הר תבור. צילום: שני גרץ

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

6. עין חרדלית – מים צוננים בנחל כזיב

עין חרדלית הוא אחד מהמקטעים של נחל כזיב שהולך וחודר לתודעת קהל המטיילים בשנים האחרונות. המקטע ממוקם בחלקו המערבי של נחל כזיב. המעין נשאב בעבר, וכיום, כחלק ממגמת השבת המים לטבע, מימיו משוחררים לאפיק נחל כזיב, ומייצרים מקטע רטוב וקסום בינות לצילם של עצי הדולב וצמחיית נחלים עשירה.

היתרון של עין חרדלית הוא בכך שהוא ממוקם לא רחוק מחניון הרכבים, ומאפשר הגעה זריזה וקלה אל המים.

כנסו לפירוט ההמלצה לטיול בעין חרדלית

מעיין לרחצה בצפון

עין חרדלית. מים קרירים לכל המשפחה. צילום: רתם אלינסון