כל אחד חייב שתהיה לו לפחות אחת כזו ולפעמים לוקח זמן למצוא את האחת שתתאים לך. השאיפה היא שלא להרגיש אותה, למרות שאי אפשר בלעדיה. מסכה לצלילה חופשית – קווים לדמותה.

מסכת צלילה, היא פריט ציוד בסיסי ביותר. בכל סוגי הצלילה משתמשים בה, והיא משפיעה על כל שדה הראיה ונקודת המבט שלנו בצלילה. מסכה לא מתאימה יכולה להרוס את חוויית הצלילה ולהציק, ומסכה טובה משדרגת את הצלילה והופכת אותה לצלילה נעימה וזורמת. במאמר הבא ננסה לתת קווים מנחים לבחירת מסכת צלילה חופשית. מה כדאי לבדוק וממה צריך להיזהר וגם מה עושים נגד אדים במסכה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מה מיוחד במסכה לצלילה חופשית?

נתחיל בשאלה מה ההבדל בין מסכה לצלילה חופשית לבין מסכה לצלילת מיכלים או לשנרקול? בצלילה חופשית אנחנו עוצרים את הנשימה וצוללים לעומק, ולכן דרושה לנו מסכה בעלת נפח פנים קטן. בזמן ההעמקה האוויר במסכה הולך ונדחס, ובמסכה נוצר ואקום שיכול לגרום לשטפי דם בפנים. כדי לאזן את הלחץ במסכה אנחנו נושפים מעט אוויר מהאף כשהיא מתחילה להדחס, וכך אנחנו מאזנים את הלחץ במסכה. אם נשתמש במסכה עם נפח פנים גדול היא תדחס יותר, ונצטרך גם להשתמש ביותר אוויר כדי לאזן אותה.

מסכה בעלת נפח פנים קטן, פחות נדחסת, ולא נצטרך להשקיע הרבה אוויר בהשוואת הלחצים במסכה. זו גם הסיבה שיש לצלול עם מסכה המכסה את האף והעיניים ביחד, ולא עם משקפי שחיה, ללא חיבור בין האף לחלל המסכה. כי אין אפשרות לאזן אותה. בדרך כלל, הקטנת נפח הפנים של המסכה תקטין גם את העדשות ואת שדה הראיה. יש צוללים המעדיפים מסכה קצת יותר גדולה עם עדשות רחבות, ויש שמעדיפים נפח נמוך ועדשות קטנות. ככל שצוללים עמוק יותר, כך כדאי להקטין יותר את נפח המסכה.

מסכת צלילה

מסכה לצלילת מיכלים ומסכה לצלילה חופשית – מי יותר קטנה?

אז מה צריך לבדוק במסכה לצלילה חופשית?

הזכרנו את הנפח הנמוך, לאחר מכן נבדוק שהמסכה נוחה וגם אוטמת. לכל אדם יש מבנה פנים שונה, וגם אם אקח את המסכה שכולם ממליצים עליה, אם היא לא תתאים למבנה הפנים שלי היא תפריע לי בצלילה. מסכה שלא מתאימה מתמלאת במים ובאדים במהלך הצלילה. האוויר בורח והיא יכולה להיות גם לוחצת ולא נוחה להשוואת לחצים. אז אל תחפשו את המסכה הממותגת והיקרה, או לחילופין את הזולה, פשוט חפשו את המסכה המתאימה והנוחה לכם.

מסכת צלילה

דגמים שונים של מסכות לצלילה חופשית

איך יודעים שהמסכה מתאימה? מודדים אותה. מניחים את המסכה על הפנים, בלי הרצועות, שואפים אוויר מהאף ובודקים אם נוצר ואקום ואם המסכה נצמדת היטב לפנים. חשוב לבדוק ולהרגיש אם היא נוחה לכם. האם נוח להחזיק איתה את האף ולהשוות לחצים, ולוודא שהיא לא לוחצת ומכאיבה באזור המצח או האף. אל תתפשרו על הנקודה הזאת – לא קונים מסכת צלילה בלי למדוד.

מסכת צלילה

מבנה המסכה

המסכה והעדשה

העדשות בכל מסכה לצלילה צריכות להיות מזכוכית מחוסמת, העמידה ללחץ המים. לכן יש לוודא שעל העדשה כתוב Tempered או שמסומנת האות T. מה עושה מי שמרכיב משקפיים? פעם צללתי עם מישהו, ובשלב מסויים קלטתי שהוא לא רואה אותי במים, ואני בעצם צולל ללא בן זוג שמאבטח אותי. הבנתי שאני לא יכול להמשיך לצלול איתו כך, אז לראות במים זה חשוב. אמנם אפשר לצלול גם ללא מסכה, אבל כדי לאבטח את בן הזוג שלכם צריך לראות אותו גם מרחוק.

אם מדובר במספר נמוך אפשר להסתדר ללא משקפיים, וגם העדשה של המסכה מגדילה קצת במים. יש צוללים המשתמשים בעדשות מגע עם מסכת הצלילה, החיסרון הוא שעם כניסת מים העדשות יכולות ליפול ולהעלם, אני גם חושש משילוב של עדשות מגע וצלילה לעומק רב. האפשרות השניה היא מסכה עם עדשות אופטיות. יש כמה דגמים של מסכות שניתן להחליף בהם את העדשות לעדשות אופטיות, במספרים שונים. זהו פתרון יותר יקר ויותר נוח. גם כאן חשוב למדוד קודם ולראות שדגם המסכה מתאים ונוח לכם.

מסכת צלילה

מסגרת קשיחה או גמישה

המסגרת היא החלק שמחזיק את העדשות במסכה, ויש שני סוגים של מסגרות. ברוב המסכות המסגרת של העדשות עשויה מפלסטיק קשיח, וזה נותן למסכה חוזק ויציבות.יש מסכות בהן המסגרת עשויה מגומי, זוהי מסגרת גמישה. מסגרת גמישה מאפשרת ליצור נפח פנים קטן יותר, ובזמן ההעמקה, גם כשהאוויר במסכה נדחס, המסכה מתקפלת ופחות לוחצת על הפנים. הגמישות של המסכה מאפשרת גם לאחסן אותה במקומות קטנים, כמו כיס במערך. מצד שני, הכיפוף של העדשות לפעמים קצת מעוות את שדה הראייה, וכשנתקרב לקרקעית היא תראה קצת מעוגלת.

מסכת צלילה

מסכה עם מסגרת ומסכה ללא מסגרת

אבזמים ורצועות

מאפיין נוסף שכדאי לשים אליו לב הוא אבזמי הרצועות. יש מנגנונים שונים של הרחבה והצמדה של הרצועות, חלק קלים יותר לתפעול וחלקם פחות. חשוב לשים לב גם לנקודת החיבור בין האבזם לרצועה. בחלק מהמסכות האבזם מחובר למסגרת הפלסטיק, ובחלקן האבזם מחובר לחצאית הסיליקון של המסכה. חשוב לבדוק שהחיבור חזק, יש חיבורים שנקרעים ומתפרקים עם הזמן.

מה עושים נגד אדים במסכה לצלילה?

אדים במסכה זה אחד הדברים המעצבנים ביותר. כל רגע המסכה מתמלאת באדים, הראיה מתערפלת וצריך שוב להוריד ולשטוף את המסכה. יש כאלו שמורחים משחת שיניים או סבון על המסכה, כדי למנוע הצטברות אדים. אני מעדיף לשרוף את העדשות לפני השימוש הראשון. בחלק הפנימי, על מרכז העדשה עוברים עם מצית למשך שתי שניות ולא יותר. זו פעולה שעושים פעם או פעמיים והיא מפחיתה את האדים בצורה משמעותית. חשוב להזהר לא להתקרב עם הלהבה אל הסיליקון כדי שהמסכה לא תיפגם. לפני הכניסה למים מעט רוק על העדשה ושטיפה במים, זה עוזר למנוע אדים במהלך הצלילה. ברוק יש חומרים המונעים הצטברות של אדים.

לפעמים האדים על המסכה נגרמים כתוצאה מנשיפת אוויר מהאף. לא מעט צוללים נושפים מידי פעם קצת אוויר בצלילה, מבלי לשים לב. זה קשור ליכולת ההפרדה בין נשימת הפה לנשימת האף, ולשליטה על הנשימה, אז שימו לב שאתם לא נושפים. נשיפה אחת כדי להשוות לחצים לא תיצור אדים, אבל הרבה נשיפות קטנות של אוויר לח לאורך האימון, יגרמו להיווצרות אדים.

אם בכל זאת המסכה שלכם מתמלאת באדים, תרסיס נגד אדים יפתור את הבעיה. אני תמיד מחזיק בקבוק קטן במצוף, בשביל חניכים עם מסכות ערפיליות. התרסיס יוצר שכבה שמנונית על העדשה המונעת את הצטברות האדים.

מסכת צלילה

מסכת צלילה חופשית – לפעמים אפשר גם בלי

סיכום

בהצלחה עם בחירת המסכה ותמיד נראה רק טוב. אם מדדתם את המסכה בחנות והיא התאימה, וכשהגעתם למים היא פתאום לא נוחה, אל תמהרו להתאכזב. מסכה חדשה היא כמו בגד חדש, לפעמים לוקח זמן להתרגל אליה, ולמצוא את המיקום הנכון, אז תנו למסכה שלכם את הזמן, עד שהיא תסתדר. עוד טיפ קטן, נסו גם מידי פעם להסיר את המסכות, ולהרגיש את המים ישר על הפנים, זו הרגשה נהדרת ומשחררת.