החורף הגיע ואיתו עונת הטיולים במדבר. זו הזדמנות נהדרת לספר לכם על המסלולים שילדים הכי אוהבים, עם לא הרבה הליכה והמון אקשן של סולמות, מאחזי יד, מפלים ואם יהיה לנו מזל החורף אז גם לא מעט גבי מים. 

בכל רחבי הארץ ובמיוחד מדבר הותקנו בחלק ממסלולי ההליכה סולומות ומאחזי יד כדי שכולנו נוכל להגיע בקלות למקומות שבעבר דרשו חבלים וציוד מיוחד. המסלולים האלו אינם דורשים ידע מקדים או יכולות מיוחדות ומתאימים כל מטייל שרוצה קצת אדרנלין גם בטיול משפחתי.  

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

נחל תמר

הקלאסיקה של מסלולי הסולמות, כמה שהוא מפורסם ככה הוא כיף. אי אפשר באמת לכתוב על מסלולי סולמות במדבר בלי להתחיל איתו. תחילת המסלול מעט מעל צומת הערבה לכיוון דימונה, בנקודת תצפית יפה שבה גם אפשר להשאיר את הרכב. המסלול לא מעגלי ולכן יש שתי אפשרויות, האחת הקפצת רכבים אל סיום המסלול, והשניה ללכת את המסלול הלוך וחזור. אם המסלול אינו עמוס זו האפשרות העדיפה, גם פחות זמן וגם יותר כיף. מנקודת התצפית מוצאים את סימון השבילים שיורד אל תוך ערוצו של נחל תמר, ותוך כמה דקות אתם כבר באתגר הראשון של היום. בהמשך המסלול שאינו ארוך ישנם כמה מהסולמות הגבוהים בארץ.

ילדים סולמות

 אל דאגה הסולמות יציבים ובטיחותיים והירידה בהם סה”כ דומה לירידה בסולמות בגן שעשועים. מה שבאמת חשוב בנחל תמר זה תזמון ההגעה. אתם לא רוצים להיות שם כשהמסלול צפוף, אז תמצאו את עצמכם מבלים בתורים שמזכירים את דיסנילנד יותר מאשר טיול במדבר. הזמן הטוב ביותר הוא מוקדם בבוקר – מוקדם 7:30-8:00 לא מוקדם 10:00. אבל גם אחה״צ מהשעה שלוש המצב בדרך כלל סביר. סיום המסלול סמוך לכביש 90 ליד נקודת שאיבת מים של מקורות. יש חניה, פח, ואפילו מותר לישון שם בשטח. 

  • זמן הליכה כארבעים דקות נטו, בזמנים עמוסים יש תורים ארוכים בסולמות.

נחל ברק 

בעומק הערבה, סמוך לערוצו הענק של נחל פארן הגדול בנחלי הנגב, נמצא אחד האזורים המיוחדים ביותר בארץ. האזור נקרא צוקי חידוד ולפעמים נקרא אצבעות פארן. מדובר בסדרה של ערוצים תלולים המתחתרים בסלע הקשה בסדרה של מפלים וגבי מים. אחד הערוצים האלו הוא נחל ברק שעל שמו נקראת גם הרמה שממנה יורדים הערוצים לכיוון נחל פארן והערבה. בקניונו המדהים של הנחל שללא ספק מתחרה על תואר הקניון היפה ביותר בישראל, מתפסים בסדרה של סולמות, חבלים ומאחזי יד – לונה פארק בטבע. בסופו של דבר הולכים על שביל צר למדי מעל הקניון היפה, ויורדים חזרה בשביל מעט תלול.

 הכניסה למסלול מתחילה בנסיעת שטח שאפשרית לכל רכב אבל דורשת זמן וסבלנות, סעו לאט. מחניית הרכבים ממשיכים עוד כשני ק”מ עד תחילת הקניון. עם רכב שטח אפשר להתקדם ממש עד פתח הקניון. אחרי שיטפונות מתמלאים גבי המים שבנחל, והמעבר בהם מחייב שחיה. הלונה פארק הזה נהיה גם לפארק מים. מיקומו המרוחק יחסית הופך אותו לצפוף פחות ממסלולים אחרים, למרות שבחגים ובמיוחד שהגבים מלאים, גם פה יהיה טוב להגיע מוקדם כדי להימנע מצפיפות. 

  • מסלול מעגלי של כשעה וחצי נטו

חוד עקב

אי שם מול מדרשת בן גוריון וקיבוץ שדה בוקר, מתנשאת אחת הפסגות המפורסמות בנגב, חוד עקב עם השביל הלבן העולה לפסגה. כמו שהחוד יפה מרחוק, הוא יפה ומאתגר גם מקרוב. העליה אליו היא חוויה מאתגרת ולפעמים קצת מפחידה. תחילת המסלול בחניון לילה חוד עקב. משם מתחילים את העליה שדורשת רכב שטח או תוספת הליכה של כ 4 ק”מ לכיוון מראש מעלה צין. לחובבי ז’אנר הסולמות, מומלץ פשוט לעשות את המסלול הלוך וחזור. זה נשמע מעט משעמם אבל זה לחלוטין לא.

המסלול נראה ומרגיש אחרת לגמרי בכל כיוון והירידה היא חוויה בפני עצמה כמו הטיפוס. אפשרות נוספת היא לעלות לחוד ולהמשיך מצידו השני בהליכה נוחה למדי אל עין עקב ולשלב טבילה נחמדה במעין היפה. אבל זה דורש הקפצה של רכב שטח לנקודת הסיום או הזמנה של ג’יפ שיבוא להוציא אתכם. הנוף מפסגת חוד עקב עוצר נשימה, כל בקעת צין פרוסה לרגליכם. פעמים רבות אפשר לצפות פה בנשרים הענקיים המקננים בסמוך ודואים במעגלים ממש מעל לראשי המטיילים. 

  • העליה מחניון הלילה לוקחת כשעה ורבע נטו

גיא בהק וגיא סלעים

בתחתית נחל צאלים המפורסם, שוכנים שני מעוקים קצרים, גיא בהק וגיא סלעים. אומנם לא ממש סולמות אלא יותר אתגר בולדרים מהנה, במיוחד אחרי שיטפון כאשר המים עוד זורמים בין הסלעים הענקים. אפשר לשלב את הטיולים במעוקים כחלק מטיול ארוך בנחל צאלים, אבל לילדים רבים מסלול כזה יהיה ארוך מדי והוא גם דרוש הקפצת רכבים ארוכה מאוד. לכן מומלץ פשוט להתחיל את ההליכה בחניון לילה של נחל צאלים ולצאת לטיול ממוקד במעוקים היפים. זה אינו מסלול קצר כמו המסלולים האחרים ארוכו המלא 8 ק”מ והוא כולל גם הליכה בתוך ערוצו היפה של נחל צאלים לא רק “אקשן”.

אומנם עדיף לבוא אחרי שיטפון אבל גם בלי מים זה טיול מהנה ובניגוד לאחרים לא עמוס בדרך כלל. בנקודה אחת יש צורך לרדת בעזרת חבל קצר, אל תסמכו על זה שיש חבל במקום ותביאו חבל איתכם מהבית, לא צריך חבל מקצועי, חבל 15 מ’ מהטמבוריה הקרובה יעשה את העבודה. עוד יתרון נחמד הוא אפשרות לעשות רק את אחד המעוקים ואם נגמר הכוח אז לוותר על השני ולחזור על בסיס השביל הרגיל. למי שיש כוח, מאוד כדי להמשיך את ההליכה עד לעין נמר, מעיין קטן ויפה בערוצו של נחל צאלים, יש בו מים כל השנה ואפילו אחרי שיטפון הוא הפוך לבריכה נחמדה. 

  • המסלול מעגלי לוקח כארבע שעות נטו

קניון עדה 

בערוצו של נחל פארן סמוך למקום שבו כביש 40 חוצה אותו, מסתתר קניון קטן ויפה, הנקרא קניון עדה. זהו מסלול קלאסי עם ילדים קטנים, יש בו אומנם סולם אבל הוא בדיוק במידה, מאתגר ומתאים לכל אחד. הנסיעה לתחילת המסלול בשטח, דורשת נסיעה איטית אבל אפשרית לכל רכב. לפני כמה שנים סומן במקום שביל נוסף המאפשר טיול מעגלי קצר. מלבד הקניון עצמו יש בו נופים נהדרים של אגן הניקוז של נחל פארן – הגדול בנחלי הנגב, ורוב שטח הניקוז שלו נמצא בכלל בסיני. אפשרות נוספת היא להמשיך במסלול הרגיל של קניון עדה שהוא ארוך מעט יותר אינו מעגלי. בין אם תעשו את המסלול הקצר או הארוך, אין ספק שתמצאו את עצמכם חוזרים לפה שוב גם בעתיד. 

  • המסלול הארוך לוקח כשעתיים

  • המסלול הקצר לוקח כשעה וחצי

סיכום

כל חובבי הטיולים שהם גם הורים, רוצים שהילדים יבוא איתם בשמחה אל המסלולים להליכה. בעולם של המון גירוים מכל כיוון, נופי המדבר והליכה בטבע אינם “אטרקציה”, ופה באים לעזרתנו מסלולי הסולמות שמכנסים עניין ואתגר מעבר למסלולים הרגילים. חשוב מאוד להכיר את עצמכם ואת הילדים המטיילים איתכם כדי להתאים את המסלול למה שעובד לכם הכי טוב. יהיה אתגרי ויהיה אדרנלין אבל עדיין תרגישו בטוחים. 

מאת: שי יגל
צילום: יוג׳ין לויט

⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך