סקירה חדשה לאוהל פתיחה מהירה מבית דקטלון עם טכנולוגיית Fresh & Black, למשפחות שאיכות השינה חשובה להם.

קמפינג ושינה בטבע הינה אחת החוויות האהובות עלי. לאורך השנים ישנתי באינספור סוגים של אוהלים, בהתחלה לבד, עם השנים עם בת זוג, וכיום גם בהרכב מלא עם הילדים. מדובר במרכיב קריטי בחווית הקמפינג. לכן רציתי לשתף בחוויות השימוש שלנו עם אוהל פתיחה מהירה. וגם לתת מספר עקרונות מהניסיון שלי לבחירת אוהל מתאים ליצירת חווית קמפינג ברמה גבוהה. 

יש משהו מיוחד בלינה בשטח, משהו של בראשית, משהו שמחזיר אותך לבסיס, להתמודד עם המצב כמו שהוא. יציאה מאזור הנוחות תמיד מאתגרת ומעניינת, אך יחד עם זאת יש קווים שהם הכרחיים וידוע שאיכות השינה משפיעה בהכרח על כל היום שבא אחריה. בעולם הקמפינג והמחנאות יש אינספור חידושים והמצאות, אפשר ללכת על הבסיס ואפשר להצטייד במוצרי קצה שלא תרגישו בכלל שיצאתם מהבית שלכם.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

הפרטים הטכניים

בכל שלב בו אני נדרש לקנות אוהל חדש אני משקיע מחשבה מרובה שכן הוא משפיע על הצלחת הטיול. אני מקפיד על מספר עקרונות בסיסיים וכמובן מסתמך גם על הניסיון שצברתי לאורך הדרך. בשנה וחצי האחרונות משפחתי ואני משתמשים באוהל פתיחה מהירה של QUECHUA מבית Decathlon בעל טכנולוגיה Fresh & Black בגודל 3XL. 

אוהל דקטלון

 • משקל: 5.3 ק”ג.
 • מצב מקופל: עיגול בקוטר של 85 ס”מ
 • מצב פתוח: נפתח ע”י שחרור ארבעה קליפסים ומגיע לגובה מקסימלי 115 ס”מ עם חדר פנימי גדול 210×210 ס”מ ובנוסף גם אזור אחסון פנימי.
 • בעל טכנולוגיה: Fresh & Black. 
 • מזג אוויר: אטום לגשם 2000 מים\שעה. עמיד לרוחות חזקות עד 50 קמ”ש.
 • מחיר: 600 ש”ח.
 • יבואן: דקטלון

תיאור כללי

במצב סגור הוא מסודר בצורת הספרה שמונה שמקופלת לשניים לצורת עיגול. בפתיחה של ארבעה קליפסים, האוהל קופץ מעצמו ונפתח לבד לצורתו המלאה, המוטות הינם גמישים ביותר ויש אפשרות לקבע לקרקע ע”י יתדות, כאשר יש צורך. 

טכנולוגית Fresh & Black נותנת חושך מוחלט עד 99% גם כאשר בחוץ אמצע היום, בנוסף מאפשר קרירות מסוימת כאשר בחוץ חם מאוד. החומרים ממנו הוא עשוי מאפשרים יכולות נידוף ואוורור פנימיים ברמה גבוהה, ללא שום סימני רטיבות פנימיים מטל המתעבה למים בטמפרטורות נמוכות. 

ישנה כניסה גדולה אחת עם דלת רשת ושני חלונות צדדיים נמוכים עם רשתות לפתיחה בעת הצורך. בתוכו יש כיסים פנימיים ומקומות מוכנים לתליית תאורה. בכניסה יש חלל אחסון בנפרד מחלל השינה שמספיק להניח נעליים תרמיל וציוד נוסף שרוצים שיהיה בתוך מחסה. קיפול האוהל קל ביותר ותוך מספר רגעים הוא נכנס חזרה לכיסוי הייעודי שלו. 

עקרונות לבחירת אוהל

מה הצורך? 

יש שוני בין אוהל ללינת לילה בקומזיץ עם חברים לבין אחד ששמים על הגב לטרק הליכה של מספר ימים. האם אנחנו רוצים שישמש אך ורק לשינה או שגם ישמש לזמן משחק של ילדים במשך היום. האם אנחנו רוצים אוהל שאפשר לעמוד בו? או אולי אפילו כזה שאפשר לשבת בו לארוחה עם חברים. אצלנו במשפחה הצורך הוא טיולי קמפינג משפחתיים בחניוני הלילה בישראל לאורך כל השנה. אוהל שמוגדר שינה בלבד ללא שום צורך אחר.

אוהל פתיחה מהירה

למי הצורך?

לבחור אחרי צבא או למשפחה עם שני ילדים קטנים, לנערים שישנים בחוף הים או לזוג עם כלב ללילה בכנרת. משפחה עם תינוק קטן תרצה לשים לול קטן מתקפל בתוכו, או אולי גם עגלה. אצלנו במשפחה יש חמש נפשות, זוג ושלושה ילדים בגילאים 4-6 שישנים יחד. אנחנו מטיילים בכל רחבי הארץ וכמובן עוד לא בשלב של טראקים אלא נסיעה וסחיבה ע”י המכונית. הילדים עדיין לא מעוניינים לישון בנפרד, אך מצד שני עדין קטנים פיזית ולכן לא צריך אוהל גדול מידי.

אוהל משפחתי דקטלון

מזג האוויר

עד כמה הבד עמיד לאור השמש ומונע מקרניו לחדור פנימה ולהעיר את הילדים כשההורים עדיין רוצים עוד כמה דקות של שנת נחת. בנושא של לחות ונידוף יש אוהלים שעשויים מחומרים לא מנדפים וכאשר ישנים לילה בבוקר קמים וכל הקירות רטובים מטל ואדי המים הנמצאים באוויר וזה מאוד לא נעים ומייצר קור ורטיבות פנימית, זה גם קורה כאשר ישנים באזורים עם לחות גבוהה ולכן גם זה צריך להילקח בחשבון. אם מדובר בלינת לילה במדבר עם הקור האופייני בחורף או החום בקיץ. האם יש חשש לגשם, אם הרצפה עמידה ואטומה למים, מה עמידות הכיסוי עצמו וכמה הוא עמיד ברוחות?

רצוי שיהיה מותאם לאקלים הישראלי החם אך גם שיהיה אטום למים וגשם עם רצפה אטומה. בעל יכולת נידוף ואוורור כדי לא לקום בבוקר רטובים עקב טל המתעבה באופן טבעי בלילה ובנוסף לאדי המים הנפלטים בנשימה מחמישה אנשים בתוך אוהל סגור. השכמה מאוחרת של הילדים, כי הם קמים מוקדם כשיש אור אז עדיף שיהיה חשוך עד כמה שניתן. ורצוי שיהיה נמוך כדי שיושפע כמה שפחות מרוחות.

אוהל דקטלון פתיחה מהירה

מיומנות תפעולית

האם אנחנו רוצים אוהל שהבנייה שלו מצריכה הוראות הרכבה כמו של רהיט מאיקאה ותואר בהנדסה או משהו פשוט המורכב מעצמו כדי שכל אחד יוכל להרכיב. נושא חשוב לא פחות ויש אף כאלה שיגידו חשוב מהכל זה הקיפול של האוהל, מתקפל ונכנס בקלות למנשא או שכל קיפול והכנסה כרוכה במאבק ארוך על גבול הייאוש. האם לאוהל יש אפשרות לקנות חלקי חילוף במידה ומשהו נשבר או נקרע.

משקל נכנס לקטגוריה כי האוהלים הגדולים שוקלים הרבה ולא כל אחד ואחת יכול לסחוב משקל כזה גם אם מדובר בלסחוב מהאוטו למקום בניית האוהל. אצלנו, השאיפה לאוהל שכל אחד מבני המשפחה יכול לסחוב, להרכיב וכמובן גם לקפל.

תקציב

לכל דבר יש את תג המחיר שלו. הכל ביחס ישיר לאיכות החומרים, אחריות, משקל ועמידות. כמו למותגים מובילים, גם כאן ככל שהטכנולוגיה מתפתחת יותר, אפשר לפגוש קשת מחירים גדולה ורחבה יותר.

אצלינו במשפחה השאיפה לתקציב נמוך ככל האפשר אך יחד עם זאת די ברור שלכל הדרישות שהגדרנו יש מחיר, אך מהצד השני יש מחיר לדרישות ומחיר זה צריך להיות הגיוני שלא פורץ את תקרת התקציב.

החוויה

אנחנו משפחה בת חמש נפשות, ישנו באוהל זה מאז שקנינו אותו לפחות 30 לילות והוא לא אכזב אף לא לרגע. מהצפון בחורשת טל ועד חי-בר יוטבתה. בחום של אוגוסט בכנרת ובעונת הגשמים בנחל הירקון. טיולים של כוכבים נופלים במדבר וגם על שפת הים באכזיב. מגוון גדול ומכובד של תנאים, מקומות ואקלים.

את האוהל שנפתח ומורכב מעצמו, כל אחד מבני המשפחה יכול לסחוב, להרכיב ולקפל בקלות. האוהל חשוך מאד בבוקר ולעיתים היינו מתעוררים בשמונה בבוקר, שעות אחרי שזרחה השמש. ניסיתי גם לקחת את האוהל ליומיים על הגב אך זה לא נוח כי הוא אינו מיועד לשימוש זה בצורה ובמשקל. בעונת הקיץ הטמפרטורה הפנימית נשמרת קרירה גם בשעות בוקר מאוחרות לאחר לילה נעים וקריר.

האוהל לא מאפשר לעמוד בתוכו, גובהו נמוך ולכן החלטנו שזה אוהל אך ורק לשינה ולא נכנסים אליו במשך היום כדי לשמור על נקיונו הפנימי. בתמורה אנחנו מקימים לילדים במקביל אוהל איגלו נפוץ, זול ופשוט שיהיה אוהל משחקים ואוכל במשך היום ואוהל ציוד במהלך הלילה – ככה כולם מרוצים.

סיכום

יתרונות

 • עמידות.
 • נוחות תפעול – פתיחה וסגירה מהירה.
 • חסימת קרני השמש – שמירה על טמפרטורה פנימית קרירה וחושך מוחלט.
 • תא אחסון נפרד.
 • יבש – עשוי מבד שגם חסין לגשם וגם מונע רטיבות פנימית שנוצרת לעיתים מאדי המים בנשימה וטל המתעבה בתוך אוהל סגור.
 • מחיר – מחיר סביר ואף זול לתמורה שהוא נותן.

חסרונות

 • יש רק פתח כניסה ויציאה אחד.
 • קוטר האוהל במצב מקופל די גדול כ-85 ס”מ.
 • לא מתאים לסחיבה על הגב.

האוהל עונה לחלוטין על כל צרכינו ואף יותר, לא נתקלנו לאורך כל תקופת השימוש בבעיות טכניות, קרעים או שברים. המחיר זול לתמורה שהאוהל נותן ע”י הטכנולוגיה שלו. חברים רבים שטיילו איתנו רכשו גם הם אוהל מהסוג הזה. זוג שמטייל באקלים של ארצינו, עם האוטו או למשפחה צעירה עם שניים או שלושה ילדים קטנים האוהל מומלץ מאד ונותן מענה מלא וחווית לינת שטח מצויינת. אוהל זה אפשר לנו לטייל בכיף לאחר לילות מלאי שינה ואנרגיה. בינתיים, הילדים ממשיכים לגדול והאוהל מתחיל להיות קצת צפוף לחמישה אנשים ועכשיו אנחנו מתחילים לחפש את האוהל המנצח הבא. אז, צאו וטיילו.

מאת: ליאור בלומנפלד
צילמה: דפנה בלומנפלד