פסגתו מתנשאת ל-8,848 מטרים בהימלאיה של טיבט ונפאל, הוא ההר הכי גבוה בעולם וכמדי שנה מגיעים מאות מטפסים מרחבי העולם במטרה לכבוש את גג העולם. עונת הטיפוס של הר האוורסט כבר כאן, ואנחנו מביאים לכם שלושה סיפורים מעוררי השראה ששווה לעקוב אחריהם.

מאת: שי בן דרור
קטמנדו הר האוורסט

קטמנדו, נפאל. צילום: שי בן דרור.

ג׳ון גריפית’ וטנזינג שרפה

לפני כשנה, טיילתי באיזור הר האוורסט וכשפגשתי במספר מטפסים. החלה לרוץ שמועה כי אחד ממטפסי ההרים הגדולים של דורינו, אולי שטק, נהרג בתאונה על ההר. באותו יום השמועה התבררה כנכונה, ועולם הטיפוס והאאוטדורס חווה רעידת אדמה.

שטק, אז כתמיד, תכנן מסלול פורץ, מעורר השראה וייחודי בסביבת הפסגה הגבוהה בעולם. הטראוורס המפורסם של לוהטסה (שכנו של הר האוורסט) והאוורסט, תוך הגעה לשתי הפסגות ללא שימוש בחמצן וללא שימוש בחבלים “קבועים”.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

שני המטפסים, שותפיו לרעיון וחבריו הקרובים של שטק החליטו לצאת השנה לפרוייקט במטרה להשלים את הטיפוס שלא הושלם, בעקבות צעדיו והפרוייקט שטרם נגמר. במידה ויצליחו, מדובר בבשורה גדולה לעולם המאונטיינירינג והאלפיניזם, שכן “יפתח” אפשרויות ואתגרים נוספים למסלולים בסביבת הר האוורסט.

איך לעקוב – jongriffithphotography באינסטגרם.

מחנה הבסיס אוורסט

מחנה הבסיס של האוורסט. צילום: שי בן דרור

סטיבן פליין

בשנת 2014 פליין שבר את צווארו בתאונת גלישה, וסבל משברים במספר מחוליות הגב, קריעת גידים ובקיצור – 4 חודשים מקובע וכבול. 4 שנים אחרי, המטפס האוסטרלי שם לו למטרה שיא מהירות ייחודי – כיבוש כל 7 הפסגות (הפסגה הגבוהה בכל יבשת), ב-4 חודשים, כאשר השיא הנוכחי עומד על 126 ימים.

האוורסט

מימין לשמאל: נופטסה, לוהטסה (מתחבא מאחור) והאוורסט במרכז. צילום: שי בן דרור.

עד שהגיע לאוורסט, פליין כבר השלים 6 מתוך 7 הפסגות, כולל טיפוס מרשים על פסגת הדנאלי שלקח כ-20 שעות מהבייס קאמפ בתחתית ההר עד לפסגה. ביום השלושים של סטיבן על האוורסט, 14 למאי, הגיע לפסגה ושבר את שיא המהירות לכיבוש 7 הפסגות ובכך השלים את מטרתו. נכון לכתיבת שורות אלו, נותרה לו עוד קצת אנרגיה והוא בדרכו לפסגת לוהטסה השכנה, על הדרך. פליין גם מגייס כספים לעמותות שלטענתו הצילו את חייו ועזרו לו להשתקם.

איך לעקוב- www.project7in4.com ובאינסטגרם.
https://youtu.be/-JO_tcHBKSs

שיה בו-יו: קטוע רגליים שהשלים את הטיפוס לאוורסט 

אחרון לכתבה, ואולי מעורר השראה, לפחות לטעמי, יותר מכולם הוא Xia Bo Yu. שיה הגיע השנה, בגיל 70 וקטוע רגליים, לניסיון החמישי שלו להגשים חלום ולהגיע לפסגת האוורסט, והוא לא נתן לשום דבר לעצור אותו. הוא הצליח להגיע לפסגת האוורסט. 

בשנת 1975, הניסיון הראשון של המטפס הסיני עם משלחת מטפסים סינית התקדם בצורה מבטיחה, עד שבגובה 8,600 מטר מזג האוויר השתנה לרעה והוביל את המשלחת לוותר על הפסגה ולבלות 3 לילות באותו גובה. שיה נתן את שק השינה שלו לחבר משלחת שהתחיל להרגיש לא טוב, ורק לאחר מכן שם לב כי שתי כפות רגליו קפאו ונאלץ לקטוע אותן כשירד מההר. כ-20 שנה לאחר מכן, סבל מסרטן והחלים ממנו, אך נאלץ לקטוע גם את רגליו.

 

ב-2014 ו-2015 הגיע לעוד ניסיונות, אך אלו לא צלחו בעקבות שביתת השרפה ורעידת האדמה. ב-2016 הצליח שיה להגיע קרוב לפסגה, אך מזג האוויר הפנה אותו לאחור שוב. השנה, עוד לפני ההגעה להר נתקל במכשולים מצד ממשלת נפאל, שלא רצתה לאפשר פרמיט לקטועי רגליים אך ביהמ”ש העליון של המדינה שינה את ההחלטה. הוא קטוע הרגליים השלישי שעשה זאת.

מאת: שי בן דרור

 


על הכותב: שי בן דרור כותב על מה שהוא אוהב ואוהב את מה שעושה. גולש ומדריך סקי, מטפס ומטייל. חי, נושם, חושב ואוהב הרים ואאוטדורס על שלל סוגיהם, מסקי בחורף לטיפוס בקיץ. עם זיקה מיוחדת לשלג היפני והנוף הנפאלי, אך תמיד מחפש מקומות חדשים ומעניינים לחוויות נוספות.