שי יגל ממליץ על מסלול אלפיני של טרק איכותי, שיש בו עדיין סיכוי לשמוע קצת פחות עברית- בפארק וואנוז (Vanoise) שבאלפים הצרפתיים על גבול איטליה: שמורת הטבע הגדולה באירופה.

מאת: שי יגל

האבולציה של שביל החומוס האלפיני

כל מי שהיה בשנים האחרונות באלפיים או בכלל בהרים באירופה לא יכול שלא להרגיש את השינוי בהרגלי הטיול של הישראלים. אם  לפני עשר שנים היה נדיר למצוא מטיילים ועוד מבוגרים בטרקים של אירופה, היום אין ערב בטור מון בלאן או באלטה ויה 1 שלא שומעים בבקתה עברית, והגיל הממוצע חצה מזמן את רף ה40 עם איזה קרציה לחמישים. למעשה יש סיכוי גבוה שכל מי שקורא עכשיו את הכתבה הזו כבר מכיר מקרוב את הנחירות בחדרי הדרומס בבקתות. הטרק האלפיני מה שנחשב פעם טיול על גבול האקסטרים, כזה שבו  מטפסים בהרים רק אתה, אלוהים וכל הפנסיונרים של אירופה. הפך להיות מדורת השבט של חובבי הטיולים, משאיר את שביל ישראל לצעירים אחרי צבא ולהליכה במקטעים. כמיטב המסורת הישראלית גם פה כמו בהודו או בדרום אמריקה יצרנו לעצמנו את שביל החומוס המקומי, נתיב שלאורכו מדברים יותר עברית מכל שפה אחרת, ומנהלי הבקתות שולטים לחלוטין בחוקי הכשרות. למי שרוצה לרדת קצת מהציר הרגיל, מצאנו עבורכם את הכוכב הבא, רגע לפני שגם הוא נכנס לתוכנית הסיפוח של סמוטריץ. 

קישור לכתבה שלי: על הטור דה מון בלאן

Vanoise -שמורת הטבע הגדולה באירופה

פארק וואנוז (Vanoise) נמצא באלפיים הצרפתיים על גבול איטליה, לא רחוק מהמקום בו חצה חינבעל את האלפים עם צבא הפילים שלו. האזור מפורסם במיוחד בשל אתרי הסקי שלו: מקומות כמו ואל טורנס, טין ולז ארק הם מאתרי הסקי הטובים בעולם. הפארק הצמוד שלו מהצד האיטלקי הוא הגנרד פרדיסו, ויחד הם יוצרים את המרחב המוגן הגדול באירופה. בליבו של הפארק נמצא רכס הררי שפסגותיו מעט נמוכות מ4000 מטר ובניהן תלוים קרחונים ענק. הסיבה להכרזת האזור כפארק היא אוכלוסיות עזי ההרים שגרים בו, סוג של יעלים תוצרת חוץ שנתנו למקום את שמו. אלה חיות חביבות שלא ברור איך הן שרדו באירופה חובבת הצייד. כל המרחב ההררי הזה מרוצף שבילי הליכה אשר מאפשרים מגוון כמעט אינסופי של טיולים רגליים, בין אם סיבוב של כמה שעות ובין עם הליכה רב יומית של כמה ימים. 

הטיול הקלאסי ב Vanoise 

מכיוון שיש שבילים, קשה להגדיר מהו בדיוק הסיבוב הקלאסי, אבל בכל זאת הטרק שמכונה טור דה גלישר דה ואנווז, או בקיצור טור דה וואנוז, הוא מסלול מעגלי אשר סובב את אותו מסיב פסגות וקרחונים. השביל הוא שביל אלפיני גבוה יחסית, רובו הגדול מעל גובה 2000 ובניגוד לטרקים אחרים הוא כמעט ולא יורד לעמקים אלא נשאר בחלקו הגבוה של הרכס. היתרון של המבנה הזה הוא חיסכון מסויים בירידות ועליות ויותר הליכה פחות או יותר על קו גובה. החיסרון הוא לינה המבוססת רק על בקתות הרים, לינה בחדרים משותפים, מקלחות קצרות, ואוכל פחות מגוון. אורכו של המסלול כחמישה ימים, כאשר יולי אוגוסט הם שיא העונה, והבקתות פתוחות מאמצע יוני ועד אמצע ספטמבר. 

Vanoise – מעברי הרים, קרחונים ונופים אלפינים

אני בחרתי להתחיל את הטרק בבקתה מעלה העיירה מודן (modane) עם כיוון השעון. (אתר הטרק להזמנת בקתות) זו אפשרות טובה גם למי שמגיע ברכב שכור וגם למי שמגיע בתחבורה ציבורית. את הרכב אפשר להשאיר ממש בתחילת המסלול, מי שיגיע בתחבורה ציבורית יצטרך להוסיף לעצמו טיפוס של כשעתיים חצי לבקתה שבתחילת המסלול. 

יום ההליכה הראשון מתחיל בעליה  col de chaviere – שנמצא בגובה 2798 מ׳עליה רצופה של כמה שעות היא בהחלט התחלה קשוחה למסלול. הפס מכוסה שלג רוב ימות השנה ובחלק גדול מהשנים מכוסה שלג כל השנה. מי שיגיע בתחילת העונה צריך לצפות לכמויות גדולות של שלג גם בעליה ובעיקר בירידה שבהחלט יכולה מאתגרת, קרפונים לא יעזרו פה, מדובר בשלג אביבי, רך מאוד ורטוב קרמפונים טובים למצב של קרח או שלג קשה. כרגיל בטרקים מהסוג הזה אחרי העליה מגיעה ירידה ארוכה ארוכה אל חלקו העליון של העמק, אין פה הרבה מלבד כפר קטן והמון מים זורמים מכל הכיוונים. זהו העמק היחיד שפוגשים במהלך המסלול מפה זה רק הרים והרים. 

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

היום שלמחרת הוא בסימן חזרה להרים, אחרי הליכה קצרה בעמק מטפסים אל מעבר הרים נוסף, קול (מעבר הרים בצרפתית) דה ונוואז. העליה ארוכה ושוב כראוי בתחילת העונה יש הרבה מאוד שלג.  מי שיגיע אחרי תחילת יולי כבר ימצא הרבה פחות שלג על המסלול. הנופים מתגמלים ומה שהכי כיף זה שאין ירידה! כן היום מסתיים בבקתת הרים על הפס עצמו, עולים ועולים ולא יורדים. הבקתה שופצה לא מזמן והיא נוחה ונעימה ובעיקר יושבת בנוף אלפיני גבוה – עם קרחונים והרים מכל הכיוונים. זו היא בקתה שמטפסי הרים רבים משתמשים בה כך שהיא מתמלאת מהר יחסית, ולכן מומלץ להזמין מקום מוקדם. 

היום השלישי ב Vanoise כולו בהרים, לכאורה בלי ירידות חדות או עליות ארוכות- מן קו גובה כזה. בפועל עובדים פה די קשה, אין הרבה חלקים ישרים לחלוטין. היות והגעתי מוקדם בעונה היום הזה היה כולו מלא בשלג וכלל כמה מעברים מאתגרים במיוחד עם חשיפה יחסית גובהה לנפילות מסוכנות. מי שיגיע בשיא העונה ימצא יום נוח להליכה עם נופים חד פעמיים, אגמים כחולים ופלגי מים ללא סוף. גם היום הזה נגמר בבקתת הרים נפלאה ref. De l’arpont שמעלה אגם אלפיני מוקף קרחונים ולרגליה כמה מאות מטרים מתחת עמק ירוק מנוקד בתים ונהר שזורם במרכזו. 

נופו של העמק המדובר ילווה אותנו בשני ימי ההליכה הבאים, שהראשון ממשיך על קו גובה ברקע ההליכה פסגת הגרנד פרדיסו באיטליה מעט מעל 4000 מטר. היום הוא בסימן חזרה לציוויליזציה, פה ושם שרידי כפר רועים שננטש לפני שנים, מכלאת בקר עונתית, ורועה כבשים עם כלבו ועדרו מטפס אל מרבדי הירק בגבול הקרחונים. לקראת סוף היום מתגלה אתר הסקי שהבקתה הבאה נמצאת ממש בקצהו מעל אגם מלאכותי רחב ידיים. נוהל בקתה, בירה קרה, החלפת סיפורים עם המטיילים האחרים והמתנה חסרת סבלנות לארוחת הערב. הבקתה נחמדה אבל אחרי שתי הבקתות הנפלאות של הימים האחרונים זה מרגש כמו ירידה משמעותית ברמה. 

היום האחרון קצר, בראש זה כמה דקות ואני שם בחזרה באוטו, בפועל זה יום שתחילתו בעליה ארוכה וסופו בירידה תלולה. מלבד מאות מטרים באמצע אין פה כלום ישר, ארבע חמש שעות והנה נוף מוכר, הרכב נמצא במקומו נשארה משימה אחת – פיצה ויין כמו שבני תרבות מסיימים טרק. 

Vanoise לסיכום:

  • טרק ברמת קושי בינונית
  • הגעה ועזיבה נוחות, מסלול מעגלי עם מעט לוגיסטיקה
  • אין כמעט בכלל אפשרות חדרים שאינם משותפים
  • בקתות ברמה טובה 
  • עלויות טרק מערב אירופי סטנדרטי כ55 יורו למיטה ואוכל בבקתה פלוס בירה לא זולה
  • הרבה יותר שקט מהטור מון בלאן או אלטה ויה בדולמיטים, מעט אנשים יחסית על המסלול
  • נופים נהדרים