שביל הפסגה בהר מירון הוא אחד ממסלולי הטיול הוותיקים בארץ, ומתאים לכל עונות השנה. מה הופך את המסלול המעגלי הזה לפופולרי, שקולע לדעתם של מטיילי בישראל? כל הסיבות בכתבה הבאה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

הר מירון

ממוקם בגליל העליון, הוא ההר הגבוה ביותר בישראל שממערב לבקע הסורי-אפריקאי. ההר, שגובהו 1204 מ׳ מעל פני הים, ממוקם על קו פרשת המים הארצי, וטומן בחובו חורש ים תיכוני מפותח, לצד מבטי נוף מהמרהיבים בארצנו. את פסגתו של ההר מקיף שביל טבעתי וותיק ביותר, העונה לשם ״שביל הפסגה״. זהו שביל שאורז לתוכו את כל הטוב שיש להר מירון להציע. לדעתנו, הוא מאפשר טיול בכל עונות השנה.

שביל הפסגה

הנוף הנשקף משביל הפסגה

אז מה יש לשביל להציע?

אורכו של השביל הוא כ-1.5 ק״מ, והוא מתחיל מחניון הפסגה של הר מירון. השביל הוא חלק משביל ישראל, וכן חלק משביל ים אל ים. היות והר מירון ממוקם על קו פרשת המים הארצי, טיפה שנוחתת על פסגת ההר, יכול להתנקז או לבקע הסורי-אפריקאי (נהר הירדן והכנרת), באמצעות נחל דישון ונחל מירון/עמוד, או מערבה, אל הים התיכון בעזרתו האדיבה של נחל כזיב המרשים.

בשל גובהו הרב של הר מירון, השביל כולל בתוכו תצפיות נוף מהמרשימות שיש לארצנו להציע: תצפית דרומה אל עבר רכסי הגליל התחתון עם התבור היפה, דרום מזרח אל עבר הכנרת ורמת הגולן. תצפית מזרחה אל עבר צפת ואגן נחל עמוד, צפון מזרחה אל עבר אגן נחל דישון וממשיך בתצפית צפונה אל עבר גבול לבנון והחרמון. בנוסף, מחלקו המערבי של השביל יש גם תצפית מערבה, אל עבר אגן נחל כזיב (ואיפשהו באופק תוכלו לראות גם את מגדל אשכול של אוניברסיטת חיפה), וכמובן את הים התיכון. בנוסף, השביל כולל בתוכו ערכי טבע, בדמות חורש ים תיכוני מפותח, ופריחת מיני צומח בסתיו, בחורף ובאביב.

הר מירון צפת הכנרת

תצפית אל עבר צפת והכנרת

האווירה המיוחדת והייחודית של ההר והשביל

אחד הדברים שמייחדים את הר מירון (ושביל הפסגה), הוא האווירה המיוחדת ששוררת בהם. בשל גובהו הרב, והמגוון הנופי שלו, האווירה בהר היא מעיין ״קפיצה קטנה לחו״ל״, בלי להחתים דרכון. ברגע אחד, אתה מרגיש כאילו אתה מטייל באירופה, ופוגש על השביל מטיילים של שביל ים אל ים (מהים התיכון ועד לכנרת), מטיילי שביל ישראל, מטיילים מהארץ ומחו״ל, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים, מכל המינים והדתות. בעשרות הפעמים שטיילנו בשביל, לא נתקלנו בלכלוך משמעותי לאורכו.

אז למה השביל כך כך מוצלח?

לדעתנו השביל כל כך מוצלח בגלל סיבות שונות. האחת, הוא מתאים לקשת רחבה של מטיילים, בשל רמת הקושי הקלילה שלו, ובשל אורכו הקצר. בנוסף, ההגעה אליו יחסית פשוטה, ואפשרית לכל כלי רכב. השביל גם טומן בחובו שילוב מוצלח מאוד של טבע ונוף, כולל פריחה מרהיבה, ותצפיות נוף מרהיבות לא פחות. חשוב לציין שמזג האוויר על הר מירון מאפשר טיול גם בקיץ, בשל גובהו הרב, וכן השביל מוצל ברובו. לכל עונה על השביל יש את הייחודיות שלה. כך לדוגמא, בסתיו נפגוש פריחה מרהיבה, בחורף נהנה מתצפיות הנוף, באביב נהנה ממזג אוויר מצוין ומפריחה אביבית, ואילו בקיץ, נוכל לטייל בהנאה, בשל גובהו הרב מעל פני הים.

שביל הפסגה בחורף

שלג על שביל הפסגה

קצת טכני

אורך: כ-ק״מ וחצי
דרגת קושי: קלה-בינונית
סוג: מעגלי
מפת המסלול: שביל סובב פסגה israel hiking map
ציוד נדרש: מים, כובע, מזון, נעלי הליכה סגורות
נקודת התחלה וסיום: חניון הפסגה, הר מירון

*ההר כולו הוא חלק משמורת טבע, על כל הכללים הכרוכים בכך.

כתב וצילם: רֹתם אלינסון