20 קילומטר של טיול. אנחנו מתחילים את ההליכה לכיוון השדרות המפורסמות של העיר, השאנז אליזה. שדרות רחבות ידיים ובהן כל מותג על שמכבד את עצמו. על הרחוב מספר מאפיות, או בשמן המקומי, בולנז’רי, שבהן אנחנו עוצרים לארוחה קלילה. המלצה חמה – לא לוותר על עצירה באחת ממאפיות אלו, הכריכים והקינוחים בפריז הם ברמה אחרת ממה שאנחנו מכירים.

מאת: רון סיטנר (בד”כ ב runpanel.co.il)

אנחנו ממשיכים בטיול ועולים במעלה השדרה לכיוון כיכר שארל דה גול, בדרך עוצרים להתרשם במספר חנויות ומגיעים לבסוף לאחד מהאתרים המוכרים ביותר של העיר, שער הניצחון, אשר נבנה בהנחייתו הישירה של נפוליאון. ניתן לעלות לשער הניצחון במדרגות הממוקמות בשני צידיו ולהנות מנוף מרשים על העיר.

פריז

שאנז אליזה ושער הניצחון.

לאחר מכן אנחנו יורדים את השדרה כולה, משער הניצחון עד לתחילת השדרה, כיכר קונקורדבדרכנו אנחנו נכנסים לתערוכת אומנות ונראה כי האמנים עצמם מתלהבים ממראה אדם בבגדי ריצה עם מדליה, חלקם מבקשים לראות אותה ומתלהבים גם הם מהעיצוב שלה. אמנית אחת מתעצבנת עלי ומאשימה – “בגללך איחרתי לתערוכה”, התנצלתי קלות והזמנתי אותה לריצה כדי אולי קצת להפיג את המתח.

גני טווילרי

גני טווילרי, סמוך לכיכר קונקורד.

מצד שני של כיכר הקונקורד ממוקמים גני טווילרי, גנים ירוקים בני כמעט 500 שנה ובהם מאות מקומיים ותיירים אשר מנצלים את הירוק, הרעש המזרקות והכיסאות הגדולים והנוחים למנוחת צהריים קצרה, וכך גם אנחנו.

אם ממשיכים בהליכה עד לסוף גני טווילרי ומגיעים למקום נוסף אשר מזוהה במיוחד עם העיר, מוזיאון הלובר. במוזיאון, חוץ מאחת היצירות המוכרות בעולם- המונה ליזה (המאכזבת למדיי לטעמי – ציפיתי שתחייך אלי קצת יותר) ניתן למצוא יצירות רבות אחרות, יפות ומיוחדות לא פחות. כמו כן, המתחם בו ממוקם הלובר, כיאה לאחד המוזיאונים המפורסמים בעולם, גם הוא יצירת אומנות של ממש.

הלובר

רחבת הלובר, עוד לוקיישן חובה לתמונות.

הליכה קצרה ממתחם הלובר ואנחנו מגיעים לאתרים מפורסמים נוספים. פון דז אר, גשר האומנות או בשמו המוכר יותר – גשר המנעולים, לשעבר. הגשר המפורסם שנבנה לפני מעל 200 שנים וחוצה את נהר הסיין אופיין בעבר בכמות המנעולים הרבה, אשר זוגות אוהבים היו נועלים על מעקי הגשר על מנת לסמל את אהבתם הנצחית. היום מעקי הגשר בנויים מזכוכית על מנת למנוע אפשרות של תליית מנעולים עקב סכנה בטיחותית שהגשר יקרוס מהמשקל הרב. לשמחתי זכיתי לבקר בגשר גם בביקור הקודם ומי שכבר ביקר בו בעבר ירגיש בשוני מיד.

גשר המנעולים

גשר המנעולים, לשעבר.

בהליכה קצרה לאי קטן במרכזו של הסיין ניתן למצוא את אחד האתרים הכי מפורסמים של פריז, שעלה לאחרונה לכותרות בכל העולם. ובלהבות: קתדרלת נוטרדאם. הקתדרלה, שבנייתה החלה בשנת 1163 (!) הייתה ועודנה אחד המבנים המרשימים בפריז. לפני כחצי שנה פרצה בקתדרלה שריפה גדולה שהחריבה את הצריח שלה וחלקים רבים מהמבנה. בימים אלו מתקיימים שיפוצים רבים בקתדרלה ובסביבתה.

נוטרדאם

קתדרלת נוטרדאם באחת מהתקופות הפחות יפות שלה.

ביום השני אנחנו מקדישים זמן לגנים רחבי הידיים ולשכונות היפות שבמכרז העיר פריז. אנחנו מתחילים בגני לוקסמבורג הממוקמים במרכזה של העיר ומשם מתקדמים לפנתאון של פריז בו קבורים כמה מהדמויות המפורסמות ביותר שהיו בצרפת. 

גני לוקסמבורג

גני לוקסמבורג, הדקדוק והקפדנות בפריז לא מתבטאת רק באוכל ובאופנה.

הסמטאות הקטנות באזור זה מרתקות, בכל רגע נראה כאילו משהו עומד להתרחש. משווקים קטנים ומקומות מפגש של מקומיים עולה הרעש האמיתי של העיר ומומלץ לעצור לארוחה קלילה באחת מהמאפיות או הפטיסרי שבאזור. הליכה קצרה לצד השני של נהר הסיין ואנחנו מגיעים למרכז פומפידו, מרכז אומנות נפלא שכל האזור הסובב אותו שוקק יצירות אומנות שונות, משונות ומעניינות. גם הרחובות הסמוכים שווים ביקור.

פומפידו

מרכז פומפידו, אומנות אחרת

לאחר הסיבוב הנהדר ברחבי העיר הגיע הזמן לעוד אימון קצר באחד מעשרות הפארקים בעיר ומשם אנחנו ממשיכים לחוויה נוספת, משחק של נבחרת צרפת מול נבחרת טורקיה בסטאד דה פראנס. ביום שבת גילינו כי מתקיים משחק במסגרת מוקדמות אליפות אירופה בין נבחרות צרפת וטורקיה (הממוקמות במקום השני והראשון בבית שלהן בהתאמה) והכרטיסים הוזמנו במהרה.

אחד מעשרות הפארקים הירוקים ברחבי העיר. מקום נהדר לריצה קלה על גדות הנהר ואימון באחת מהמדשאות רחבות הידיים:

תעלה

כחובב ספורט בכלל וכדורגל בפרט, ביקור בסטאד דה פראנס הוא בגדר חובה. מדובר באצטדיון מודרני וענק מימדים(בן כ- 20 שנים בלבד, מקום 15 בגודלו בעולם), ובו התקיימו אירועי ספורט גדולים רבים כמו גמר המונדיאל, גמר אליפות אירופה וגמר ליגת האלופות. הוא יארח גם את אולימפיאדה 2024. האווירה שלפני, תוך כדי ולאחר המשחק היא בלתי ניתנת לתיאור ואם נקלעתם במקרה למשחק בזמן חופשתכם בעיר, אני ממליץ לעשות את הנסיעה הקצרה למגרש.

פריז

אווירה מטורפת באצטדיון סטאד דה פראנס, שירים חזיזים ואבוקות.

חוזרים הביתה, אורזים את המזוודה ומוכנים לטיסה לברלין בבוקר שלמחרת, שם אפגוש את ניצן, חבר מהצבא שעבר לגור בברלין ואלווה אותו לחצי מרתון שני שלו.
ברור לי שלא הגעתי למקומות רבים בפריז וסביבתה עקב מחסור בזמן והטיול הזה השאיר לי טעם של עוד. ובינתיים? הראש כבר טרוד במחשבות בנוגע לטיסות הבאות כי שנת הלימודים הראשונה באוניברסיטה כבר מעבר לפינה. 

פריז משאירה טעם לעוד:

פריז

אהבתם? הצטרפו לניוזלטר שלנו! הוא לא מציק, רק פעם בשבוע ומעניין ואיכותי:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים