מתוך חלום על הקמת מועדון צלילה חופשית קרם לו עור וגידים פרויקט צילום מפתיע שלוקח את אזור הנוחות של המצולמים ומביא אותו אל מתחת לפני המים. פרויקט ‘חשיפה ארוכה’ מצלם את חברי מועדון הצלילה החופשית עמוק בים בלבוש היומיומי שלהם.

הכירו את שלומי גולדשטיין

ענף הצלילה החופשית צעיר מאד בישראל. ועדיין, ניתן לזהות בו מספר ‘דינוזאורים’ שעצרו את נשמתם מתחת למים בזמן שהאחרים בקושי שכשכו בבריכה. שלומי גולדשטיין הוא אחד מהם. הוא מחובר לים עוד מילדות, והספיק להחזיק במספר שיאים מקומיים. שלומי משמש כמדריך צלילה חופשית עם הסמכה של האיגוד הבינלאומי AIDA והוא עומד מאחורי הפרויקט ‘חשיפה ארוכה’.

חשיפה ארוכה

מדיסון רוקדת ומרחפת בין כרישים בחדרה

לפני קצת יותר משנה, שלומי התחיל לשתף פעולה עם ‘סי-טיים’, מועדון שייט ובית ספר לסקיפרים כדי לייצר תשתית לצלילה חופשית בתל אביב. הים התיכון, כידוע, אינו מצטיין בעומק משמעותי בקרבת החוף. צלילה חופשית ספורטיבית היא ענף שמטרתו הישגי עומק באמצעות נשימה אחת והעומקים הנדרשים כדי לייצר תנאי אימון אופטימליים לצוללים חופשיים הם 30-40 מ׳ לפחות. החיבור של שלומי ל’סי-טיים’ פתח אפשרות ליציאת צוללים לעומקים אלה באמצעות הפלגה קצרה על אחת היאכטות של מועדון השייט.

סירה כזאת יכולה להוציא כ-12 צוללים בהפלגה וכך התקבצה לה קבוצה קטנה שהצטרפה לצלילות שהתאפשרו מדי פעם. עוד אחת ממגרעותיו של הים התיכון היא חוסר היציבות בתנאי הים. צלילה חופשית מחייבת ים רגוע יחסית וכך יצא שההתארגנויות להפלגות צלילה אכן קרו בתדירות לא יציבה.

שלומי מיסד את הפעילות באמצעות הקמת מועדון Freediving TLV, מועדון צלילה חופשית תל אביבי. במהלך השנה האחרונה, תוך כדי הקורונה ובחסות צבירת הפופולריות הכללית של הענף אסף המועדון עוד ועוד חברים המנצלים את המיקום המרכזי של יציאת ההפלגות (מרינה תל אביב) לאימוני צלילה מוקדמים, עוד לפני העבודה. מה שפעם התאפשר בעיקר בגיחות סוף שבוע לאילת, זמין כעת באזור המרכז לכמעט 250 חברי מועדון העוקבים בצימאון אחרי פרסום ימי ההפלגה בכל פעם שיש תנאי ים טובים. כבכל מועדון משובח, הפעילויות כוללות גם ערבי כיף והרצאות ונוצרת תרבות ייחודית וחברויות, כולן סביב הענף המרתק הזה.

חשיפה ארוכה צילום

שמול, רץ

יוצאים לצלול מוקדם

אחת מסיסמאות המועדון היא We dive deep and go to work. אנו אכן מתקבצים עם שחר אל הסירה, טרוטי עיניים, אך צמאים לעומקים עתירי פחמן דו חמצני. הפלגה קצרה של כחצי שעה לכל כיוון מוציאה אותנו לאזור הצלילה ותחת נהלי בטיחות קפדניים ולוחות זמנים מדוייקים הצלילות מתבצעות עד החזרה לנמל ב-9 בבוקר. במשך הזמן התווספו צלילות סוף שבוע ארוכות יותר ובחודשי הסתיו, המצטיינים בתנאי ים מעולים, הביקוש הגבוה לאימונים הביא להפעלת אופרציה של שתי סירות המפליגות יחד וכמעט 30 צוללים הנמצאים בו זמנית במים. התנאי להצטרפות הוא הסמכה בסיסית בקורס צלילה חופשית. לרוב המשתתפים יש ציוד אישי אולם ניתן גם לשכור ציוד משלומי. שלומי גם מנהל במקביל קורסים והסמכות לרמות שונות של צלילה.

בד בבד עם הפיקוח על התנהלות האימון שלומי גם משלב את תחביבו, צילום תת ימי. ענפי הספורט מתחת למים תמיד מצטלמים נפלא וצלילה חופשית אינה חריגה בעניין הזה. את רזי הצילום למד בעצמו. זה עניין מורכב הרבה יותר מצילום ״רגיל״ מחוץ למים. כדי להוציא תמונות טובות מתחת למים יש להתמודד עם האור בצורה שונה ולהבין את המגבלות. שלומי מחזיק ציוד מקצועי ומפנק את המשתתפים בתמונות עומק, שלרוב מוציאות את המצטלם בפוזה רגועה במיוחד ומראה אטרקטיבי של דוגמן או דוגמנית.

שלומי גולדשטיין

מדיסון, רקדנית

חשיפה ארוכה

בחודשים האחרונים יצר שלומי פרוייקט מקורי המשלב את הצלילה והצילום בצורה ייחודית. המשתתפים, חברי המועדון, מוזמנים להביא לאימון את עצמם בצורה שתייצג את חיי היום-יום שלהם: בעבודה או באחד מתחביביהם. עם ״התמונה״ הזאת הם נכנסים לים, צוללים ומצטלמים מתחת למים. התוצאה לרוב מפתיעה, מקורית ומעוררת תגובות נהדרות. אם חשבתם שמדובר במשהו קליל, תחשבו שוב. מניסיוני האישי, מדובר בהתמודדות לא פשוטה וניסיונות נואשים לייצר פוזה ״רגילה״ במים. המאמץ שווה וכך מצטברות להן תמונות מעולמות שונים ונושאים ייחודיים כשהמשותף לכולן הוא הצילום במצולות הים. שם הפרוייקט הוא ״חשיפה ארוכה״.

שלומי גולדשטיין

איתי, רוכב אופניים ויבואן

חשיפה ארוכה

גיא, תכשיטן מספר 1

צלילה חופשית

יוחאי, ברמן עם ויסקי Made by the sea

ציוד צילום

  • מצלמה: Sony RX100 mark5
  • מארז תת ימי: Fantasea housing 
  • עדשה: External Wide lens
חשיפה במים

כותב שורות אלה: רץ שטח וטייל אולטראלייט

מאת: אריה פישלר