מטפס ההרים הפולני אנדרייז’ בארגיל Andrzej Bargiel עשה היסטוריה ביום ראשון כשהפך להיות הראשון שירד בסקי מפסגת ה K2 – הפסגה השנייה בגובה בעולם שגובהה 8,611 מ’.

מאת: רד בול
צילום Red Bull, / Marek Ogień / Piotr Pawlus

הנסיון האמיץ הראשון של ברגיל, מליטואניה, נעשה לפני שנה, אבל הוא נאלץ לנטוש את המשימה עקב טמפרטורות גבוהות ותנאים מסוכנים.

הוא חזר בפעם השנייה לרכס הקאראקורם, שם נמצא ה K2 (“עם למעלה משישים פסגות בגובה של יותר מ-7,000 מטרים, ו-4 פסגות (מתוך 14 בעולם בסה”כ) בגובה של למעלה מ-8,000 מטרים”, ויקיפדיה), והפעם הצליח.

ה K2 היא פסגה טכנית במיוחד ומסוכנת. ברגיל, בן 30, התאקלם במשך כמה שבועות ואז עלה לבסיס השני ביום חמישי ה 19 ביולי, לפני שהצוות שלו עלה לבייס השלישי. הוא “תקף” את הפסגה ביום ראשון ה 22 ביולי, וכשהגיע לפסגה, פשוט חיבר את מגלשי הסקי שלו והחל לרדת למטה מהפסגה האייקונית.

הוא בחר בנתיב על הכתף לכיוון דרך סזן (Cesen Route) ואז ניווט תחת גושי קרח ענקיים, אל מעבר מסנר המתיש, ומשם אל רכס סלע צר (arête) על מסלול קוקוצקה פיוטרובסקי.

לפני שהוא יכול היה לחגוג, הוא היה חייב להילחם במעבר מסוכן בשדות שלג זרועי סדקים המובילים אל מחנה הבסיס ולרישום ההיסטורי של המבצע.

ברגיל ידוע בתור זוכה פרס Snow Leopard בזמן שיא לפני שנתיים וכן בהיותו שיאן מירוץ Elbrus הנוכחי. הוא המטפס ה13 מפולין שהגיע לפסגת ה K2.

כשסיים אמר: “אני מאוד שמח שהצלחתי לרדת מה K2 בסקי ולהגיע למחנה הבסיס בבטחה. התחלתי את הטיפוס על ה K2 ב4 בבוקר ביום ראשון, מזג האוויר היה טוב. היו מעט בעיות כשהגעתי לפסגה והתחלתי לרדת למטה- היה מאוד מעונן והיתי חייב לחכות עד שיתבהר בבסיס 5 משום שהשלב הבא של הירידה, עמד להיות מאוד קשה ומאוד טכני במורד תלול במיוחד. אני מרגיש אושר אדיר, ואם להיות כנה, זה הנסיון השני שלי אז אני שמח שלא אחזור לפה שוב!”

Andrzej Bargiel

סיפור מעניין בשולי המשלחת הזו התרחש, כאשר רחפן של אחיו של המטפס, שצילם אותו, שימש להצלת מטפס סקוטי על פסגה אחרת ברכס – חבריו ידעו שיש רחפן בסביבה, הוציאו אותו לחיפוש והצילו את חייו!

מאת: רד בול
צילום Red Bull, / Marek Ogień / Piotr Pawlus