סרטי צלילה חופשית להשראה עבור מי שרוצה להתחבר אל התחום הזה, שאנחנו עומדים להביא יותר ממנו באאוטפאנל. הנה המיטב שאסף אסף מהיטיוב:

לפני כמה שנים הגיע לארץ אחד מהיוטיוברים הגדולים בעולם הצלילה החופשית. הוא הפעיל ערוץ יוטיוב של עשרות אלפי מנויים, ומיליוני צפיות. בערוץ הוא מראה כיצד הוא מסתובב בעולם, וצולל חופשי באתרים מלהיבים ומרתקים. כל סרטון שלו ערוך היטב, ועושה חשק לקפוץ למים ולצלול. אז הוא הגיע לארץ, מהקצה השני של העולם (הוא גר בטיוואן), כדי לצלם סרטון צלילה חופשית באילת. הוא פרסם שהוא מחפש צוללים חופשיים שיצללו איתו (כבר הזכרנו שלא צוללים לבד!), ויצטרפו להרפתקת צלילה חופשית חדשה.

נעניתי להזמנה, וחשבתי להראות לו כמה אתרי צלילה מעניינים באילת, במשך הימים בהם הוא ישהה בעיר, אבל הוא הגיע במטרה לצלם רק במקום אחד, אותו כבר בחר מראש – הסטי”ל. זוהי ספינת טילים ישנה של חיל הים, שהוטבעה בעומק 25 מטרים, כדי להיות גן עדן לצוללים.

המפגש היה מעניין, מוזר לפגוש בחיים האמיתיים אדם שאתה מכיר מתוך סרטוני רשת. הייתי בטוח שזו תהיה חוויה מרגשת, כמו כל חוויות הצלילה החופשית שהוא מצלם, אבל המציאות היתה קצת שונה.

הוא התלהב מאוד מספינת הטילים, והופתע לגלות שניתן להגיע אליה בשחיה קצרה. במשך שעתיים הוא פשוט צלל שוב ושוב לאותה הנקודה, וחיפש כל הזמן עוד זווית צילום ועוד אחת. למחרת הוא חזר לאותו המקום לצלם שוב, וגם בימים הבאים. הוא צילם את עצמו, וצילם מסביב, והיה כל כך עסוק בצילום. הבנתי שבשבילו זוהי פשוט עבודה, והוא הגיע מקצה העולם בשביל לעבוד. 

בשאר הימים כבר לא צללתי איתו, השארתי את התענוג לאנשים אחרים. הוא באמת יצר סרטון מעולה, אחד החזקים שצולמו בסטי”ל, נכון להיום מעל 600,000 צפיות. הסרטון משדר הנאה וחוויה, וקשה לנחש כמה מאמצים הושקעו בהפקתו.

למדתי כי מאחורי סרטונים מהנים וכיפיים יכולה לעמוד עבודה ארוכה ומייגעת, למדתי שהמצלמה לא תמיד משקפת את המציאות, ושאסור לתת לה להשתלט על החוויה ועל ההנאה. למדתי גם שיש לנו בארץ אתרי צלילה מדהימים ברמה בינלאומית, ששווה להגיע אליהם מקצה העולם.

אני מקווה שהסיפור לא יהרוס את חווית הצפיה בסרטונים הבאים, אלו סרטונים מעוררי השראה, שדרכם אפשר לטעם קצת מחווית הצלילה החופשית. אבל באמת שאין תחליף לדבר האמיתי, והדרך הכי טובה לחוש את נפלאות הצלילה החופשית היא מתחת למים – בעצירת נשימה.

Free Fall 

זהו סרטון של הצולל הצרפתי גיום נרי, אחד מהשמות הגדולים בענף. בעבר גיום היה צולל תחרותי, הוא קבע גם כמה שיאים עולמיים. בשנים האחרונות הוא פרש מתחרויות ושבירת שיאים, ומתמקד בהדרכה ובצילום סרטוני צלילה חופשית.

הסרטון Free Fall צולם בחור הכחול שבאיי הבהאמה, והוא ממחיש את שלב הנפילה החופשית בצלילה, השלב בו הצולל כבר מספיק כבד כדי לשקוע ללא מאמץ, ולצנוח למעמקי הים.

 

שיא עולם

גם הסרטון הבא צולם בחור הכחול שבבהאמס, ובו הצולל אלכסיי מולצ’נוב קובע שיא עולמי בצלילה לעומק של 130 מטרים במשקולות קבועות, בעזרת חד-סנפיר, מונופין. בסרטון הוא מפגין טכניקה נהדרת של בעיטת דולפין, של נפילה חופשית וסיום הצלילה בקלילות ועם חיוך גדול על הפנים.

 

שבט הצוללים החופשיים

סרטון יפהפה מתוך הסרט Human Planet של ה-BBC. הסרטון לוקח אותנו לאינדונזיה, לעולמם של שבט הבאג’או, שבט החי בסירות ובבקתות עץ על פני המים. ילדי השבט מבלים מגיל צעיר מתחת למים, והם מסוגלים לראות מתחת למים בצורה ברורה על ידי טכניקה של צמצום האישונים. בסרטון רואים צייד מבני השבט, במסע ציד בעצירת נשימה בעומק 20 מטרים מתחת למים. שימו לב כיצד הוא מתכונן לצלילה, ואיך הוא מבצע את הצלילה בצורה חסכונית ורגועה.

לאחרונה, מדענים גילו כי בני השבט נהנים מטחול מוגדל, המאפשר להם אספקה של דם עשיר בחמצן במהלך הצלילה.

 

מסע מסביב לעולם בנשימה אחת

סרטון מדהים נוסף של גיום נרי (ההוא מהסרטון הראשון), בו הוא יוצא למסע מסביב לעולם בנשימה אחת. במסע הוא עובר באתרים ובנופים תת מימיים עוצרי נשימה. אל תפספסו את החלק היפה ביותר, בו הוא מרחף בשלווה בין לוייתנים ענקיים.

 

הסרטון עליו סיפרתי בתחילת הכתבה

דין פרידריק צולל בסטי”ל באילת. הסטי”ל הפך להיות האתר החביב על צוללי מיכלים ועל צוללים חופשיים, סוג של גן משחקים ענקי מתחת לפני הים. זהו המקום בו אני נוהג לסיים את קורסי הצלילה החופשית שלי, כשהמשתתפים כבר מרגישים בנח לצלול ולהעמיק, ואיתו גם נסיים את הכתבה. צפייה מהנה.

 

ולסיום סרטון קצר שאני צילמתי באילת כמובן:

לקורס צלילה חופשית עם אסף מלאו פרטים והוא יחזור אליכם:

    אני רציני ומעוניין!

    אנא צרו איתי קשר לקבלת פרטים נוספים