אוסטרליה היא מדינה מרתקת, יבשת ענקית שמושכת אליה אלפי מטיילים כל שנה. היא ידועה בטבע שונה ועוצמתי, בבעלי החיים הייחודיים (והמסוכנים) שחיים בה, ברצועות החוף היפות והבלתי נגמרות ובסגנון החיים “נו ווריז” (no worries) שכ”כ מאפיין את האוסטרלים. מבחינת טיפוס, למטפסים משאר העולם אוסטרליה בעיקר ידועה בזכות הגרמפיאנס, מאונט אראפליס וטזמניה. אך יש עוד אתר אחד שיחסית ידוע בקרב מטפסי העולם אבל לא קרוב לקבל את הקרדיט שמגיע לו- ה Blue Mountains.

מאת: עמית בן דרור
צילום: סבסטיאן קראמר, אנדי הארבי

הגרמפיאנס אתר טיפוס ספורטיבי ובולדרינג ללא ספק מהטובים בעולם, אראפליס ככל הנראה המקום הטוב בעולם להכנס לסצנת הטיפוס המסורתי וטזמניה ידועה בטיפוס הרפתקני ובעיקר בזכות ה”טוטם פול”- עמוד סלע שיוצא ישר מהים הגועש ומספק חוויית טיפוס בלתי נשכחת.

אך יש עוד אתר אחד שיחסית ידוע בקרב מטפסי העולם אבל לא קרוב לקבל את הקרדיט שמגיע לו- ה Blue Mountains.

אחרי תקופה של מגורים ב Blue Mountains, התערבבות בקהילת הטיפוס המקומית וטיפוס בהרבה מהמצוקים באיזור אספר בכתבה הבאה והשנייה בסדרת מדריכי יעדי הטיפוס ברחבי העולם, למה ה Blue Mountains הוא אחד מאתרי הטיפוס הטובים בעולם ללא ספק.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

Blue Mountains- ניו סאוט’ וויילס- אוסטרליה

ה Blue Mountains הם שטח הררי גדול ומאוד ירוק מלא בצמחייה סבוכה ובעצי ה”גאם” (סוג של אקליפטוס אוסטרלי) שמרחוק ניראה כמו גוון כחול ומכאן השם.

האזור מוכר כאתר אונסק”ו בגלל הצמחייה המרהיבה וצורות הנוף הייחודיות, בית לקנגרו, וומבטס (wombats), נחשים, עכבישים ועוד שלל חיות שקיימות רק שם.

ההרים נישאים לגובה של אלף מטר ורק שעתיים מסידני החמה והצפופה ניתן להינות משקט ומאוויר הרים צלול וקריר. ה Blue Mountains הם גן עדן לחובבי האאוטדור, ישנם אין ספור מסלולי הליכה (באוסטרלית “bush walking”) יומיים ורב יומיים בשלל רמות קושי, למעלה מ500 מסלולי קניונינג, מקומות לקפוץ עם מצנחים וכמובן אתר טיפוס מהטופ העולמי. הנוף נשלט ע”י מצוקי הסנדסטון (אבן חול) האימתניים שנמצאים בכל עבר ויוצרים נוף מיוחד ופראי.

Blue Mountains

הכותב במצוק bells על 24- 7A+ צילום: סבסטיאן קראמר

הטיפוס

קשה להסביר במילים כמה הטיפוס בבלו מאונטנס מדהים, אנסה בכל זאת.

היתרון הגדול ביותר בבלו מאונטנס ביחס לאתרים אחרים בעולם הוא הוורסטיליות. לא משנה מה הסגנון טיפוס המועדף עליך, הכל אפשר למצוא בבלואיז (בשם המקומיים) והכל ברמה עולמית: אם טיפוס פייס או שלילי, מולטי פיץ או טראד הכל ישנו בשביל לספק חופשת טיפוס בלתי נשכחת.

הסלע בבלו מאונטנס הוא סנדסטון כתום ומרהיב, מה שאומר שהחיכוך עם הסלע הוא מעולה גם במסלולים הפופולאריים ביותר.

הסלע ברוב המצוקים הוא באיכות הגבוהה ביותר וכמעט לכל מצוק שתגיעו אליו יהיה לפחות קלאסיקה אחת.

סגנון הטיפוס שונה ממצוק למצוק, הבלואיז ידועים בקרימפים (אחיזות קטנות) הקטנים שבהם ובמחסור בג’אגים (אחיזות גדולות), הטיפוס שונה ודורש זמן הסתגלות למטפס שמגיע מאירופה ורגיל לפוקטים של ליימסטון.

הטיפוס הספורטיבי הוא ברמה עולמית, ישנם יותר מ3000 מסלולים! ב55 מצוקים שונים, קיימים מספיק מסלולים לרמות הנמוכות ואין סוף מסלולים לרמות הגבוהות יותר, עד 9A שאלכס מגוס הגרמני קבע כ9A הראשון באוסטרליה ו”גנב” לאוסטרלים את הדירוג הראשון מסוגו במדינה.

שיטת הדירוג של האוסטרלים נקראת ewbank ועובדת ע”פי מספור- לדוגמא 6A בדירוג הצרפתי הוא 18 של האוסטרלים וכל חצי דירוג המספור עולה, ישנם וויכוחים אין סופיים על הדיוק בין הדירוג האוסטרלי לצרפתי שמשמש באירופה או האמריקאי.

כדאי לדעת שבאוסטרליה בגלל שהטיפוס התחיל לפני הרבה שנים יש הרבה מאוד “אתיקה”, יש מצב שבו תעלו על מסלול שמדורג 17 (דירוג קל) אך בגלל שהוא בולט לפני שלושים שנה הוא יהיה ממש קשה והמרחקים בין הבולטים יהיו מפחידים עד מאוד, אבל הדירוג או מיקום הבולטים לא ישתנו בגלל ה”אתיקה”. בנוסף יש המצאה אוסטרלית שנקראת carrot bolts שזה בעצם מסלול מבולט אך בלי האוזן של הבולט רק הבורג, כן זה אוסטרליה וזה מפחיד.

מעבר לטיפוס הספורטיבי זהו מהמקומות הטובים ביותר בעולם ללמוד או לחזק את יכולות המולטי פיץ’ שלכם, ישנם אין ספור מסלולי מולטי פיץ מדירוגים מאוד קלים למאוד קשים, שניים מהידועים שבהם שאסור לפספס הם : bunny bucket buttress- תשעה פיצ’ים עד לגובה של 270 מטר בדירוג 6A הקשה ביותר שמספקים טיפוס מדהים ונופים מרהיבים. מולטי פיץ נוסף הוא hotel california- דירוג קצת יותר קשה בדירוג 7A ובגובה של 350 מטר הוא אולי המולטי פיץ הטוב ביותר בבלואיז וכנראה שהידוע ביותר.

כמה מהמצוקים המועדפים על עבדיכם הנאמן: boronia point, bardens lookout, bells super crag, לטעמי מהמצוקים הטובים ביותר באיזור שמציעים מגוון של סגנונות טיפוס ורמות שונות, אך יש עוד כ”כ הרבה, אפילו בשלושה חודשים של טיפוס ב Blue Mountains ניתן להספיק רק מעט ממה שיש לאיזור הענק להציע.

לנסות ולסכם את הטיפוס בבלואיז זה קשה, הכל טוב, הכל כיפי (כולל הגישות הנוחות למצוקים) ולפעמים מפחיד שזה גם טוב.

טיפוס

מימין: מטפסים במולטי פיץ’. צילום: אנדי הארבי. משמאל: הכותב בפיצ’ים העליונים של באני באקט בטרס. צילום : מיק דה מרקו

גאוגרפיה ומזג אוויר

ה Blue Mountains נמצאים במדינת “ניו סאוט’ וויילס”, בצידה המזרחי של אוסטרליה. כשעתיים נסיעה מסידני, מה שהופך אותם לאתר מאוד תיירותי ונוח גם לטיולי יום מהעיר הגדולה.

עונות השנה באוסטרליה בדיוק הפוכות מבישראל ואומנם ההרים הם רק בגובה אלף מטר עדיין הטמפרטורות יכולות להיות נמוכות לכל אורך השנה, במיוחד בחורף שגם יורד שלג לעיתים והטמפרטורות נעות בין 10 מעל 0 ל10 מתחת, בקיץ זהו ככל הניראה המקום הכי נעים באוסטרליה, כשנדירים הימים שמגיעים למעל 30 מעלות ובערבים תמיד נעים אם לא קצת קריר.

באיזור יש כמה וכמה עיירות קטנות וחמודות מלאות בבתי קפה, מסעדות וגסט האוסים קטנים, העיירה הגדולה ביניהן היא קטומבה המרכז של ה Blue Mountains, בקטומבה יש מספר חנויות אאוטדור, בתי ספר לטיפוס ובגדול כל דבר שתצטרכו בביקורכם. עיירה נוספת שהיא מכילה את ריכוז המטפסים הגדול ביותר באיזור היא בלקהיט’ שהשמועות אומרות שרוב מי שגר שם הוא מטפס.

אוסטרליה

השקיעה מהקמפינג במאונט יורק. צילום: עמית בן דרור

לינה אוכל וחיי לילה

כולם יודעים משמועות או מחברים או מכל מקום אחר שאוסטרליה יקרה, אני פה לנפץ לכם את המיתוס.

אוסטרליה לא יקרה, המחירים באוסטרליה (לינה ואוכל) זולים מבישראל או במקסימום כמו בישראל, במיוחד שרוב מי שבא לטייל באוסטרליה משכיר או קונה רכב שאפשר לישון ולבשל בו ובכך הופך את כל השהייה במדינה לזולה עד מאוד וזו חוויה כיפית בפני עצמה.

בבלו מאנטנס יש מגוון רב של מקומות לינה ממלונות יקרים להוסטלים לצעירים וכל מה שבאמצע, הדרך הזולה והטובה ביותר ללון למטפסים ולאוהבי הטבע היא לישון בקמפינג.

ב Blue Mountains הקמפינג הידוע ביותר הוא מאונט יורק, נקודה יפה ושקטה שמיועדת לקמפינג והכי טוב זה בחינם! מה שאומר שאם אתם מבשלים לעצמכם ולא מבזבזים יותר מידי בימי מנוחה בפאב המקומי, חופשת טיפוס ארוכה ב Blue Mountains אפשרית בזיל הזול.

כמו אפשרויות הלינה כך גם אפשרויות המסעדות, לכל כיס וטעם, אם תלונו בקמפינג במאונט יורק רוב הארוחות שלכם יהיו מסביב למדורה עם כמה כוסות יין, אנשים מכל העולם ושיחות על הטיפוס שהיה היום והתכניות למחר.

מבחינת חיי לילה, לבליינים שבכם צר לי לאכזב אתכם אבל ה Blue Mountains הם פחות המקום לחגוג, בסופי השבוע כן הפאבים המקומיים מתמלאים אך מעבר לזה אין יותר מידי היצע, רוב הערבים וחיי הלילה מתמצאים בשיחות אל תוך הלילה מסביב למדורה.

חוץ מטיפוס

מעבר לטיפוס ה Blue Mountains הם מרכז לחובבי טבע ומספקים אין סוף  מסלולי הליכה וקניונינג, מסלולי אופניים וגם רחיפה עם מצנחים. גם לתיירות פחות הרפתקנית העיירות ב Blue Mountains מתאימות, עם בתי קולנוע, בתי קפה וחנויות וינטג’ מגניבות מספקות ימי מנוחה כיפיים. אם בא לכם להתרענן מהאיזור, סידני אחת הערים התוססות בעולם והחופים המהממים שבה נמצאת מרחק שעתיים באוטו או ברכבת. אני מקווה שהצלחתי להסביר למה ה Blue Mountains הוא ללא ספק אחד מאתרי הטיפוס הטובים בעולם ויצרתי חשק לבקר ולהכיר את האיזור המדהים הזה.

מאת: עמית בן דרור
צילום: סבסטיאן קראמר, אנדי הארבי

על הכותב: עמית החל לטפס בתחילת העשור ומאז מטייל ומטפס ברחבי העולם, עם אהבה למקומות שכוחי-אל ומדינות עולם שלישי. נווד של העולם החדש חי בין אוהל, לוואן, לבקתת במבו, בעל תשוקה רבה לטיפוס ולדרך חיים הפשוטה שהטיפוס מכתיב, נהנה בעיקר מטיפוס ספורטיבי אך גם מבולדרינג וטיפוס מסורתי. מנסה כמה שיותר לחיות ברגע וקרוב לטבע, חי בשביל ההרפתקה הבאה. יוצר climbisrael.com . טיפס בתאילנד, לאוס, סין, דרום קוריאה, ספרד, איטליה, יוון, אוסטרליה, ישראל והיד עוד נטויה.

———

OUTPANEL – מגזין האאוטדור של ישראל!