הר הכרמל באופן כללי, ובפרט הנחלים אלון ואורן ומדרונותיהם מציעים את כל הטוב שיש לכרמל להציע, וניתן לטייל בהם בכל עונות השנה, בעדיפות לעונות הפריחה

הצטרפו לערוץ אאוטפאנל בווטסאפ- קבוצה שקטה לקבלת הכתבות המעולות שלנו (גג 3 בשבוע):
אאוטפאנל ווטסאפ

נחל אלון ונחל אורן – למי זה מתאים ומתי

המסלול שמוצע כאן הינו מסלול שמתאים לטיול משפחות נהדר, במיוחד בתקופת החורף והאביב כשהכרמל מציע פריחות מקסימות, ואפילו מעט מים בנחלים, אורכו של המסלול כ-5 ק”מ. המסלול כולו ממוקם בתחומי שמורת טבע, יש לשים לב לחוקי הטיול בשמורות טבע (איסור על הדלקת אש לדוגמא..). מומלץ להביא סנדלים, לשכשוך קל בעין אלון. עוד נקודה חשובה היא שהמסלול הוא מסלול אורכי, שדורש הקפצת רכבים. רכב אחד יש להשאיר בסיום המסלול, בחניון האגם. כדאי להצטייד במפת סימון שבילים מס’ 4-הכרמל ורמות מנשה. 

נחל אורן

מדרונות נחל אורן. התחדשות הצומח לאחר השריפה

מדרונות נחל אלון – התחדשות הצומח לאחר השריפה

תחילת המסלול היא בחניון יום, צמוד וממזרח לכיכר של צומת דמון. הגישה לחניון מכיוון כביש 672.  

הר הכרמל אשר גבולו הדרומי הם רמות מנשה (כביש ואדי מילק), וגבולו הצפוני הוא סטלה מאריס בתחומי העיר חיפה הוא פנינת טבע של ממש. ההר, אשר פסגתו 546 מ’ מעל פני הים מאופיין בחורש טבעי מפותח, לצד יערות נטע אדם של קק”ל, וכן מגוון נופים ועולם חי עשיר.

הכרמל מתנקז מזרחה, אל עבר עמק יזרעאל ונחל הקישון, וכן מערבה אל הים התיכון. הנחלים שזורמים מזרחה הם תלולים וקרים (למשל נחל יגור), ואילו הנחלים שזורמים מערבה הם הרבה פחות תלולים וארוכים יותר. אחד הנחלים הבולטים שמנקז את הכרמל לכיוון מערב הוא נחל אורן, וערוציו השונים. אחד מערוציו הוא נחל אלון, אשר בו נתחיל את המסלול.

נחל אלון

לבלוב סתווי

מהחניון נרד בסימון שבילים כחול, לכיוון דרום מערב. השביל יורד תחילה בשיפוע מעט תלול, אבל אז השביל הופך נוח יותר. נמשיך בשביל שנתיבו במורד הנחל. תוך כדי ההליכה אנו יכולים לשים לב למסלע הקירטוני הרך, לצד אבני גיר מעניינות עם שרידי שונית קדומה ומאובנים. גיאולוגיה על קצה המזלג-הכרמל ברובו בנוי מסלעי משקע ימיים אשר נוצרו מתחת למים. לאחר היווצרותם, הכרמל התרומם מעל לפני הים, ולכן את שרידי סלעי המשקע והמאובנים אנו רואים היום בגובה רב מעל פני הים. בנוסף, בכרמל יש גם הרי געש קדומים, אליהם נגיע בהמשך המסלול.

על גבי המדרונות אנו עדים לשרידי השריפה הגדולה שפקדה את הכרמל בדצמבר 2010, ואת הצומח שמתחדש מאז. נמשיך לרדת בנחל כ-1.5 ק”מ, עד שבסיום הירידה הנוף נפתח, ואנו רואים גם שטחים חקלאיים. הסיבה שהנוף נפתח היא כי הגענו לבקעת אלון. בקעת אלון היא למעשה לוע של הר געש קדום! הר געש שנוצר מתחת לפני הים. חדי העין יבחינו באבני טוף קטנות (כן כן, כמו בגולן). הבקעה מציגה שימושי קרקע משולבים של טבע לצד חקלאות מסורתית. 

נחל אורן נחל אלון

שונית קדומה במדרונות נחל אורן-“פעם היה פה ים”

ממשיכים במורד נחל אורן

לאחר סיום הירידה לבקעת אלון, נמשיך עוד כ-300 מ’ על דרך עפר, עד שנגיע לצומת דרכי עפר, בה נפנה צפון מערב עם דרך עפר בסימון שבילים ירוק. נלך על דרך העפר 200 מ’, ונפנה עם השביל המסומן ירוק צפון מערב (לא להמשיך עם דרך העפר המסומנת אדום). 

לאחר הירידה מדרך העפר נרד אל עבר נחל אורן במקטע מקסים. נחל אורן זורם מגובה של כ-400 מ’ מעל פני הים, ולאחר כ-14 ק”מ מתנקז אל הים התיכון. במקטע ההליכה בנחל נבחין בגבי מים (מלאים בעונת החורף ולעיתים באביב), ובתופעות מסלע וצומח יחודיות, כבולדרים גדולים ועצי חורש מפותחים. בניגוד למדרונות נחל אלון, הצמחיה בנחל אורן לא נשרפה, ולכן אנו זוכים להליכה במקטע מוצל ומעניין. 

לאחר כ-600 מ’ הליכה בנחל, נגיע אל עין אלון. עין אלון הינו מעיין, עם בריכת שכשוך נפלאה (ולא עמוקה), וכן שרידי בית משאבות-מי המעיין נשאבו במעלה המדרון בתקופת המנדט הבריטי, ראשית אל מפעל טבק, ובתקופה מאוחרת יותר לכלא דמון. עין אלון הוא פינת עצירה מושלמת, מוצלת ומקסימה.

נחל אורן

נחל אורן

בנימה אישית-זאת תמונה של עין אלון משנת 2004. במהלך הדרכת טיול שנתי בשנת השירות, עברנו במעיין והמים היו פשוט צלולים ומזמינים. בקשתי מהמדריכה השניה שתמשיך עם הקבוצה, ואני טבלתי במעיין וצלמתי (כן, במצלמת פילם..)

מעין נחל אורן 

נחל אלון: מעין אלון לחניון האגם

לאחר עצירה בעין אלון, נמשיך ללכת במורד הנחל, בסימון שבילים ירוק עד לפיצול שבילים: אדום עם הירוק. נמשיך בשביל המסומן אדום, שביל רגלי שנתיבו מעט מעל גובה אפיק הנחל. בדרכנו נראה מבנה של טחנת קמח שאין להיכנס אליו או לטפס עליו מחשש להתמוטטות. טחנת הקמח (מלשון לטחון) היא דוגמה טובה כיצד האדם השתמש וניצל את הסביבה לטובתו. הטחנה, שכמובן היום בעידן המכונות והמנועים כבר לא פעילה, ניצלה את כוחם של המים לטחון גרעיני חיטה לכדי קמח. מי הנחל הובלו באמה אל מחוץ לאפיק הזרימה, ובהגיעם לטחנה ירדו בגרוויטציה במעיין פיר אנכי. כשנחתו סובבו גלגל כפיים שהניע את אבן הריחיים שטחנה את הגרעינים והפכה אותם לקמח.


הצטרפו לאאוטפאנל בטלגרם, לחצו פה: https://t.me/OUTPANEL

מצומת השבילים אדום/ירוד ההליכה היא כ-500 מ’, עד להגעתנו לאגם עונתי של מי שטפונות. אגם מתמלא לעיתים בחורף לאחר זרימת מים בערוץ נחל אורן.

לאחר העצירה באגם, נחצה את כביש האספלט, ונלך עוד כ-500 מ’ עד לחניון האגם שם מחכה לנו הרכב.  

נחל אלון

עין אלון ובית המשאבות ההיסטורי

עוד בסביבה של נחל אלון ואורן

ניתן לשלב את מסלול ההליכה עם אטרקציות נוספות שלכרמל יש להציע. למשל: ביקור בחי בר כרמל, תצפית מקרן הכרמל (המוחרקה), ארוחת צהריים בעוספיא או דליית אל כרמל. 

 


למידע על התוכנית לאימונים אישיים בריצה מהבית – לחצו פה: