חברת פצל היא מהמובילות בעולם ביצור ציוד ואביזרים לתחומי החבל השונים. תחום הקניונינג הוזנח מעט בחברה בעבר אך בשנים האחרונות היא עושה נסיונות מחודשים לכבוש נתח שוק בתחום הצומח הזה. בקרוב יושק ליין חדש של תיקי קניונינג שנקרא Alcanadre וקיבלנו לידינו את הדוגמא הראשונה שהגיעה ארצה של הדגם המיועד למדריכים על מנת לבחון אותו בתנאי אמת.

מה זה בכלל תיק קניונינג?

תיק קניונינג כשמו כן הוא, תיק יעודי שניקח אתנו למסלול קניונינג (בד״כ רטוב). התיק ישמש אותנו לסחוב את הציוד בדרך למסלול, בסופו וכמובן ובעיקר ככלי עזר במהלך הפעילות במסלול. 

אאוטפאנל בטלגרם- לחצו פה!

בניגוד למה שאנשים נוטים לחשוב תיק קניונינג לא נועד למנוע כניסה של מים לתיק אלא דווקא לדאוג לניקוז מהיר של המים מהתיק דרך חורים רבים בגוף התיק. את הדברים שאנחנו לוקחים אתנו למסלול ורוצים שלא ירטבו אנחנו שומרים יבשים בתוך קופסאות יעודיות שגם עוזרות לתיק לצוף ולא לשקוע ולכן אין לנו שום בעיה עם מים שחודרים לתיק. המטרה שלנו היא שהמים יצאו מהר מהתיק, לא יכבידו עלינו בתנועה ולא יגרמו חלילה לשקיעה של התיק בנחל. כמו תיקי טיול, תיקי קניונינג יגיעו במגוון נפחים שונים וניקח איתנו את זה שמתאים לסוג המסלול אליו אנחנו הולכים מבחינת כמות הציוד הנדרש להביא (האם נדרשת לינה? אוכל?), גובה המפלים (אורך החבלים) וכמובן נתונים פיזיים של הקניוניר. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

תיקי קיונינג יהיו עשויים מחומר קשיח ואדיש למים. הנפוץ ביותר הוא מעין ברזנט אך יש תיקים שעשויים מקורדורה עבה ועמידה. בניגוד לתיקי טיול הדגש בתיקי קניונינג יהיה על יעילות ופחות על נוחות. לא תמצאו תאים ומקומות אחסון מיותרים ולא מגוון רוכסנים. זה תיק יעודי וקשוח לסביבה תובענית.

תיק קניונינג

תיק ALCANADRE GUIDE 45

זהו דגם הקצה של ליין המוצרים ומיועד למקצוענים. הוא מגיע בצבע כתום/שחור בולט וזועק ושוקל 1.75 קילו שזה לא מעט. התיק עשוי מחומר בשם TPU שידוע בחוזק שלו ועמידותו לשחיקה.

תיק פצל לקניונינג

התיק מגיע עם כל הפיצ׳רים החשובים והנדרשים לטיול קניונינג אמיתי הן בהיבט הנוחות והן בהיבט הבטיחות:

  • ריפוד לגב שעוזר מאוד בשלב ההגעה לקניון (אפרוץ׳)
  • רצועת מותניים מרופדת ומתכווננת (ניתנת להסרה בתוך הקניון)
  • רצועות כתפיים מתכווננות ונוחות
  • רצועת חזה מתכווננת עם אפשרות שינוי גובה הרצועה. על הרצועה מותקנת משרוקית חזקה
  • אבזמי שחרור מהיר לרצועות הכתפיים במקרה ונדרש להשליך או להוריד את התיק במהירות במצב חירום
  • חורי ניקוז למים
  • כובע ניתן לסגירה
  • שרוך סגירה עם תופסן מאסיבי
  • כיס פנימי גדול מתחת לכובע עם רוכסן
  • ידית נשיאה

תיק PETZEL

התרשמות ראשונית מתיק הקניונינג

את התיק קיבלנו מהיבואן הרשמי ״לפידות״ ולקחנו אותו לשבוע ימים בקניונים הקשוחים והיפים באירופה. דבר ראשון, התיק יפה! בניגוד לליין הקודם של פצל שלא הצטיין בנראות, הליין החדש מעוצב בצורה נעימה לעין והצבעים מתאימים לנהוג בעולם הקניונינג (כתום, שחור, ירוק). התיק מרגיש קשוח ועמיד מצד אחד אך מרווח ונוח. 45 הליטרים המובטחים בפירוש זמינים ויש תחושה שאפשר ״לגנוב״ עוד כמה ליטרים טובים תחת הכובע.

בניגוד לתיקי קניונינג אחרים התיק שומר על צורתו ולא קורס לשק ״ברזנט״ ברגע שאין בו ציוד. תכונה זו גם תתרום לנוחות הרבה בהליכה איתו וגם כאשר נשתמש בו לציפה בנחל. רמת הגימור גבוהה והוא משדר איכות. האבזמים, התופסנים וכו׳ גדולים ונוחים לתפעול עם כפפות עבות (שכדאי מאוד ללבוש בקניון אם לא רוצים לקפוא מקור).

קניונינג

חלוקה לתאים

בניגוד לנפוץ בתיקי קניונינג אחרים,  ALCANADRE GUIDE 45 מגיע עם אפשרות לחלוקה של החלל לשני תאים אופקיים מופרדים ברשת קשיחה הניתנת לפירוק. לתא התחתון יש אפשרות גישה נפרדת בעזרת רוכסן לכל רוחב התיק.  הרעיון הוא לאחסן את המיכל עם הציוד היבש (אוכל, טלפון וכו׳) בתא התחתון ואת התא העליון לייעד לשאר הציוד או עבודת החבל בקניון. הפרדה כזו מבטיחה שבשום מצב המיכל עם המפתחות של האוטו לא יעלם לך כשאתה מוציא חבל מהתיק או אם חלילה שכחת לסגור את התיק וזרקת אותו (וזה קורה…). אישית אני משתמש במיכל גדול מהרגיל ולכן וויתרתי על האופציה של החלוקה אך למרבית המשתמשים זהו פיצ׳ר מעולה ונח.תיק PETZEL לספורט אתגרי

לולאות ורצועות

פה רואים שאת התיק תכננו אנשים שמבינים בקניונינג ויודעים מה חסר בתיקים הקיימים. מעבר ללולאות הבסיסיות שנמצא על רצועות הכתפיים לחיבור חבל עזר או טבעות אין בתיק סתם לולאות או תופסנים מיותרים אלא יש בתוכו רק 2 לולאות נוספות בצבעים שונים – אדום וירוק. השימוש בצבעים השונים פותר בקלות את הבעיה הקלאסית של קניונירים והיא לזכור איפה הזנב העליון ואיפה התחתון של ערמת החבל שנמצאת בתיק. פשוט גאונות.

ליד ידית האחיזה המוקשחת בגב התיק הוסיפו גם רצועה קצרה של 20 ס״מ עם לולאה בקצה והיא מאפשרת לאחוז בקלות בתיק או לתלות את התיק על התחנה ועדיין לפתוח אותו בנוחות.

תיק פצל

בחזית התיק נמצאות עוד המון לולאות אליהם מתחבר סוגר הכובע וכן עוד ידית נשיאה שעוזרת מאוד בזריקת התיק לפני קפיצה או פשוט בהזזתו ממקום למקום בצורה אופקית ולא אנכית. בתןך התיק ישנה לולאה נוספת וברזנט דק אנכי להפרדה. כנראה זה נסיון להציע יכולת לחבר את התיק לתיק החבל של פצל אבל בהעדרו המחיצה סתם מפריעה והלולאה הפנימית מיותרת לגמרי אך ניתן להשתמש בה לתלייה של טבעות ספייר.

תיק לקניונינג

ניקוז מים. מדוע זה קריטי לקניונינג?

קשה להסביר למי שלא עשה מימיו מסלול קניונינג ארוך ואמיתי עד כמה הנושא הזה קריטי. דמיינו שבכל טבילה התיק מתמלא מים וכל פעם שיוצאים מהם צריך להתרומם ולקחת איתך עוד כמה קילו טובים של מים עד שהם ינוקזו. עכשיו תכפילו את הפעולה בכמה עשרות עד מאות פעמים בקניון ותבינו למה אנחנו רוצים שהמים יצאו ומהר.

פצל השקיעו המון מחשבה בנושא והתיק מלא חורי ניקוז. ההבדל הוא אדיר בינו לבין תיקים אחרים ופשוט קל יותר לטייל ולנוע איתו בסביבה רטובה. זה הגיע למצב שבו כולם בקבוצה רצו לסחוב אותו בתוך הקניון.

תיק קניונינג פצל

הדברים הקטנים ומה שלא אהבנו

על התיק יש מקום לרשום שם אם ממש תרצו אבל מה שחשוב יותר זה המשטח מחזיר האור שבפרוש עוזר בתנועה בכביש בלילה או בארועי חילוץ.

התיק עצמו יכול היה להיות מושלם אם פצל היו בוחרים בסגירה אחרת לכובע. דווקא פה פצל בחרו לא להשתמש ברצועות ואבזמים, שתמיד מאפשרים להגדיל את הנפח ולדחוף קסדה או משהו מתחת לכובע, אלא בתופסן שמתחבר ללולאות יעודיות בחזית התיק. כדי להוסיף חטא על פשע התופסן לא רק נתפס בלולאות אלא ממש ננעל בעזרת לשונית מתכת וכל פתיחה שלו בקניון בידיים עם כפפות היא מאבק מתיש. אם התיק היה שלי ולא מושאל הייתי דבר ראשון שובר את לשונית הנעילה ומשתמש בתופסן ללא נעילה.

לסיכום

פצל הצליחו להוציא מוצר מעולה ומתקדם. מי שמתכנן טיול קניונינג אמיתי בארץ או בעולם יהנה ממנו הרבה יותר מהתיקים הנפוצים בשוק. אם נוסיף על זה את העובדה שלתיק יש יבואן מקומי ידוע שיכול להציע אחריות אמיתית הרי שלפנינו פתרון מעולה לקניוניר הישראלי.

מאת: ירון רוזינר
נהנתם? תראו עוד כתבות – יש מלא תוכן איכותי באאוטפאנל!