על דיוטר, גרגורי ואוספריי- החברות הגדולות והמוכרות בארץ למוצ’ילות, כבר שמעתם בוודאי. אך סער, בעלת רשתות outsiders, קולומביה ושבילים, נתנו לי למבחן תיק של חברת טולה (Thule) השוודית. במגזין האח BIKEPANEL השם מוכר כחברה מוצלחת למנשאי אופניים. אז מה הקשר שלהם לתיקים והאם נכנס שחקן מרענן לשוק?

כתב וצילם: אופיר סבר

THULE

זו חברה שוודית- אז למה אני מדבר ספרדית?

אתחיל בלהתייחס לתופעה ישראלית שאני מאוד אוהב והיא כמובן כינויי מוצר גנריים והמצאות לשוניות: כמו שהמונח לדרמן מתייחס לכל אולר בסגנון פלייר++, כך גם אשתמש במילה מוצ’ילה. מוצ’ילה זה תיק בספרדית, ומוצ’ילר הוא מי שמטייל בדרום\ מרכז אמריקה עם תיק גדול. בתרבות הישראלית של “הטיול הגדול אחרי הצבא” השם תפס לתיקים רב יומיים בנפח 65-75 עם תא מרכזי וכובע, שהם הסטנדרט לאותם טיולים. מכיוון שלהגיד תיק גב בשוודית לא מתגלגל כל כך טוב על הלשון, אשאר עם המונח הספרדי.

Guidepost

טולה Thule Guidepost 65L- כרטיס ביקור

 • דגם: טולה Thule Guidepost 65L
 • מחיר: 1600 ש”ח ברשת outsiders
 • משקל: 2.5 ק”ג
 • מידות: מערכת התאמה אישית לכל המידות כולל רוחב כתף
 • כובע מתנתק לתיק יום בנפח 28L
 • פטנט VersaClick לחיבור אקססוריז לאכסון (מגיע עם תא עמיד למים ומכות לטלפון)
 • חגורת מותן עם ציר
 • כיסוי גשם
 • לולאות להשחלת כבל טעינה
 • כיס השלכה
 • פתיחה קדמית בצורת J
 • לקנייה: בעמוד המוצר באתר Outsiders לחצו פה

טולה (Thule)- זו לא חברה של מנשאים לרכב? 

כמו שציינתי בהקדמה, Thule היא חברה שוודית שנוסדה ב1942. באתר שלהם הם טוענים שהם במשימה לאפשר לנו לסחוב את הציוד שלנו בצורה הטובה ביותר. ההסבר הזה עוזר לנו קצת להבין מה הקשר של החברה למוצ’ילות. טולה בעיקר מוכרת על ידי מנשאי הרכבים שלה לאופניים שלה, ולאחרונה החלה להיכנס לשוק תיקי הצילום והתיקים בכללי (לצד עוד הרבה תחומים כמו תיקי אופניים, עגלות ילדים, מזוודות לנסיעות ועוד).

תולה

התאמה אישית אצל החייט

Thule בחרה להכניס למוצ’ילה שלה מערכת מתכווננת להתאמה אישית. מערכות אלו בדרך כלל מסובכות ומוסיפות משקל וחלקים קשיחים למערכת הגב. באופן מפתיע, מערכת ההתאמה של טולה קלה מאוד לתפעול, אינטואיטיבית ולא דורשת תמרונים מסובכים: פשוט מרימים את הסקוטש, מגביהים או מנמיכים לפי הצורך ומחזירים את הסקוטש. בנוסף, ישנה האפשרות לשנות את המרחק של הכתפיות כדי להתאים לשלושה גדלים של רוחב כתפיים (Small, Medium, Large). כדי לעשות זאת, מנתקים את הקליפס מתכת שמחבר בין הרצועה לתיק, דוחפים את הרצועה למטה והצידה. כעת ניתן לחבר את הקליפס מחדש לאותו מקום, או למקום נמוך יותר. רמת ההתאמה בגיידפוסט מדויקת להפליא והיא עושה זאת בכזאת קלות. לאחר שמתאימים את הרצועות לגב, נשאר רק לשים את המוצ’ילה על הגב, להתאים את חגורת הבטן, למשוך בכל הרצועות הרלוונטיות ולבסוף להדק את רצועת החזה. והנה לכם תיק מותאם אישית ונוח, כאילו התיק נתפר במיוחד בשבילכם!

גיידפוסט

טולה – עיצוב

כשקיבלתי לראשונה את ה Thule Guidepost 65 הכחול מהחבר’ה ב outsiders, הדבר הראשון שקפץ לי לעין הוא הכחול עם רמיזות של הכתום הבוהק שמסתתר בפנים. השילוב של צבעים מחמיאים והקונטרסטיות בין הצבעים בתיק הם תענוג לעין – ולא רק: ולאד כבר לימד אותנו בכתבת הבטיחות בטיולים שיש לצבע הכתום ערכים חשובים במקרי צורך באיתור ובטיחות.

לסולידיים מביניכם אין מה לדאוג, התיק מגיע גם בשחור עם צהוב, חוץ מזה שמבחוץ רואים רק כחול, כאשר חצי מהמוצ’ילה בכחול (חצי מהתיק בגוון כהה יותר של כחול). הכחול הכהה הוא בד עבה יותר, אטום יותר למים ונמצא בתחתית התיק ובגב. אך כשפותחים את ה Thule Guidepost מגלים בפנים עולם של כתום, כאילו התענוג הזה שמור רק לבעלים של התיק כאשר הוא פותח להוציא משהו ממנו. מעבר לצבע, התיק עצמו מאוד נקי. הרוכסנים מוסתרים ולרצועות המועטות שבתיק יש אפשרות להסתיר את השרכים. אך אל תתנו לעיצוב הנקי לבלבל אתכם, מדובר בתיק דחוס פיצ’רים וגימיקים.

מוצ'ילה

תרמיל טולה גיידפוסט- פיצ’רים ודברים אחרים

בקדמת התיק יש “כיס השלכה” – יש משהו שאתם מוציאים ומכניסים כל הזמן? לא רוצים להוריד את התיק מהגב ולפתוח אותו כל הזמן? כיס ההשלכה הוא כיס פתוח ונגיש שאליו אתם יכולים לדחוף כל דבר. זה יכול להיות מפה בשליפה מהירה, ערכת עזרה ראשונה, פליז או מעיל גשם אם יורד גשם לסירוגין. רק חסרות לי רצועות הידוק כדי להצמיד את הכיס לתיק כשהתיק חצי מלא, כדי שלא יראה כמו שפה פתוחה של מתאגרף.

בצד התא יש רוכסן אטום למים – עם אבטחה של כפתור הפותח את התא לכל אורכו (לצערי, ביחידה אותה קיבלתי למבחן, הכפתור התפרק ברגע שנגעתי בו, רוב הסיכויים שזה פאק יחידני בייצור מכיוון שביחידה אחרת שבדקתי זה לא קרה) ומהצד השני רוכסן קטן יותר שנותן גישה לתא קטן יותר, שמאכסן גם את כיסוי הגשם הכתום.

תולה גיידפוסט

פיצ’ר נוסף הוא הפתיחה הקדמית של התיק –  Thule בחרו לחבר את הרוכסן התחתון לרוכסן הצדדי ובכך יצרו רוכסן ארוך בצורת J שנותן נגישות גם לתא המרכזי מהצד וגם גישה לתא התחתון מלמטה.

תא סוללה- Thule מנסה לענות על הצורך הגובר בחיי סוללה על ידי ייעוד של התא הפנימי בכובע ואף קוראת לו “Power Pocket”. בצד התיק ישנם 2 לולאות (עם סימן של ברק עליהם), דרכן מעבירים את הכבל כדי לחבר לטלפון, ובכך ניתן להטעין את הטלפון תוך כדי תנועה. גאוני! כל כך גאוני, שצריך להיות ממש חכמים כדי למצוא את הפתח של הכבל… הוא נמצא בתפר של הפינה הקרובה ללולאה הראשונה. דרך הלולאה הראשונה הצלחתי להשחיל את הכבל, אך הלולאה השנייה קטנה יותר ואין סיכוי שהכבל עובר דרכו (אני מקווה שגם כאן מדובר בפאק בייצור של היחידה הזאת בלבד).

תיק טיולים

לשנס מותניים

ההתמקדות הגדולה ב Thule Guidepost הוא חגורת המותן. חגורת המותן נמצאת על ציר, דבר המונע מהתיק לנוע מצד לצד כאשר אנחנו הולכים ועוזר לנו ביציבות. החגורה עצמה רחבה מאוד וכך גם רצועות ההידוק שלה. את השרכים של רצועות ההידוק ניתן להסתיר בקלות כדי שלא תראו כמו ילד שחוזר מאימון ג’ודו. מצד אחד יש תא רשת עם רוכסן ומהצד השני יש גימיק ממש מעניין ששווה להרחיב עליו!

versaclick

זהו פטנט ה Versa-Click – בתוך החגורה ישנה פלטה שבולטים ממנה שתי שיניים מפלסטיק. אל השיניים האלה ניתן לחבר אחד מ4 האביזרים הנלווים. הגיידפוסט שלי הגיע עם נרתיק קשיח ועמיד למים, בו ניתן לשים את הטלפון החכם. בנרתיק יש ספוגים ששומרים ממכות יבשות, הפתח מתגלגל ונסגר עם סקוטש כדי לוודא אטימות. את הטלפון שלי בגודל 5.5 אינץ’ הכנסתי עם קצת מאמץ, כך שאני לא יודע כמה קל יהיה להכניס טלפון גדול יותר.

האקססוריז הנוספים הם נרתיק למצלמת DSLR המשמש גם כמגן כדי שיהיה ניתן להכניס לתא הגדול, נרתיק למצלמה קטנה, שרוול תרמי לבקבוק מים ופאוץ’ לאכסון כללי. פרט קטן ונחמד נוסף הוא שהפלסטיק על האקססוריז מאפשר לו להתחבר גם לחגורה סטנדרטית.

אך שוב, לא הכל מושלם בממלכה השוודית. כדי להחזיק DSLR או חפצים אחרים, היה צורך לחזק את חגורת המותניים ולהפוך אותה לחגורה לא גמישה בכלל. זוהי יכולה להיות בעיה כאשר רוצים לאכסן את התיק (בארון, במטוס) והחגורה קופצת כמו קרניים של אייל.

outsiders

תרמיל טולה- תיק רובוטריק

להרבה מוצ’ילות חדשות כיום יש פיצ’ר שנקרא “תיק פסגות”. זוהי בעצם האפשרות לפרק את הכובע ולהופכו לתיק קטן יותר. מכיוון שציוד הטיולים שלי נוטה להישמר לשנים רבות המוצ’ילות שלי כבר מיושנות ואין להן את האפשרות הזאת, ורכשתי תיק פסגות ייעודי. אחת הבעיות בתיקי פסגות הוא המשחק בין תיק חזק ועמיד לאפשרות שלו להתקפל לשק קטן מאוד. הכובע של המוצ’ילה לא צריכה להתקפל לקטן, לכן ניתן לשים דגש על עמידות ונוחות.

thule

ואכן הכובע הכחול של ה Thule Guidepost מתהפך מבפנים החוצה כמו רובוטריק, לתיק פסגות כתום בוהק בנפח 28 ליטרים עם הכיתוב THULE כמחזיר אור. לא חייבים, אך לדעתי יותר נוח להוציא את התוכן החוצה, להפוך את התיק ולחבר את הרצועות הדקיקות שעשויות מרשת. החיבור נעשה על ידי סקוטש עבה ונוח. לתיק יש תא עם ריצ’רץ’ קטן (שהוא בעצם הכיס הפנימי של הכובע) ותא גדול מרכזי. התיק מקבל קימור בגב שלדעתי נוח מאוד. אך לא הכל מושלם- התא הגדול נסגר על ידי שרוך כמו בנדולרה (בדומה לתא המרכזי במוצ’ילה). זוהי בעיה מכיוון שהתיק לא יכול להיות אטום לגמרי והחלק העליון תמיד ישאר קצת פתוח. דבר זה היה יכול להיפתר בקלות וחבל.

טולה

לסיכום – איכותי ויקר

חברת Thule מפתיעה עם תיק קשוח, מעוצב יפה ומחושב היטב. הגימיקים נותנים מענה לצרכים מודרניים. מערכת ההתאמה האישית מוודא שלכל אחד יהיה נוח, בשילוב מערכת גב איכותית וחגורת מותן בעלת הציר. לדעתי אפשר לאחל ברוכים הבאים למוצ’ילות של חברת Thule לקבוצה מכובדת של תיקים איכותיים. כרגע המחיר גבוה יותר מהמתחרים. לצערי את המוצ’ילה הזאת אצטרך להחזיר, אך אני שוקל ברצינות לרכוש אחת לעצמי.

הכותב, אופיר סבר: זכה בתואר “שביליסט” ב2015 כשהשלים את שביל ישראל מדרום לצפון, מטייל מנוסה ומצלם טבע כבר 11 שנים. מדבר בהתלהבות מוגזמת על ציוד צילום וטיולים ופדנט כשזה מגיע לפק”ל קפה. סטודנט לתקשורת במכללת ספיר וכשהוא לא מצליח להתרכז במרצה הוא חושב על הטיול הבא שלו.