טיול בגשם נחשב לאחד המצבים הפחות עדיפים, במיוחד אם לא הייתה הכנה מוקדמת. אז איך אפשר להתכונן ולהתמודד עם גשם מפתיע, אפילו אם התחזית לא צופה גשמים?

שנינו יחד תחת מטרייה אחת 

בחרתם יעד, תכננתם את המסלול, קניתם כרטיסי טיסה (או אולי אוטובוס) והכל מוכן לקראת הרפתקה נוספת. עכשיו הגיע הזמן לארוז, התחזית מראה אולי מעונן חלקית בלי הרבה סיכוי לגשם, ואתם בטוחים שאין צורך בביגוד נוסף, אבל מטייל טוב הוא מטייל שמגיע מוכן לכל תרחיש. אז גם אם התחזית אומרת שאין גשם אפשר להתכונן לגשם בלי להעמיס על משקל התיק. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

זמן לארוז 

בזמן האריזה, אפשר להביא מראש דברים שיעזרו לכם להתמודד עם גשם מפתיע.

  • נעליים – מהדברים החשובים בזמן טיול רגלי. אף אחד לא רוצה לטייל 20-25 ק”מ ביום במשך שבוע עם סנדלי שורש. בזמן קניית הנעליים יש לבקש כאלה שאינן חדירות למים. נעלי הרים איכותיות ורציניות אולי יעלו יותר אבל יהיו שוות את המחיר כשהגרביים שלכם יהיו יבשות בסוף יום ארוך של הליכה. קחו בחשבון שכנראה יחדרו מים מהחלק העליון של הנעליים לכן ישנה חשיבות גם לביגוד.
  •  ביגוד – אפשר לקנות ביגוד דוחה מים או כזה המתייבש במהירות. אם יש אינדיקציה לגשם לפני היציאה לטיול, כדאי להביא אתכם ביגוד להחלפה. אין צורך להביא סט בגדים לכל יום, אבל לפחות 3 סטים כך שיהיה מספיק זמן לשאר הבגדים להתייבש.
    הדבר החשוב ביותר כנראה זה הגרביים. אם הגרביים שלכם רטובות לזמן ארוך אתם תסבלו מכאבים בעור של כפות הרגליים וזה לא נעים. לכן, חשוב לקחת מספיק גרביים, שזה אומר לפחות זוג אחד לכל יום. בטיולים ארוכים נוסיף עוד 2 זוגות למקרה ונרצה להחליף באמצע היום. ויש גם את הפתרון הזה-  גרביים נגד מים

  • מעיל גשם- ישנם מעילי גשם קומפקטיים שמתקפלים לגודל קטן שלא תופס הרבה מקום בתיק. שימו אותו בכיס אסטרטגי, ככה שאם מתחיל לרדת גשם תוכלו לשלוף אותו בזריזות, ולא תצטרכו להוציא את כל התיק בגשם בשביל המעיל.
  • כיסוי גשם לתיק– רוב התיקים כיום באים עם האופציה של כיסוי מפני הגשם. לפני היציאה לטרק וודאו שהוא בתיק ולא הוצאתם אותו בטעות. הכיסוי יעזור לשמור על חלק מהציוד שלכם יבש.  
  • שקיות אטומות לגשם – הן לא שוקלות ולא תופסות מקום, כן שגם אם לקחתם ובסוף לא תשתמשו אז לא קרה שום דבר. קחו אתכם שקיות ושימו לפחות את הציוד החשוב כמו פלאפון, מצלמה, מסמכים וגם שימו זוג מכנסיים אחד חולצה אחת וכמובן גרביים, כדי להבטיח שביום למחרת תצאו לדרך יבשים.

התחזית: טיול בגשם 

לפני שאתם יוצאים לטרק, בדקו את תחזיות מזג האוויר במקורות שונים ולא רק את האזור שאתם יוצאים אליו, על מנת לשלול סיכוי לשיטפונות המגיעים מכיוונים נוספים. בהרבה מהמקרים, אגן הניקוז של נחל מסוים, מתחיל הרחק מהשפך שלו ושטפון יכול להתרחש גם אם בנקודה עצמה לא יורד גשם. חשוב מאוד לא לצאת לטייל כאשר יש סיכוי לשיטפונות. אם אתם מטיילים בארץ אפשר להיעזר באתר חיזוי השטפונות של השירות ההידרולוגי. 

במידה ונתקלתם במזג אוויר סוער, חשוב לא להיכנס לנחלים, הזרימה עלולה להתגבר וחייכם עלולים להיות בסכנה. אם נתקלתם בגשם סוער במיוחד, כדאי למצוא מחסה מפניו ולחכות קצת עד שיירגע, אפשר בינתיים לעשות הפסקת קפה או תה ולנוח. אחרי גשם הקרקע בוצית לכן כדאי להאט את קצב ההליכה, ולשים לב איפה דורכים. זה יעזור למנוע נקעים, החלקות ופציעות.

הגעת ליעד

הגעתם ליעד ואתם ישנים בבקתה? זכיתם! תפרסו את הפרטים שנרטבו ותנו להם זמן להתייבש, אם יש תנור, מה טוב. את הנעליים חייבים לייבש, אבל קחו בחשבון שאם תשימו אותם ליד תנור או מדורה, אתם עלולים לפגוע באיכות שלהם.

הגעתם ליעד ואתם ישנים באוהל? זה לא סוף העולם, במיוחד אם ידעתם מראש על תחזית טיול בגשם והבאתם מבעוד מועד את כיסוי האוהל. בכל מקרה, אם מותר תדליקו מדורה ותתחממו ותנו לבגדים שלכם להתייבש. אם מזג במידה ולא נרגע מזג האוויר חיפשו מכסה והקימו את האוהל שלכם תחתיו, זה גם פתרון טוב אם שכחתם את הכיסוי לגשם של האוהל. יש רבים שלא ישנים עם התיק בתוך האוהל כשלא גשום (הסכנה היחידה זה בעלי החיים, עקרבים, נחשים וכו). כשגשום בחוץ, כדאי להכניס אתכם את התיק לתוך האוהל, הוא פחות יירטב ויהיה לכם מקום לפרוס עליו את הביגוד שנרטב במהלך היום.

טיול בגשם

טיול בגשם – טיפ אחרון

טיפ אחרון וקצת טיפשי אך יצא לי לנסות אותו על בשרי: אם קר ואין אפשרות להקים מדורה, תמיד אפשר להדליק את הגזייה באוהל (בזהירות רבה) ולהתחמם קצת, להכין קפה או מרק ולכבות מיד כשנכנסים לשק”ש. זה אומנם מסוכן להדליק גזייה בתוך האוהל, אבל גם היפותרמיה מסוכנת מאוד, בעיקר אם הגשם תפס אתכם עם המכנסיים למטה.

בסופו של יום, הדבר הכי חשוב הוא שכולם יחזרו הביתה בשלום, צריך לטייל חכם ונכון. כמה שיותר ידע יעזור להתמודד עם מצבים שהתכוננתם אליהם מראש וכאלו שלא. גם אם לא ידעתם שהגשם מגיע זה לא אומר שאי אפשר להתכונן אליו. בתקווה שהטיפים פה יעזרו להתכונן להרפתקה הבאה, ויעשו אותה מושלמת גם אם תפס אתכם גשם.

מאת: מור אלן
על הכותבת: מור אלן, מטרקת בדילוגים ב-12 שנה האחרונים. כשמגיעה לפס, אוהבת לפתוח בקבוק של קוקה קולה ולהנות מהנוף. טיילה ביותר מ-35 מדינות והיום גרה במושב עם שני כלבים טרוריסטים. שחתה עם כרישים, פינגווינים, כלבי ים, צבי ים ודולפינים ועוד חולמת לשחות עם כריש לוויתן ולהיתקל בדוב.